«Չի բացառվում, որ իշխանությունը Սյունիքով միջանցքի տրամադրումն արդարացնի Արցախի քաղաքացիների փրկությամբ»․ Ավետիք Չալաբյան
«Համախմբում» շարժման նախաձեռնող խումբն այսօր մամուլի ասուլիս էր հրավիրել Կառավարության շենքի դիմաց, որի ընթացքում նաև պահանջագիր ներկայացրեց ՀՀ կառավարություն՝ գործողություններ ձեռնարկելու Արցախի շրջափակման վերացման ուղղությամբ:
Շարժման անդամներից Ավետիք Չալաբյանն ասաց՝ 10 օր դադար էին վերցրել՝ ակնկալելով, որ ՀՀ Կառավարությունը որոշակի գործողություններ կձեռնարկի․
«Ինչ-որ գործողություններ ձեռնարկվել են, պետք չէ պնդել, որ ընդհանրապես ոչ մի բան չի արվել, բայց դրանք անբավարար են, դրանք արդյունքի չեն բերել։ Ուստի մենք շարունակելու ենք պահանջել, որ ՀՀ կառավարությունը ձեռնարկի այնպիսի գործողություններ, որոնք կտան իրական արդյունք։ Այսինքն՝ Արցախը կապաշրջափակվի, հումանիտար աղետը կկանխվի, և մեր համաքաղաքացիները Արցախում կկարողանան անխոչընդոտ երթևեկել, իրականացնել իրենց մարդկային հիմնարար իրավունքները, Արցախը կկարողանա նորմալ տնտեսական շրջանառության մասնակցել։ Եթե դա տեղի չունենա, մենք կձեռնարկենք գործողությունների հաջորդ ցիկլը, որոնք կլինեն ավելի արմատական, ավելի կոշտ»։
Լրագրողներն Ավետիք Չալաբյանին հարցրեցին, թե ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանի վերջերս արած հայտարարությունը, որ Հայաստանն այլևս հանդես գա որպես միջազգային հանրության մաս, և Արցախի հարցով բանակցեն Արցախի և Ադրբեջանի ղեկավարները։
«Կարծում եմ, որ այդ մոտեցումն իրատեսական չէ։ Պետք է նկատել, որ դա ոչ թե Էդմոն Մարուքյանի մոտեցումն է, այլ Նիկոլ Փաշինյանի, և Նիկոլ Փաշինյանն այդ մոտեցման մասին հայտարարել է դեռևս 2018 թվականին, երբ առաջին անգամ ասաց, որ Արցախի Հանրապետության ընտրված ներկայացուցիչները պետք է բանակցեն Արցախի անունից։ Այդ մոտեցումն իրատեսական չէ, քանի որ Ադրբեջանը չի բանակցելու Արցախի հետ, նա չի ընդունում Արցախի Հանրապետությունը։
Եթե ՀՀ-ն հրաժարվի Արցախի անվտանգության և իրավունքի երաշխավորը լինելուց, կարծում եմ՝ ամեն ինչ կմտնի փակուղի, որն էլ կբերի Արցախի Հանրապետության վերացման, ուստի այդ մոտեցումն անընդունելի է»։
Հարցին՝ իրատեսական համարո՞ւմ եք, որ միայն դիվանագիտական ճանապարհով Ադրբեջանը կբացի ճանապարհը, Չալաբյանը բացասական պատասխան տվեց․
«Կարծում եմ, որ զուտ դիվանագիտական ճանապարհով դա իրատեսական չէ, որովհետև Ադրբեջանն իրականացնում է ուժային գործողություններ, ընդ որում՝ այդ գործողությունները հաշվարկված, համաձայնեցված են Ադրբեջանի հովանավոր Թուրքիայի և գուցե այլ միջազգային հովանավորների հետ, ուստի Ադրբեջանն այդ գործողություններն իրականացնելով՝ ունի շատ հստակ հաշվարկ, որ դրանք բավարար հակազդեցության չեն հանդիպի, և, ինչպես տեսնում եք՝ 10 օր է՝ բավարար հակազդեցության չեն հանդիպում։ Կարծում եմ՝ հանգուցալուծումը պետք է համակցի և՛ դիվանագիտական տարրերը, և՛ ուժային տարրերը, առանց ուժային տարրերի դա հնարավոր չէ։
