Ինչո՞ւ քամուն տվեցին «թավշյա» փետուրները․ «Փաստ»
Երեքշաբթին բարի չէր Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա քարոզչական թիմի համար: Ասենք՝ «բարի չէր»-ը մեղմ և փափուկ բնորոշում է: Միանգամից պետք է նկատել՝ «թարս օր» էր: Հարվածն էլ եկավ այնտեղից, որտեղից Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա պարգևավճարյալ խումբը ամենից քիչ կարող էին սպասել. Միացյալ Նահանգներից: Բանն այն է, որ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը որոշել էր, «Մարդու իրավունքների» զեկույցի քորոցն առած, հատիկ առ հատիկ պայթեցնել «ժողովրդավարության չեմպիոնների լիգայի», «ժողովրդավարության բաստիոնի» և նմանօրինակ այլ ձևակերպումներով փաշինյանական քարոզչության փուչիկները: Նախ՝ հիշեցնենք, որ ԱՄՆ արտաքին-քաղաքական գերատեսչությունը, նույն ինքը՝ Պետքարտուղարությունը կամ Պետդեպարտամենտը (Պետդեպ՝ հարմարության համար) ամեն տարի ալամ աշխարհի երկրներում մարդու իրավունքների առումով եղած վիճակի զեկույց է պատրաստում ու հրապարակում:
Եվ ահա, 2022թ. Մարդու իրավունքների ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցում Հայաստանի վերաբերյալ այնպիսի՜ նշումներ են արված, որ եթե չիմանաս, թե որ երկրի մասին է, ապա կմտածես, որ նկարագրված է աֆրիկյան որևէ արնախում-բռնատիրական ռեժիմի անմարդկային լծի տակ կեղեքվող ժողովրդի վիճակն ու դառը ճակատագիրը: Սակայն, ի ցավ մեզ, խոսքը հենց մեր երկրի, մեր ժողովրդի մասին է: Ի՞նչ են արձանագրել ԱՄՆ զեկույցի հեղինակները շատերի կողմից արևմտամետ ընկալվող Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության ու նրա իշխանության ներքո հեծող-հեծեծող Հայաստանում տիրող վիճակի մասին: Հիացեք, խնդրեմ. ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցի համաձայն, 2022-ին Հայաստանում լուրջ խնդիրներ են գրանցվել իրավապահ մարմինների («անվտանգության ուժերի») կողմից քաղաքացիներին խոշտանգելու, բանտային ծանր պայմաններում պահելու, կամայական ձերբակալություններ իրականացնելու, մարդկանց անձնական կյանքին ապօրինի միջամտելու առումներով:
Բայց դա էլ ամենը չէ: ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցում նշվել է նաև այն մասին, որ Հայաստանում իրականացվում են խոսքի ազատության սահմանափակումներ: Ավելին, նշվում է, որ դատական համակարգը անկախության խնդիր ունի կամ էլ, ուղիղ ասենք, անկախ չէ: Եվ ոչ պակաս սպանիչ է ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցի արձանագրումը Հայաստանում համակարգային կոռուպցիայի առկայության մասին: Ասում ենք՝ «սպանիչ», քանի որ բառացիորեն մի քանի օր առաջ իր բազմաժամանոց ասուլիսում Նիկոլ Փաշինյանը, չգիտես թե ում համոզելու հույսով, հայտարարեց, թե բա՝ Հայաստանում համակարգային կոռուպցիա չկա: Եվ ընդամենը մի քանի օր անց «քեռի Սեմը» Վաշինգտոնից հեգնեց. «Տղա ջան, էս կարո՞ղ է «տեղը չես բերում», որ նման բաներ ես ասում: Կարո՞ղ է գիտես՝ մենք էլ քեզ ձայն տված կամովին դյուրահավատներն ենք...»:
