Ինչ է առաջարկում պետությունը փոշիացվող գործազուրկների նպաստների փոխարեն
Այն բանից հետո, երբ կառավարությունում որոշեցին գործարկության նպաստները փոխարինել այլ ծրագրերով, շատերը դժգոհեցին. «երկու կոպեկ էր էլի ստանայինք» ոճով: Իրականում այդ «երկու կոպեկը» կամ 16 հազար դրամը, որ 4 ամիս ստանում էր գործազուրկի կարգավիճակ ստացած անձը, կենսական որեւէ հարց չէր լուծում: Այսինքն, բյուջեին տրվող գումարները ըստ էության փոշիանում էին` առանց սոցիալական արդյունք ապահովելու եւ առարկայական արդյունք տալու:
Կառավարությունը որոշեց այդ գումարներն օգտագործել ավելի նպատակային` ոչ միայն չնվազեցնելով այլեւ ավելացնելով այդ նպատակով հատկացված գումարի չափը: Օրինակ 2014-ից Արմավիրի մարզում ներդրվեց և փորձարկվեց ժամանակավոր զբաղվածություն ապահովող ծրագիր, որի արդյունքները գնահատելուց հետո սկսեց իրականացվել ողջ հանրապետությունում: Խոսքը գյուղատնտեսական նշանակության հողի սեփականատերերին՝ նրանց տրվող գյուղատնտեսական սեզոնային զբաղվածության աջակցության ծրագրի մասին է: Այսինքն, այն գյուղացին, ով ունի գյուղատնտեսական նշանակության հող, բայց ֆինանսական դժվարություններ, կկարողանա պետական աջակցությամբ մշակել իր հողակտորը և ստանալ արդյունք, լուծելով իր սոցիալական խնդիրները:
Այս տարվա հոկտեմբերի 15-ին կռավարությունը հաստատեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ներկայացրած եւս մեկ` Տավուշի մարզում հասարակական աշխատանքների համար գործազուրկների ժամանակավոր զբաղվածության ապահովման փորձնական ծրագիրը: Այդ նպատակով պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդից հատկացվեց 60 մլն դրամ 30 ծրագրի համար: Մեկ ծրագրի առավելագույն արժեքը 2 մլն դրամ: Այս ծրագրերով Տավուշի մարզի 30 համայնքներում՝ յուրաքանչյուր համայնքից 10-15 գործազուրկների համար կապահովվի ժամանակավոր` 2 ամսվա զբաղվածություն: Այդ անձանց հետ համայնքի ղեկավարը կկնքվի ժամանակավոր աշխատանքային պայմանագիր` յուրաքանչյուր աշխատած օրվա համար հատկացնելով 5000 դրամ: Դրա դիմաց ծրագրում ընդգրկվածները օժանդակ բանվորական աշխատանքներ կիրականացնեն 6 հիմնական ոլորտներում.
1) սոցիալական ենթակառուցվածքի օբյեկտների (դպրոց, մանկապարտեզ, բուժհիմնարկ, մանկատուն, ծերանոց և այլն) հարակից տարածքների բարեկարգում (սանիտարական մաքրման, կանաչապատման, ծառատնկման և այլն)
2) միջհամայնքային և ներհամայնքային ճանապարհների, խճուղիների, մայթերի, այգիների, պուրակների, խաղահրապարակների բարեկարգման, լուսավորման ապահովում, սանիտարական մաքրում, կանաչապատում, ծառատնկում