Եթե ՀՀ իշխանությունը համարում է, որ ինքը ձեռքերը լվացել է Արցախից, և Արցախի համար պատասխանատվություն կրում է Ռուսաստանի Դաշնությունը, ապա եկեք հասկանանք, որ դրա հետևանքը լինելու է Արցախի Հանրապետության հայ բնակչության ցեղասպանությունը և տեղահանումը, և այս իշխանությունը կկրի ամբողջ պատասխանատվությունն այդպիսի ողբերգական վերջաբանի համար։ Մենք փորձելու ենք հնարավոր բոլոր միջոցներով թույլ չտալ, որպեսզի Արցախում տեղի ունենա հայ ժողովրդի երկրորդ ցեղասպանություն»։
Հարցին՝ Զինված ուժերն արդյոք ի վիճակի՞ են ուժային տարբերակով հարցը լուծել, Ավետիք Չալաբյանն այսպես պատասխանեց․
«Սկսած 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից՝ մեր պարտությունների պատճառը ոչ թե բանակում է պետք փնտրել, այլ իշխանությունների մեջ, ուստի, երբ իրենք ասում են, որ չեն կարող Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունն ապահովել, դրա տրամաբանական հաջորդ քայլն իրենց հրաժարականն է, և հնարավորություն տալ այն քաղաքական ուժերին, որոնք կարող են այդ անվտանգությունն ապահովել՝ ձեռնամուխ լինել ՀՀ անվտանգության ապահովմանը, ներառյալ՝ նաև բանակի արդիականացման, վերակառուցման և բանակի մարտական ոգին վերականգնելու միջոցով»։
Ամփոփելով զրույցը՝ Ավետիք Չալաբյանը չբացառեց, որ Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքը փակել է, որպեսզի ստանա, այսպես կոչված՝ «Զանգեզուրի» միջանցքը․
«Հասկանալի է, որ Ադրբեջանի կողմից այդ միտումը գոյություն ունի, և չի բացառվում, որ մեր իշխանությունների կողմից համապատասխան գործելաոճ է, որպեսզի Սյունիքով միջանցքի տրամադրումն արդարացնեն Արցախի Հանրապետության մեր քաղաքացիների փրկությամբ»։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին, ժամը 10։30-ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, բնապահպանական պատճառաբանություններով փակել է Արցախն աշխարհին կապող կյանքի միակ ճանապարհը՝ ոտնահարելով քաղաքացիական բնակչության կենսական շահերն ու իրավունքները:
Այս պահին Ստեփանակերտի Հանրապետական հիվանդանոցում կան հիվանդներ, որոնց պետք է տեղափոխեն Երևան՝ վիրահատելու համար, սակայն ճանապարհի փակ լինելու հետևանքով նրանց տեղափոխումն անհնարին է դառնում։ Միայն Կարմիր խաչի միջնորդությամբ կարողացել են մեկ հոգու տեղափոխել Երևան՝ վիրահատելու նպատակով։
Լուսանկարում պատկերված անձը որոնվում է․ ՆԳՆՍենսացիա. Հայ ուսանողներին առաջարկում են թուրքական կրթաթոշակ ստանալ Դիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումը Կրակոցների հետևանքով վիրավորներից 3–ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, 3–ինը՝ ծանր. Առողջապահության նախարարություն Գեղարքունիքի քրեական ոստիկաններն ապօրինի ինքնաձիգ են հայտնաբերվել «Պետք է համախմբվել «Ո՛չ Արևմտյան Ադրբեջանին» օրակարգի շուրջ»․ նամակ՝ ՄԱԿ ներկայացուցչությանը (տեսանյութ)Պեզեշկիանն ընդունել է Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարարին ԶՊՄԿ-ն ձեռք բերեց տարածաշրջանում առաջին Komatsu PC 4000 մակնիշի էքսկավատորըՄեկնարկում է Ժամանակակից երաժշտության փառատոնըԱրտաշատում բացվել է Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղը․ հատուկ առաջարկներ նոր հաճախորդների համար«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարում է ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն ունեցող անկուսակցական քաղաքացիների գրանցման