Կարճ ասած, ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցում Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության «թավշյա» փետուրները քամուն են տվել, քիչ չէ, դեռ մի բան էլ լիովին մերկացրել են Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստանի ժողովրդավարական լինելու մասին հայտարարությունների սնանկությունը: Որպեսզի հասկանալի լինի, թե ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցի հեղինակները որքան ուշադիր են գտնվել իրողություններ արձանագրելու առումով, այստեղ նշենք զեկույցում արտացոլված նաև այն դիտողությունը, ըստ որի, «ՀՀ կառավարությունը ձեռնարկել է միայն սահմանափակ քայլեր՝ նախկին և ներկա պետական պաշտոնյաների և իրավապահ մարմինների կողմից ենթադրյալ չարաշահումները հետաքննելու և պատժելու համար: 2020 թվականի ռազմական գործողությունների ընթացքում Հայաստանի զինված ուժերի կամ անհատների կողմից կատարված ենթադրյալ չարաշահումների վերաբերյալ կառավարության հետաքննության ընթացքում որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել»:
Նրանց ուշադրությունից նմանապես չի վրիպել նաև հայկական բանակում ոչ մարտական գործողությունների հետևանքով մահերի և իրավապահների կողմից այդ մահերի հետ կապված պատշաճ հետաքննություն չանցկացնելու վերաբերյալ հարցը: Մի խոսքով, ԱՄՆ Պետդեպի զեկույցում այնպիսի նշումներ են արվել, որ եթե դա լիներ, օրինակ՝ մի 10-15 տարի առաջ, ապա Նիկոլ Փաշինյանը առնվազն կես տարի թերթից, ԱԺ ամբիոնից-բանից հենց միայն դրա մասին կգրեր ու կաղմկեր: Բայց այստեղ այլ հարցեր էլ կան: Իհարկե, այնպես չէ, որ մենք, ի վերջո, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի զեկույցից պիտի տեղեկանայինք, թե ինչ իրավիճակում ենք հայտնվել, ինչպիսի մղձավանջի մեջ: Մենք այդ ամենի մեջ ենք ապրում, մամուլն էլ ամեն օր գրում է այդ ամենի մասին:
Հարցն այն է, թե ԱՄՆ Պետդեպն ինչո՞ւ է որոշել հրապարակավ ապտակել յուրային Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությանը, հօդս ցնդեցնել նրա՝ քարոզչական «ժողովրդավարության բաստիոնը»: Հնարավոր է, ի դեպ, որ փաշինյանական իշխանությունների ու դրանց ուղիղ կրնկի տակ դրված իրավապահ մարմինների ապօրինությունները, կամայականություններն ու թույլ տված այլանդակությունները, նույն համակարգային կոռուպցիան արդեն այն աստիճանի են հասել, որ նույնիսկ ԱՄՆ-ն չի կարող այդ ամենի վրա «աչք փակել»...
Չինաստանը կկառուցի հսկա արեգակնային կայան ուղեծրումԱնուշիկ Ավետյանը նշանակվել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Ադրբեջանի և ՀՀ-ի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել. Ալիև Իրազեկում՝ ապրիլի կենսաթոշակի վճարման գործընթացի վերաբերյալ Մինչև 20։00-ն ջուր չի լինի Ո՞ր երկրները զորախումբ կտեղակայեն Ուկրաինայում Փաշինյանը ոչ ոք է. ժողովուրդը նրան ղարաբաղյան շարժումը չշարունակելու մանդատ չի՛ տվել. ՍողոմոնյանYoHealth-ը ներկայացնում է YoBlog բաժինը՝ FTN վաստակելու հնարավորությամբDoing Digital Forum 2025-ի ֆինանսական գործընկեր Ֆասթ Բանկը Visa Gold ԱկնՔարտեր կնվիրի մասնակիցներին Բաքվում մեկնարկել է Ալիև-Շտայնմայեր դեմ առ դեմ հանդիպումը Վթար Երևանում, բախվել են «Nissan» ու «Mercedes», որն էլ հետո՝ լուսակիրի սյանըԵրևանի նշված հասցեներում գազ չի լինի Մյանմարում ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 2,886-ի Հայ ժամանակակից արվեստի հաղթանակը միջազգային բեմում. Ռիմա Պիպոյանի և Սերգեյ Ումրոյանի «Իկոնա» բալետի համաշխարհային պրեմիերան Ամենամեծ ՀՆԱ-ն ունի Սյունիքի մարզը, և դա հանքարդյունաբերության շնորհիվ է. Աննա Սաղաբալյան Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին կախված են հայտնաբերել Գյումրու «սպիտակ ծուխը» և իր դասերը. Վահե Հովհաննիսյան Գույքահարկը պետության և անհատի փոխհարաբերությունները կարգավորող հարկատեսակներից մեկն է, բայց այն պետք է լինի ողջամտության սահմանում. ՀայաՔվեԳյումրին ցույց տվեց, որ Նիկոլ Փաշինյանին ընտրություններով հեռացնել հնարավոր է. Ավետիք Չալաբյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան 4,3 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցելՆոր ցիկլոն է ներթափանցում Հայաստան․ Գագիկ Սուրենյանը՝ եղանակի մասին 9 տարի առաջ այս օրն Ադրբեջանն իր առաջ խնդիր էր դրել` ռազմական արկածախնդրության միջոցով լուծել ղարաբաղյան կոնֆլիկտը և հայերի գոյության հարցը վերջնականապես փակել. Աբրահամյան Պարտված, ծեծված մարդը պետք չի կարող բանակցել, պիտի թողնի-գնա․ քաղաքացի ՌԴ-ն գրոհել են ուկրաինական անօդաչուները, բնակելի շենք է վնասվել․ իրավիճակը՝ երկրում Դոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել․ փոխարժեքն՝ այսօր Արհեստական ​​բանականությունն ի վիճակի է ստել մարդկանց՝ իր նպատակներին հասնելու համար. հետազոտություն ԱՄՆ-ն կարող է լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել ռուսական նավթ տեղափոխող նավերի դեմ Փակ շուկայի գետնանցումը երեկոյան ժամերին սարսափ ֆիլմ է հիշեցնումՋիգարխանյանի նախկին կինը լույս աշխարհ է բերել իր առաջնեկին Հայկական շոու-բիզնեսի երկակի ստանդարտները. պլաստիկ վիրահատությունների համար միայն կանայք են դատապարտվում, թեև դա անում են նաև տղամարդիկ Երևան է ժամանել Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Չան Թան Մանը Մինչև հիմա չի պարզվել Տիգրանին խnշտանգման ենթարկած ոստիկանների ինքնությունը․ փաստաբան Վեհափառը Գերմանիայի նախագահին խնդրել է Ադրբեջանում բարձրաձայնել Արցախի ժողովրդի արդար իրավունքների, Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակման, հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության հիմնախնդիրները Շուտով լայնածավալ հարձակում կսկսվի Իրանի վրա․ Channel 14 Անձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի Հունաստանում ջրհեղեղներ են․ փակվել են դպրոցները Դիտահորի գողացված կափարիչները հայտնաբերվել են. Արմավիրի համայնքային ոստիկանների բացահայտումը Ապրիլի 2-ին և 3-ին հարյուրավոր հասցեներում լույս չի լինելու Մութ նյութը փոխում է Երկիրը. գիտնականները բացահայտել են անսպասելի ազդեցություն Ջուր չի լինելու․ հասցեներ Գողություններ գերեզմանատնից ու ոչ միայն. Վաղարշապատի համայնքային ոստիկանների բացահայտումը Մհեր Ավետիսյանը հանդիպել է Առինջի, Բալահովիտի, Պտղնու և Մայակովսկու բնակիչների հետ Թրամփն ակտիվորեն շփվում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ․ Սպիտակ տուն Ինքնաթիռը պտտվել է օվկիանոսի վրա այն բանից հետո, երբ ուղևորը փորձել է բացել ինքնաթիռի դուռը Բաքվի հայերի ջարդերը Երեկ Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Փարաքարում 3 ընտրական տեղամասերում ընտրական տեղամասերում քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկն ավարտվել է Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Բախվել են «IVECO» բեռնատարը և «ՎԱԶ 2107»-ը, կա վիրավոր