Ալիևը հայտնել է՝ ինչ կարևոր պայմանավորվածություն էր ձեռք բերել Իրանի նախագահի հետ վերջին հանդիպման ժամանակ
Ադրբեջանի  նախագահ Իլհամ Ալիևը, զրուցելով երկրում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Սեյյեդ Ջաֆար Աղայիի հետ, ասել է.
»Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ պարոն Սեյեդ Իբրահիմ Ռայիսիի ողբերգական մահը խորապես ցնցեց բոլորիս։ Նրա հետ ողբերգականորեն զոհվեցին արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը և այլ մարդիկ։ Թող խաղաղությամբ հանգչեն նրանց հոգիները։ Ցավակցում եմ Իրանի ժողովրդին։ Սա մեծ կորուստ է, որը պատեց ոչ միայն Իրանի ժողովրդին ու պետությանը, այլեւ ողջ մահմեդական աշխարհին։
Սեյյեդ Իբրահիմ Ռաիսին ականավոր պետական ​​գործիչ էր, ականավոր քաղաքական գործիչ և նշանավոր անձնավորություն, ով շահել էր Իրանի ժողովրդի վստահությունը: Նրա հետ իմ բազմաթիվ հանդիպումները միշտ հսկայական տպավորություն էին թողնում ինձ վրա։ Եվ իմ վերջին հանդիպումը նրա հետ պատմական էր։ Ե՛վ նա, և՛ ես այս հանդիպումը անվանեցինք պատմական։ Պետական ​​սահմանին խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծի բացմանը մեր համատեղ մասնակցությունը վկայում էր իրանա-ադրբեջանական հարաբերությունների ամրության մասին, դա միանգամայն բաց ուղերձ էր թե՛ մեր ժողովուրդներին, թե՛ ողջ աշխարհին, որ մենք ընկերներ ենք, եղբայրներ ենք և շարունակելու ենք միասին լինել։ Հանգուցյալ նախագահ Ռաիսիի պաշտոնական հայտարարությունը և իմ պաշտոնական հայտարարությունը բացման արարողությունից հետո ուներ շատ լուրջ քաղաքական նշանակություն։ Երկու նախագահներն էլ բացահայտ հայտարարեցին, որ տարածաշրջանում գտնվող երկրները պետք է ակտիվորեն մասնակցեն դրա հետագա զարգացմանը։ Տեղի ունեցած ողբերգությունը, իհարկե, մեծ վիշտ է թե՛ նրա սիրելիների, թե՛ նրան ճանաչողների համար։ Սակայն մխիթարությունն այն է, որ նա իր կյանքը նվիրել է Իրանի ժողովրդի զարգացմանը։ Նա առանձնահատուկ դեր է խաղացել իրանական պետության ազգային շահերի պաշտպանության գործում։ Ե՛վ իր նախագահության ընթացքում, և՛ նախորդ ժամանակաշրջաններում նա փորձել է բարելավել Իրանի ժողովրդի բարեկեցությունը և մեծ դեր է խաղացել ազգային շահերի պաշտպանության գործում:
Ինչպես գիտեք, մինչ ողբերգությունը մենք միասին անցկացրել ենք ավելի քան երկու ժամ։ Մեկ ժամից ավելի տեւած երկկողմ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բազմաթիվ կարեւոր հարցեր։ Եվս մեկ անգամ հաստատվեցին Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունների զարգացման ապագա ուղղությունները և կրկին դրսևորվեց երկու կողմերի քաղաքական ամուր կամքը։ Միաժամանակ մենք մտքերի լայն փոխանակություն ունեցանք կոնկրետ ենթակառուցվածքային նախագծերի վերաբերյալ, և ընդունվեցին կարևոր որոշումներ։ Վստահ եմ, որ մարդիկ, ովքեր մասնակցել են այդ հանդիպմանը, դա կհասցնեն Իրանի նոր ղեկավարության ուշադրությունը։ Ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները, վստահ եմ, կիրականացվեն, քանի որ դա հիմնված է իրանցի և ադրբեջանցի ժողովուրդների կամքի վրա, և հանգուցյալ նախագահ Ռաիսիի հետ զրույցում մենք արտահայտեցինք մեր հաստատակամ կամքը, որ ապագայում կլինեն բազմաթիվ խոշոր ծրագրեր ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով։
Ցավոք, նրան բախտ չի վիճակվել տեսնել ապագա ծրագրերի իրականացումը։ Բոլորը պետք է հաշտվեն ճակատագրի հետ։ Սակայն, նորից եմ ասում, ինձ մխիթարում է այն փաստը, որ նա իր կյանքը զոհեց հանուն Իրանի զարգացման, և ի հիշատակ մեր, Իրանի ժողովրդի, ադրբեջանական ժողովրդի հիշատակի, նա կմնա որպես լուսավոր անհատականություն, ականավոր պետական ​​գործիչ, ադրբեջանական պետության և ժողովրդի մեծ բարեկամ։ Եվս մեկ անգամ իմ ցավակցությունն եմ հայտնում. Ալլահ Ռեհմեթ Էլյասին»։