«Բոլոր անձինք, որոնք պատրաստ են ծառայելու Նիկոլին, պետք է կարևոր փաստ հասկանան՝ ընդամենը գործիք են, կօգտագործվեն նրա կողմից և արհամարհական ոճով կվռնդվեն պաշտոնից»․ «Փաստ»
Անցած հինգշաբթի կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանը դժգոհեց իրավապահ համակարգի աշխատանքից՝ ասելով, որ իր «համբերության բաժակը լցվել է»։ Հետո ինքն իրեն «քյասիբի ռադիո» անվանեց, ասաց, որ տարիներ ի վեր որևէ բան չի փոխվում երկրում: Կիրակի ուշ երեկոյան լրահոսի ամենաքննարկվող թեման ուժային կառույցների ղեկավարների՝ աշխատանքից ազատման մասին լուրերն էին: Երկուշաբթի առավոտյան հրաժարականի դիմումներ ներկայացրեցին ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանը, ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը, ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը, ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը: Խոսվում է նաև այն մասին, որ այսքանով հրաժարականների ցանկը չի ամփոփվելու, ինչպես նաև մանդատներ են վայր դնելու որոշ պատգամավորներ: Նախընտրական քարոզչամեքենայի հնա՞րք, թե՞ վեց ու կես տարվա ձախողված կառավարման հերթական մեղավորների փնտրտուք: Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանն ասում է՝ վեց ու կես տարի անձը երկրի վարչապետ է, խայտառակ իրավիճակ է իրավապահ համակարգում:
«Եթե Սերժ Սարգսյանի կառավարման տարիներին իրավապահ համակարգը վատ էր գործում, ապա Նիկոլի կառավարման տարիներին սարսափելի վատ է գործում: Չեք պատկերացնում, թե ինչ խայտառակ փաստաթղթեր եմ ստանում Հակակոռուպցիոն կոմիտեից: Բացահայտ կեղծիքներով, ստերով, կեղծ տեղեկություններով լի պատճառաբանություններով քրեական գործեր չեն հարուցվում: Այդ ամեն ինչի հեղինակը Նիկոլ Փաշինյանն է: Արցախյան վերջին պատերազմից հետո նա ասաց՝ այո, պատասխանատուն ես եմ, բայց հո մեղավորը չեմ: Նույնը հիմա է անում: Նա տեսավ, որ իր «գեղցու ոճով կրուտիտները», որ նա պատասխանատու է, բայց մեղավոր չէ, աշխատում են:
Այսպիսի այլանդակություն եղել է միջնադարյան Ռուսաստանում, երբ ժողովրդին ասում էին՝ ցարը լավն է, բայց նրա նշանակած նախարարները վատն են: Դա եղել է 18-րդ, 19-րդ դարերում, այն դեպքում, երբ բնակչության 95 տոկոսն անտառաճանաչ է եղել: Հիմա այդ պրիմիտիվ, անասնական մեթոդները Նիկոլը կիրառում է 21-րդ դարում Հայաստանում: Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ դա նրա մոտ ստացվում է, այն էլ՝ շատ հաջող: Նա այդ օրն ընդդիմադիրի կեցվածք էր ընդունել կառավարության նիստում և այնպիսի տպավորություն էր թողնում հանրության վրա, որ ինքը ոչնչից տեղյակ չէ: Մտածող մարդը պետք է հասկանար այս ամեն ինչի հիմքը, և ընդամենը մեկ հարց ուղղեր վարչապետին՝ այսինքն, դու այնքան անճար ես, այնքան ոչնչություն ես, որ քո ասածները քո ենթակաները ամիսներով, տարիներով չեն անո՞ւմ: Շարունակում են մեղադրել «նախկիններին»: Եթե հիմա էլ ինչ-որ բան ես խոսում, ինչ-որ նիկոլական, ինչ-որ «ժող ջան» ասում է՝ «նախկինները»:
«Նախկիններից» Սերժ Սարգսյանը 10 տարի է կառավարել, նույնքան կառավարել է Ռոբերտ Քոչարյանը:Իրենց սիրելի կուռքը վեց ու կես տարի երկիր է ղեկավարում, մինչև հիմա իր բոլոր հանցագործությունները, իր բոլոր բացթողումները, իր բոլոր սխալները բարդում է «նախկինների» վրա: Եվ դա անցնում է, դրա համար էլ այս մարդն այլ բան չի հնարում, իրեն պետք չէ հնարել, որովհետև իր փոխարեն կհնարեն: Լրագրողը Երևանում հարցում է իրականացնում, ասում է՝ ո՞վ է տրանսպորտային կոլապսի մեղավորը, մեկն ասում է՝ Քոչարյանը: Քանի որ Նիկոլն այս մասսայի հետ գործ ունի, իրեն պետք չէ ինչ-որ նոր հնարքներ գտնել, նա գործի է դնում, ասենք, գեբելսյան մեթոդները: Ֆաշիստական Գերմանիայում ապատեղեկատվությունը որպես ճշմարտություն մատուցելու մեթոդի հեղինակը Գեբելսն էր, հիմա սա նրա մեթոդներն է կիրառում: Ինչպես էին ցարական Ռուսաստանում ցարի կողմնակիցները խաբում հանրությանը, նույն այս մեթոդներն է կիրառում: Կիրառում է միջնադարյան ապատեղեկատվության մեթոդներ: Այս մարդուն ուրիշ բան հնարել պետք չէ, նա գործ ունի մի հանրության հետ, որը պատրաստ է բառի բուն իմաստով ամեն անասունություն ընդունել որպես վերջին ճշմարտություն և դրանով պաշտպանել իրենց «փրկչին»,-«Փաստի» հետ զրույցում ասում է Համբարյանը:
