ՆԱՏՕ-ի հետ փոխգործակցության խորացումը հանգեցնում է Հայաստանի ազգային պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում ինքնիշխանության կորստի․ Լավրով
Այժմ Հայաստանը բախվում է մի շարք մարտահրավերների։ Ընդ որում ՝ արևմտյան խաղացողների օգնությամբ դրանք կանգնեցնել չի ստացվի։ Այս մասին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է ТАСС-ին տված հարցազրույցում։
«ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն, ի տարբերություն Ռուսաստանի, չեն ձգտում խաղաղություն և կայունություն բերել Հայաստանին և, ընդհանուր առմամբ, Հարավային Կովկասին։ Նրանց խնդիրը բոլորովին այլ է ՝ հետ մղել Մոսկվային և մյուս տարածաշրջաններին, լարվածության նոր օջախ ստեղծել Բալկաններից, Մերձավոր Արևելքից և Ուկրաինայից հետո։ Բարդ իրավիճակից ելքն ակնհայտ է ՝ բարձր մակարդակով կատարել Երևանի, Բաքվի և Մոսկվայի եռակողմ պայմանավորվածությունները»։
Լավրովը նշել է, որ վերջին շրջանում Երևանը զարգացնում է համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի և նրա առանձին անդամ երկրների հետ․ «Այս տարի Հայաստանը Դաշինքի հետ մասնակցել է մի քանի տասնյակ միջոցառումների։ Շարունակում է իր զինված ուժերի արդիականացումը ՆԱՏՕ-ի չափանիշներով, Հանրապետության զինվորականները վերապատրաստվում են Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մի շարք պետություններում»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ ԱԳՆ ղեկավարը շեշտել է, որ դա չի կարող մեզ անհանգստություն չպատճառել Մոսկվային․ «Մենք բազմիցս հայ գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել ենք այն փաստի վրա, որ ՆԱՏՕ – ի իրական նպատակն է տարածաշրջանում ամրապնդել իրենց դիրքերը, պայմաններ ստեղծել «բաժանիր և տիրիր» սխեմայով մանիպուլյացիաների համար։ Հուսով եմ ՝ Երևանում իրենց հաշիվ են տալիս, որ դաշինքի հետ փոխգործակցության խորացումը հանգեցնում է երկրի ազգային պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում ինքնիշխանության կորստի։