Լուր ստացանք, որ ադրբեջանցիք ասում են՝ Տիգրանաշենից դուրս եկեք. Հրանտ Բագրատյան
Արեւտմյան սահմանից լուր ստացանք, որ ադրբեջանցիք ասում են՝ Տիգրանաշենից դուրս եկեք։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 4-ին, հրավիրված ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը։
«Այսօր նման պահանջ են դրել, մի քանի օր ժամանակ են տալիս։ Տիգրանաշենը տալուց հետո մենք այլեւս Սյունիք չենք կարող գնալ։ Հայաստանի Հանրապետությունն ավարտվում է Արարատի մարզով»,- ասաց նա։
Նա շեշտեց, որ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատող չի. «Եթե սիստեմը կառավարող մարդ լիներ, եթե նրանից վարչապետի հոտ գար, պիտի հասկանար հետեւյալը, որ գյուղերը հենց այնպես չեն հանձնում։ Նախ նստում ու Ադրբեջանի հետ սահմանը գծում են, թուղթը ստորագրում են, քանի որ տարածքային հանձնումներ կան, հաստատում է Ազգային ժողովը, նոր հանձնում են։ Այդ պրոցեսը տեւում է ամիսներ կամ մեկ տարի։ Ի՞նչ գործ ունի ադրբեջանցին Շուռնուխում, ինչո՞ւ պետք է հայ գյուղացին շփվի ադրբեջանցի զինվորի հետ. հայ զինվոր էլ չկա։ Քանի որ երկրում վարչապետ չկա, նախագահ չկա։ Նախագահը գնացել է Գյումրի, Նոր տարին այնտեղ է անցկացնում, գնար Շուռնուխում անցկացներ։ ՀՀ տարածքային պահպանման երաշխավորը ՀՀ նախագահն է։ Ադրբեջանը Հայաստանը բաստուրմայի նման վերցրել ու կտրում է։ Նախագահն ու վարչապետն իրենց պահում են որպես Իլհամ Ալիեւի հարճ»։
Բագրատյանի խոսքով՝ Տիգրանաշենից հետո ադրբեջանցիները նույն պայմանը կդնեն նաեւ Մասիս քաղաքի, Երեւանի թամասերից մեկը, որտեղ ապրել են ադրբեջանցիներ. «Մինչդեռ մենք չենք ասելու Բաքվի թաղամասերից մեկը տվեք Հայաստանին, ասող չկա։ Ասողը պիտի Նիկոլ Փաշինյանը լինի, նա կարծում է, որ ինքը պարտվել է, նա վախենում է։ Նա Ալիեւից այնպիսի վախ ունի, ինչպես այն կինը, որին բռնաբարել են եւ ինքը կարծում է՝ հերթական անգամ հանդիպման ժամանակ Ալիիեւն իրեն կբռնաբարի»։
Հրանտ Բագրատյանը նշեց, որ հիմա ՀՀ սահման գոյություն չունի. «ՀՀ սահմանն այն է, ինչը որոշում են ադրբեջանցիները։ Եթե պատերազմ լինի, օրինակ՝ եթե ՀԱՊԿ-ն ուզենա օգնել, իր համար պարզ չի՝ կոնֆլիկտը Հայաստանի տարածքո՞ւմ է, թե՞ ոչ։ Ինքը մտավ Շուռնուխ, հաջորդն ասելու է՝ Դավիթ-Բեկն էլ եմ ուզում։ Մենք չունենք հաստատված սահման Ադրբեջանի հետ։ Սա գալիս է նախագահի եւ կառավարության անգործությունից»։