Վստահաբար, թափուր մնացած պաշտոններում շուտով նշանակումներ կլինեն, բայց արդյոք երկրի ղեկավարի նման գործելաոճը չպե՞տք է ազդակ լինի նրանց համար, որոնք համաձայնելու են զբաղեցնել ուժային կառույցների ղեկավարների կամ նախարարների պաշտոնները: Կունենա՞ն վստահություն, որ վաղը նույն կերպ իրենց հետ չի վարվելու Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայաստանի Հանրապետությունում բոլոր հարցերը լուծվում են Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքում, անխտիր բոլոր հարցերը լուծվում են այնտեղ: Բոլոր անձինք, որոնք պատրաստ են ծառայելու Նիկոլին, պետք է մեկ ու շատ կարևոր փաստ հասկանան՝ իրենք ընդամենը գործիք են: Կօգտագործվեն Նիկոլի կողմից և արհամարհական ոճով, WhatsApp հավելվածի հաղորդագրության միջոցով նրանց բառի բուն իմաստով կվռնդեն պաշտոնից: Այդ մարդիկ պետք է հասկանան, որ իրենք այնքան չհարգված են Նիկոլի կողմից, որ վերջինս անձամբ չի կանչել նրանց իր մոտ և չի ասել՝ շնորհակալություն ձեր աշխատանքի համար, դիմում եք գրում, ազատվում, քանի որ ես գտնում եմ, որ ձեզ պետք է փոխարինեմ այլ մարդկանցով: Կիրակի՝ ոչ աշխատանքային օրով հաղորդագրության մակարդակով է տեղի ունենում Հայաստանում պաշտոնների, այն էլ՝ հիմնականում ուժային կառույցների ղեկավարներին պաշտոնից ազատելը»,- նշում է մեր զրուցակիցը:
Մինչև շատերը փորձում են գուշակել, թե ովքեր կնշանակվեն թափուր մնացած պաշտոններում, մյուսներն էլ ասում են՝ միևնույնն է, ոչինչ չի փոխվելու: Նույն հարցն ուղղում ենք Գագիկ Համբարյանին՝ որևէ բան մեր իրականության մեջ փոխելո՞ւ է նոր անձերի նշանակումը: «Բացառվում է: Ավելին ասեմ՝ սպասում եմ, որ ավելի խայտառակ կերպարներ կնշանակվեն այդ պաշտոններում: Սա ցույց տվեց, որ պատմության անիվը հակառակ պտտել հնարավոր չէ: Հեղափոխությունները խժռել են իրենց հեղինակներին, այդպես միշտ է եղել: Հիմա մենք տեսանք Նիկոլի կողմից իր ամենամտերիմ գործընկերների, իր հետ քայլածների խժռման գործընթացը, լինի դա Ռուստամ Բադասյանը, Վահե Ղազարյանը, Արգիշտի Քյարամյանը, թե Կարեն Անդրեասյանը»,-հավելում է նա:
Շատերը սա որակում են խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստություն: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն արտահերթ ընտրությունների անցկացման ծրագրեր չունի». նման հավաստիացումներ են տալիս ՔՊ խմբակցությունից: «Սա չի կարելի համարել ընտրությունների նախերգանք, որովհետև Նիկոլը նաև անտրամաբանական քայլերի հեղինակ է: Նա հիմնականում «ժող ջանի» քմահաճույքով է առաջնորդվում: Չի բացառվում, որ սրանով նա վեց ու կես տարվա իր բոլոր հանցագործությունները, խայտառակ քայլերը, որոնք նա արել է սրա-նրա ձեռամբ, գցելու է նրանց վրա: Այդ ընթացքում նա թույլ է տվել, որ նրանք դառնան դոլարային միլիոնատերեր, դրա մասին մամուլում պարբերաբար հրապարակումներ են հայտնվում: Իրենց մասին կոմպրոմատները հավաքել է Աբազյան Արմենի միջոցով: Ուստի, նրանք չեն համարձակվի իրենց բերանը բացել և ինչ-որ բան ասել տեղի ունեցածի վերաբերյալ»,-եզրափակում է Գագիկ Համբարյանը:
