«Էրդողանը ճիշտ է». Պուտինն անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահի աղմկահարույց հայտարարությանը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ելույթ ունենալով «Վալդայ» միջազգային ակումբի նիստում, ասել է, որ ՄԱԿ-ի բարեփոխումների վերաբերյալ հնարավոր են տարբեր որոշումներ, բայց եթե վետոն վերանա, կազմակերպությունը կմահանա նույն օրը, ուստի բարեփոխումների մեջ սխալներ չպետք է թույլ տրվեն: .
Խոսելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի «հինգ» մշտական ​​անդամների մասին՝ Պուտինը նշել է, որ չի ցանկանա քանդել ՄԱԿ-ի հիմքը: Նա հորդորել է մտածել, թե ինչպես կազմակերպությունն ավելի հավասարակշռված դարձնել, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Պուտինը շեշտել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ճիշտ է՝ ասելով, որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ուժերի որոշակի հարաբերակցություն կար, բայց հիմա այն փոխվում է և ՄԱԿ-ի բարեփոխման մեջ սխալներ պետք չէ թույլ տալ:
«Ես այս մասին ասել եմ նաև Էրդողանին: Եթե ​​մենք ոչնչացնենք հիմնական անդամների վետոն, ապա ՄԱԿ-ը կմահանա նույն օրը: Այն կդառնա Ազգերի լիգա: Դա ընդամենը քննարկման հարթակ է լինելու։ Վալդայի ակումբ թիվ 2», - նշել է պետության ղեկավարը:
Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել էր, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն իրավունք չունի որոշելու մարդկության ճակատագիրը: Նա ընդգծել էր, որ մարդկության ճակատագիրը չպետք է թողնվի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հաղթող երկրների «մի բուռ ողորմության վրա»: