Գիտնականը ուժեղ երկրաշարժ է կանխատեսել Թուրքիայում
Թուրք երկրաֆիզիկոս, պրոֆեսոր Օվգյուն Ահմեդ Էրջանը մինչև գարուն կանխատեսել է ուժեղ երկրաշարժ երկրում, սակայն դժվարացել է նշել ստորգետնյա ցնցումների ճշգրիտ վայրը։ Նրա խոսքերը մեջբերում է Haber Global հեռուստաալիքը։
«Այսպես թե այնպես, կարծում եմ, որ մինչև գարուն մենք երկրաշարժ կտեսնենք, բայց այս պահին չգիտեմ, թե որտեղ կլինի, ցավոք սրտի, պատկերն այսպիսին է. դա ցույց է տալիս, որ լարվածությունը հատկապես մեծանում է Անատոլիայում: Եվ այս լարվածությունը մեծանում է ամենուր, ինչ-որ չափով անսովոր իրավիճակ է ստեղծվում, իրականում 4 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժերը ուժեղ չեն, բայց այն, որ 4 բալից ավելի ուժգնությամբ երկրաշարժեր տեղի են ունենում երկրի տարբեր հատվածներում, մարդկանց ստիպում են «սարսռալ»»,-գիտնականի խոսքերը մեջբերում է Haber Global հեռուստաալիքը։
Նա նշել է, որ 2011 թվականի Վանի երկրաշարժի ժամանակ լարվածությունը փոխվել է դեպի Հաթայ, իսկ Բիթլիսի գոտու շարունակությունն ուղղվել է դեպի Հաքքարի։
«Այստեղ մեղքը վաղուց լռում էր, այստեղ երկրաշարժի բաց կա, կան վայրեր, որտեղ ապագայում երկրաշարժեր կլինեն: Այն, որ Հաքքարիում երկրաշարժերը մեկը մյուսի հետևից են տեղի ունենում, ինձ մտածելու տեղիք տվեց. երկրի հաստությունը, ընդերքն այս տարածաշրջանում մոտ 43 կմ է, և ներկայումս դիմադրում է ճեղքմանը: Այնուամենայնիվ, եթե այստեղ բավականաչափ լարվածություն է կուտակվում ընդերքը պատռելու համար, ապա սպասվում է մոտ 7.0 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ: Անհնար է ժամանակային շրջանակ տալ, բայց սա խզման թեկնածու տարածաշրջան է: Իհարկե, 4 բալ ուժգնությամբ յուրաքանչյուր երկրաշարժից հետո ակնկալել ուժեղ երկրաշարժ, սխալ կլինի: Բայց երկրաֆիզիկայի տեսանկյունից սա մեզ ասում է՝ ես գալիս եմ»,- ընդգծել է նա:
7,7 և 7,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժեր տեղի են ունեցել անցյալ տարվա փետրվարի 6-ին, ինը ժամ տարբերությամբ, Քահրամանմարաշ նահանգում։ Ստորգետնյա ցնցումները, որին հաջորդել են հարյուրավոր հետցնցումներ, զգացվել են երկրի 11 նահանգներում և հարևան երկրներում, այդ թվում՝ Սիրիայում։ Վերջին տվյալներով՝ Թուրքիայում մահացել է ավելի քան 55 հազար մարդ։