Ֆասթ Բանկն արժանացել է մրցանակի Mastercard միջազգային վճարային համակարգի կողմից Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան 18-ամյա Միխայել Դոլգովի առեղծվածային անհետացման հետքերով. որտե՞ղ է նա, ո՞ղջ է արդյոքԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Նիկոլ Փաշինյանը վախեր ունի. հասարակության շրջանում ամենաբարձր վարկանիշն իրենը չէ. Կոստանյան Խոշոր վթար՝ Կոտայքում, բախվել են «Hyundai» ու «BMW», վիրավnր կա, ՊՆ ծառայողը վարորդական իրավունքի վկայական չի ունեցելԱնվճար բուհական կրթություն. Հրայր ԿամենդատյանՈչ մի վարկյան չենք մոռանում, որ Միքայել Սրբազանը քաղբանտարկյալ է. Այս պահին սրբազան հայրը գտնվում է Սովետական ԿԳԲ պադվալում. Էդմոն ՄարուքյանԳույքահարկի արտոնություն թոշակառուներին. Հրայր ԿամենդատյանՁմեռային Օլիմպիական խաղեր. Ադելիա Պետրոսյանը 5-րդն է կարճ ծրագրից հետո Խաղալ 2 լարի վրա նշանակում է վտանգել մեր պետականությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱնվճար, որակյալ, ինքնավար․ բարձրագույն կրթության համակարգի հեռանկարը. ՀայաՔվե հիմնասյուներՋուր չի լինի որոշ հասցեներում Եկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները Գագիկ Սուրենյանը՝ եղանակի մասինՆերդրումային միջավայրի տակ դրված ականը Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան (Տեսանյութ) ՌԴ ՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել Անկում տարադրամի շուկայում․ փոխարժեքն՝ այսօր Աղոթք նեղության ժամին «Օպել»-ի վարորդը Մարգահովիտ գյուղի գազալցակայանում վճարել է կեղծ թղթադրամով․ նա հայտնաբերվել է «Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձը Մենք չենք ձգտում միջուկային զենք ստեղծել. Իրանի նախագահ Հայաստանն ընդգրկվել է Ռուսաստանի ամենաբարեկամական երկրների վարկանիշային աղյուսակում Մենք չենք համաձայնի Դոնբասից զորքերի միակողմանի դուրսբերմանը. Զելենսկի ԱՄՆ–ում ձերբակալվել է դերասան Շայա Լաբաֆը ՌԴ ՊՆ․ Ղրիմի վրա հարձակման փորձի ժամանակ խոցվել են ուկրաինական անօդաչուներ Ուկրաինայում տարաձայնություններ են ծագել Ռուսաստանի հետ հնարավոր հրադադարի վերաբերյալ. Economist Բռնապետությունն անհրաժեշտ է և օգտակար․ Լուկաշենկո Ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 18-ից 22-ը Իշխանության ներկայացուցիչների իրար խառնվելը վկայում է այն մասին, որ ընդդիմությունը ճիշտ ուղու վրա է․ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Սարգիս ՆիազյանՎանաձոր քաղաքում «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հանդիպում ունեցավ վանաձորցի երիտասարդների հետՄիացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Երկու ռազմական և տեխնոլոգիական տերություններ, Հայաստանի երկու վաղեմի բարեկամներ. Օլիվիե Դըկոտինյի 5,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ալմաթիում Ժնևում ավարտվել են Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի բանակցությունները․ ի՞նչ է որոշվել Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Իրան–ԱՄՆ բանակցությունները նվազեցրել են նավթի գները համաշխարհային շուկայում Երևանում հարգանքի տուրք են մատուցել լեգենդար հետախույզ Գևորգ Վարդանյանի հիշատակին Ասա՛ ղեկավարիդ՝ թող պայմանագիր ուղարկի․ Ծառուկյանն արձագանքել է ամերիկացու մարտահրավերին Իդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը«Հայաստանի լավագույն 100 ուսանողներ» մրցույթի մասին. Գոհար ՂումաշյանՎիճաբանություն՝ ԵրևանումԲերքի երաշխավորված մթերում․ Շիրազ ՄանուկյանՄոսկվայում ադրբեջանցի զույգն ինքնասպան է եղել 5-ամյա երեխայի աչքի առաջ Դեղերի գները պետք է իջնեն, որ մարդիկ ավելի լավ ապրեն․ Ուժեղ Հայաստանում մարդիկ լավ են ապրելուԱյսօրվա ակցիայի առիթը Կաթողիկոսի ելքի նկատմամբ կիրառված արգելանքն է և Եպիսկոպոսաց Մեծ Ժողովի բնականոն կայացման խոչընդոտումը․ «Համահայկական ճակատ» Շարժում«Բարսելոնան» կփորձի ձեռք բերել Մարկու Տյուրամին