Սթափվելու կոչ ոչ թե Հայաստանի, այլ Ռուսաստանի համար․«Փաստ»
infoteka24.ru-ն «Ռուսաստանի ուժայինները Նժդեհի դեմ կռվում են ադրբեջանցիների՞ հրահանգով» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ հունվարի 28-ին ադրբեջանական լոբբիի ջանքերով Մոսկվայում խափանվել է Հայաստանի զինված ուժերի 30-ամյակին նվիրված միջոցառումը։ Ռուսաստանի բնիկներին դուր չի եկել Հայաստանի ազգային հերոս Գարեգին Նժդեհի մասին ֆիլմի ցուցադրությունը, որն աչքի է ընկել ադրբեջանցի ինտերվենցիստների և նրանց թուրք հովանավորների դեմ հաջող պայքարով։ Արդյունքում ադրբեջանական սփյուռքը, կարծես տագնապով, ոտքի էր հանել Ռուսաստանի միանգամից մի քանի ուժային կառույցների աշխատակիցների։
Նախ՝ ֆիլմի ցուցադրությունից առաջ դահլիճ էին մտել ռուսական ոստիկանության աշխատակիցները՝ հայտարարելով տեղի ադրբեջանցիների կողմից հնարավոր սադրանքները ճնշելու մտադրության մասին։ Հետո արդեն ցուցադրության ժամանակ այնտեղ էին հայտնվել ՀՖԲ-ի ներկայացուցիչները, որոնք պահանջել էին անջատել պրոյեկտորը։ Երբ նրանց քաղաքավարի կերպով բացատրել էին, որ այդ պահանջն անօրինական է, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ Գարեգին Նժդեհի մասին ֆիլմը հրապարակայնորեն հասանելի է համացանցում և արգելված չէ ռուսական դատական կամ իրավապահ մարմինների կողմից, պահանջը հանվել էր։ Սակայն Նժդեհի մասին ֆիլմը դիտել ցանկացողների արկածներն այսքանով չէին ավարտվել: Արդեն ֆիլմի ցուցադրության ժամանակ կինոդահլիճում հայտնվել էր ՕՄՕՆ-ը՝ դիմակներով և շներով։ Նրանք նշել էին պայթուցիկ սարքի որոնման անհրաժեշտությունը։ Վերջինս, իհարկե, չէր գտնվել, բայց ֆիլմի ցուցադրությունը ընդմիջվել էր։
Մնում է միայն զարմանալ Ռուսաստանում ադրբեջանական լոբբիի հզորության և ազդեցության վրա, որն ի վիճակի է մի քանի ժամվա ընթացքում միանգամայն օրինական միջոցառման մասնակիցների վրա «քսի տալ» տեղի անվտանգության տասնյակ պաշտոնյաների։ Հաշվի առնելով նախկինում Ռուսաստանում ադրբեջանական սփյուռքի հետ կապված բազմաթիվ օդիոզ դեպքերը՝ կարելի է լրջորեն կասկածել, թե ով է իրականում տերը այդ երկրում։ Մինչդեռ հայկական սփյուռքը ևս ներկա է այնտեղ, իսկ Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, Մոսկվայի երկարամյա և բազմիցս ապացուցված դաշնակիցն է միջազգային ասպարեզում։ Եթե ժամանակակից Ռուսաստանում Երևանի և ընդհանրապես հայերի հետ հարաբերությունները կարող են վտանգվել ապշերոնյան բռնապետության լոբբիստների մեկ կոչով, ապա դա առնվազն սթափվելու կոչ է ոչ թե Հայաստանի, այլ Ռուսաստանի համար։
Եվ, այնուամենայնիվ, նշենք, որ ադրբեջանական լոբբիստներն իրենց ողջ ուժով ու կշիռով շատ են վախենում լուսահոգի Գարեգին Նժդեհից, ով նույնիսկ մահից հետո խանգարում է նրանց ապրել խաղաղության մեջ և դրդում անհավանական ջանքերի։ Ինչ ցեխ էլ փորձեն լցնել հայ հերոսի անվան վրա («ֆաշիստ», «Հիտլերի հանցակից» և շատ ավելին), որքան էլ փորձեն զրպարտել նրա հետ կապված ամեն ինչ, Նժդեհը, այնուամենայնիվ, վտանգավոր է նրանց համար։