Բախումներ ղրղզա-տաջիկական սահմանին․ նոր պատերազմի շեմին
Հերթական արյունալի բախումն է տեղի ունեցել Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի սահմանին՝ հունվարի 27-ին։ Ղրղզական եւ տաջիկական ուժայինների միջեւ տեղի ունեցած բախումն ընդգրկել է մի քանի գյուղ, որոնք գտնվում են վիճելի տարածքներում։
Ինչ է պատահել։ Հստակ տեղեկատվություն առ այն, թե այժմ ինչու տեղի ունեցավ հերթական բախումը, որին ներգրավված են սահմանամերձ տարածքների հարյուրավոր բնակիչներ, չկա։ Ղրղզական եւ տաջիկական կողմերը, ինչպեսեւ կարելի էր սպասել, տեղի ունեցածի մեջ մեղադրում են մեկմեկու։ Առճակատումը բռնկվել է Ղրղզստանի Բաքթենսկի մարզի եւ Տաջիկստանի Սոգդիանայի մարզի հատման կետում, սահմանամերձ վիճելի տարածքում, որտեղ տաջիկներն ու ղրղզները, փաստացի, ապրում են իրար հետ։ Նախ մի մեքենայի վրա քարեր են նետել, հետո արդեն մի խումբ տեղացիներ փակել են ռազմավարական նշանակության Բաթկեն-Իսֆան ճանապարհը։ Տեղում հայտնվել են ղրղզ եւ տաջիկ սահմանապահները, հեռացրել քարերը, բացել ճանապարհը։ Սակայն ինչ-որ բան այնպես չի ընթացել, եւ կրակոցներ են հնչել։ Բախումը սկսել է ծավալվել եւ ներառել մի քանի սահմանամերձ գյուղ։ Տաջիկական կողմը, բացի հրազենից, կիրառել է նաեւ ականանետեր եւ նռնականետեր։ Բեկորները վնասել են ղրղզական 6-10 գյուղի էլեկտրականություն մատակարարող լարերը՝ գյուղերը հոսանքազրկվել են, տեղի բնակիչներին տարհանել են։ Երկու կողմն էլ հավելյալ ուժեր եւ տեխնիկա է կենտրոնացրել։ Կրակոցները շարունակվել են ողջ երեկո։ Երկու անգամ բանակցությունների փորձերը խափանվել են։ Միայն կեսգիշերին մոտ կողմերը կարողացել են պայմանավորվել կրակի լիակատար դադարեցման եւ Բատկեն-Իսֆան ավտոմայրուղու բացման շուրջ։
Կողմերի դիրքորոշումները։ Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը կոչ է արել բնակչությանը՝ չանհանգստանալ, եւ հույս է հայտնել, որ բանակցությունները հաջողություն կունենան։ Ղրղզական սահմանապահ ծառայությունը հայտարարել է, որ առաջին կրակոցն արձակվել է տաջիկ ուժայինների կողմից, եւ բախումը սադրանքի հետեւանք է, որը հրահրվել է Տաջիկստանի Ազգային անվտանգության կոմիտեի կողմից։
Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը իրավիճակը չի մեկնաբանել։ Սակայն տաջիկ ուժայինները լրատվամիջոցներին հայտնել են, որ ղրղզական սահմանապահների գործողությունները համարում են ագրեսիա Տաջիկստանի նկատմամբ։
Բախման հետեւանքները։ Կան զոհեր եւ վիրավորներ։ Յոթ ղրղզ գտնվում է հիվանդանոցում, որոնցից չորսը ստացել է բազմաթիվ կոտրվածքներ։ Նախնական տվյալների համաձայն, Ղրղզստանում ռազմական գործողությունների տարածքից տարհանվել է 1470 խաղաղ բնակիչ։ Առնվազն մեկ տուն այրվել է։ Տաջիկստանի կողմից հայտարարել են, որ կան երկու զոհ եւ վիրավորներ։ Տարհանված բնակչության մասին տաջիկական լրատվամիջոցները չեն հաղորդում։
Սահմանային բախումների պատճառները։ Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի միջեւ սահմանին բազմաթիվ անգամ բախումներ են եղել՝ ուժայինների եւ տեղացիների մասնակցությամբ։ Բախումներ եղել են՝ սկսած 1970-ական թվականներից։ Ամենախոշորն անցյալ տարվա ապրիլին էր, երբ մի քանի օր տեւած մարտերում զոհվել են 33 ղրղզստանցի եւ 13 տաջիկստանցի, 250 հոգի վիրավորվել է, ավերվել են 232 շենք եւ շինություն, որոնց 92 տոկոսը գտնվել են ղրղզական կողմում։