Ուկրաինայի վերականգնումը գնահատվել է 486 մլրդ դոլար
Ռուսաստանի ներխուժումից երկու տարի անց Ուկրաինայի տնտեսությունը վերականգնելու համար կպահանջվի 486 մլրդ դոլար՝ Համաշխարհային բանկի, ՄԱԿ-ի, Եվրահանձնաժողովի և Ուկրաինայի կառավարության կանխատեսումների համաձայն։ Այս մասին գրում է kommersant.ru-ն:
Մեկ տարի առաջ կարիքները գնահատվում էին 411 միլիարդ դոլար:
2024 թվականին Ուկրաինայի իշխանություններին կպահանջվի 15 միլիարդ դոլար՝ վերակառուցման և վերականգնման առաջնահերթ խնդիրները լուծելու համար։ Ենթադրվում է, որ 10 տարվա ընթացքում կպահանջվի 486 մլրդ դոլար։ 17%-ը պետք է հատկացվի բնակարանաշինությանը, 15%-ը՝ տրանսպորտին, 14%-ը՝ առևտրին և արդյունաբերությանը, 12%-ը՝ գյուղատնտեսությանը, 10%-ը՝ էներգետիկային։
Մարտերի ուղղակի վնասը գնահատվում է 152 միլիարդ դոլար:Ամենաշատը տուժել են բնակարանային և կոմունալ ծառայությունները, տրանսպորտը, առևտուրը, արդյունաբերությունը, էներգետիկան և գյուղատնտեսությունը: Ամենամեծ վնասը, ինչպես նշվում է ՄԱԿ-ի մամուլի հաղորդագրությունում, գրանցվել է Կիևի մարզում, Դոնբասի, Խերսոնի և Զապորոժիեի շրջաններում: Ավերվել կամ վնասվել է բնակարանային ֆոնդի 10%-ը, Կախովսկայա հիդրոէլեկտրակայանի ոչնչացումը հանգեցրել է էական բացասական հետևանքների շրջակա միջավայրի և գյուղատնտեսության համար։