Չինաստանը պատրաստ է ավելի խորացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ. Չեն Մին
ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանատանը հանդիսավոր պայմաններում նշվեց Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի հիմնադրման 97-րդ տարեդարձը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ-ում Չինաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Չեն Մինն իր ելույթում նշեց, որ իրենց ժողովրդական ազատագրական բանակը հիմնադրման օրվանից՝ 1927 թվականի օգոստոսի 1-ից ի վեր նշանակալի ներդրում է ունեցել նոր Չինաստանի ստեղծման և զարգացման գործում, ինչպես նաև կարևոր դեր է խաղացել համաշխարհային խաղաղության և կայունության պահպանման գործում:
«Չինաստանը անշեղորեն հավատարիմ է եղել անկախ, ինքնուրույն և խաղաղ արտաքին քաղաքականությանը, ինչպես նաև ազգային անվտանգության պաշպանության քաղաքականությանը: 70 տարի առաջ, առճակատվելով թեժ պատերազմի սարսափներին և սառը պատերազմի արգելափակումներին, Չինաստանը առաջ քաշեց խաղաղ գոյակցության հինգ սկզբունքներ, որոնք միաձայն ճանաչվեցին միջազգային հանրության կողմից և դարձան միջպետական հարաբերությունների կարգավորման ընդհանուր ընդունված նորմեր։ Այսօր, վերջին 70 տարիների ընթացքում կատարված աննախադեպ փոփոխությունների պայմաններում, Չինաստանը, հավատարիմ մնալով համաշխարհային խաղաղության պահպանման և ընդհանուր զարգացման խթանման իր արտաքին քաղաքականության նպատակին, ձգտում է կառուցել մարդկության համար ընդհանուր ապագա ունեցող համայնք»,- ասաց ՀՀ-ում Չինաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը:
Չեն Մինը հայտնեց, որ Չինաստանը կողմնակից է բազմաբևեռ աշխարհին, որը հիմնված է հավասարության և կարգապահության վրա, կողմնակից է համաշխարհային կառավարման համակարգի բարեփոխումների և կառուցման ակտիվ մասնակցությանը, կողմնակից է ներառական և համապարփակ տնտեսական գլոբալիզացմանը, խթանում է «Մեկ գոտի և մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության համատեղ կառուցումը, ինչպես նաև գլոբալ նախաձեռնություններ է իրականացնում զարգացման, անվտանգության և քաղաքակրթության ոլորտներում:
«Ազգային անվտանգությունը կարևոր հիմք է Չինաստանի արդիականացման կայուն առաջընթացի համար: Չինաստանը, առաջնորդվելով ազգային անվտանգության համապարփակ հայեցակարգով, ձգտում է հասնել բարձրորակ զարգացման և անվտանգության բարձր մակարդակի ներդաշնակ փոխգործակցության՝ միաժամանակ համակարգելով սեփական և ընդհանուր անվտանգությունը։ Չինաստանը նպաստում է համընդհանուր, համապարփակ, համագործակցային և կայուն գլոբալ անվտանգության տեսակետի ստեղծմանը` կառուցելով անվտանգության վրա հիմնված մարդկության համար ընդհանուր ապագա ունեցող համայնք»,- նշեց դիվանագետը:
Նա հիշեցրեց, որ 2022 թվականի ապրիլին, բախվելով միջազգային անվտանգության փոփոխվող և բարդ իրավիճակին, ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինը նախաձեռնեց գլոբալ անվտանգության նախաձեռնություն՝ առաջարկելով նոր ուղի, որը հիմնված է երկխոսության՝ այլ ոչ առճակատման, համագործակցության՝ այլ ոչ դաշինքների վրա, և, իհարկե, փոխադարձ շահի վրա, ինչպես նաև առաջարկում է չինական լուծում՝ գլոբալ անվտանգության մարտահրավերները հաղթահարելու համար։