մեկնարկը․ Էդմոն ՄարուքյանՈստիկանություն կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք Կրակոցներ և վիրավորներ Աջափնյակում․ ի՞նչ է եղել IDBank-ը զգուշացնում է համացանցում սոցիոլոգիական կեղծ հարցումների աճի մասինԿրակոցներ՝ Երևանում. կա 10 վիրավոր. դեպքի վայրում հայտնաբերվել են ատրճանակից արձակված պարկուճներ Այսօր տեղի ունեցավ «ՀայաՔվե» միավորման պաշտոնական շնորհանդեսը. Ավետիք ՉալաբյանTRIPP-ը պետք է իրականացվի հայկական սուվերեն վերահսկողության ներքո․ Ավետիք ՉալաբյանՏարեցները պետք է ազատվեն տրանսպորտային վճարից․ Հրայր ԿամենդատյանՀունգարիան ստորագրել է պայմանագրեր, որոնք թույլ են տալու ռուսական նավթ ստանալ շրջանցելով Ուկրաինան Փաշինյանը մեկնել է Վաշինգտոն՝ Թրամփի արկածախնդրությանը մասնակցելու Իշխանությունները հիմնովին ձախողել են Երևանի փոսալցման աշխատանքները Պարգևատրել են «պադավատով», որ չնեղացնեն Հնդկաստանում արևային էներգետիկան դարձել է սեփական հաջողության գերին Թոշակները 50 տոկոսով կբարձրացնենք․ 36․000-ով թոշակառուն կամաց-կամաց գնում է կործանման Գազ չի լինի որոշ ժամանակ 18 արդարների գործով դատական նիստը տեղի կունենա փետրվարի 19-ին. Սրբազան ՊայքարԻնչ է սպասում Telegram-ին․ ՌԴ Թվային նախարարությունը մանրամասներ է հայտնել «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը փորձում է նույնացնել հայրենիքն ու պետությունը․ Արեգ Սավգուլյան«ՀայաՔվե» միավորման քաղաքական հայտի շնորհանդեսը` լուսանկարներով«Անտառի արքա» քանդակը՝ Դիլիջանի խորհրդանիշներից մեկը․ բացահայտելով Հայաստանը (մաս 9)Բարձրագույն կրթությունը ՀՀ քաղաքացիների համար պետք է լինի անվճար․ Ցոլակ Ակոպյան Կրթության բնորոշիչ հատկանիշները պետք է լինեն արժեքն ու որակը․ Մենուա ՍողոմոնյանՀայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում «ՀայաՔվե» - ն ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացնումՓոշիացնում են պետական միջոցները․ Նաիրի Սարգսյան Ֆասթ Բանկն արժանացել է մրցանակի Mastercard միջազգային վճարային համակարգի կողմից Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան 18-ամյա Միխայել Դոլգովի առեղծվածային անհետացման հետքերով. որտե՞ղ է նա, ո՞ղջ է արդյոքԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Նիկոլ Փաշինյանը վախեր ունի. հասարակության շրջանում ամենաբարձր վարկանիշն իրենը չէ. Կոստանյան Խոշոր վթար՝ Կոտայքում, բախվել են «Hyundai» ու «BMW», վիրավnր կա, ՊՆ ծառայողը վարորդական իրավունքի վկայական չի ունեցելԱնվճար բուհական կրթություն. Հրայր ԿամենդատյանՈչ մի վարկյան չենք մոռանում, որ Միքայել Սրբազանը քաղբանտարկյալ է. Այս պահին սրբազան հայրը գտնվում է Սովետական ԿԳԲ պադվալում. Էդմոն ՄարուքյանԳույքահարկի արտոնություն թոշակառուներին. Հրայր ԿամենդատյանՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետո Խաղալ 2 լարի վրա նշանակում է վտանգել մեր պետականությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱնվճար, որակյալ, ինքնավար․ բարձրագույն կրթության համակարգի հեռանկարը. ՀայաՔվե հիմնասյուներՋուր չի լինի որոշ հասցեներում Եկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները Գագիկ Սուրենյանը՝ եղանակի մասին