Բանկերը պատրաստվում են տնտեսական կոլափսին
ՀՀ Կենտրոնական բանկի վերջերս ընդունված որոշումն օբյեկտիվորեն պետք է ավելի մեծ արձագանքի արժանանար հանրության կողմից, որը, սակայն, զբաղված է բոլորովին այլ «թեմաներով»։ Հիշեցնենք, որ վերջերս Կենտրոնական բանկը հայտարարեց հիփոթեքային և սպառողական վարկավորման շուկայում հնարավոր ռիսկերի վերլուծությունն ուժեղացնելու մտադրության մասին։ 2024 թվականին բանկերի կողմից տրված վարկերի 45 %-ը հիմնականում հիփոթեքային և սպառողական վարկերն են եղել։
Բանկերի միությունից պարզաբանել են, որ կարելի է ենթադրել, որ 2025 թվականին հիփոթեքային վարկերի աճ այլևս չի լինի։ Ինչ վերաբերում է սպառողական վարկերին, բանկերը ԿԲ-ի որոշմանը ըմբռնումով կվերաբերվեն և, հնարավոր է, կսահմանափակեն սպառողական վարկերի տրամադրումը։
Փաստացի, թե՛ ԿԲ-ն, թե՛ մյուս բանկերը որոշել են զսպել ավելի շատ վարկեր տրամադրելու գործընթացը։ Իսկ դա կարող է կապված լինել միայն հնարավոր ռիսկերի հետ։ Հատկապես, անշարժ գույքի շուկայում, որտեղ պահանջարկը կտրուկ նվազել է, իսկ կապիտալ շինարարությունը, կարծես, կանգ առնել չի պատրաստվում, հնարավոր է լուրջ կոլափս։
Շինարարության ոլորտի անկումը շղթայական ռեակցիայով կգլորի ողջ տնտեսությունը։ Այժմ բանկային համակարգը դեռևս դիմադրում է, դա էլ, շնորհիվ պետական միջամտության։ Փաշինյանը հրաշալի հասկանում է, որ տնտեսական ցնցումները կարող են ազդել իր հետագա պաշտոնավարման վրա, ամեն գնով փորձում է կանխել տնտեսության անկումը։ Իսկ մասնագետներն ահազանգ են հնչեցնում, որ դրա հետևանքներն աղետալի են լինելու։
Մարգարիտա Հունանյան
Ոստիկանությունը պարզաբանում է տարածել պարեկների մասնակցությամբ տարածված տեսանյութի առնչությամբ «Ես ստանում եմ 130 հազար դրամ աշխատավարձ, դրանով հնարավոր է օգտվել տրանսպորտից, գնել հաց, ձեթ, կարտոֆիլ ու սոխ». Ջուլիետա Ստեփանյան Գրոսմայստերներ Էլինա Դանիելյանը և Լիլիթ Մկրտչյանը գտնվում են առաջատարների շարքում Լույս չի լինելու․ հասցեներ Հայաստանի ներկայացուցիչները Բուլղարիայում կմասնակցեն գեղարվեստական մարմնամարզության Աշխարհի գավաթին Բացահայտվել է հանցագործության 82 դեպք․ օպերատիվ իրավիճակը՝ հանրապետությունում ՀՀ որոշ քաղաքների մթնոլորտային օդում փոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիան Մի շարք հասցեներում գազ չի լինիԵրևանում պարեկները մեքենայից հանում են խցանման մեջ սպասող վարորդին և ուժի գործադրմամբ գետնին պառկեցնում (վիդեո) Արտակարգ դեպք՝ Կոտայքի մարզում Ես կվերադառնամ․ Հալանդը լուսանկար է հրապարակել և գրառում կատարել (լուսանկար) Աստղագետները գտել են Տիեզերքի «լուսավորման» առաջին հետքերը. ռեիոնիզացիան սկսվել է ավելի վաղ, քան կարծում էին Պաշտոնանկություն՝ Փաշինյանի աշխատակազմում Մեր ազգային վերնախավերն ու հասարակությունն այդպես էլ չկարողացան հասկանալ, թե ինչեր են պատրաստվում անել Թուրքիան ու Ադրբեջանը՝ մեր պետականությnւնը լիարժեք վերացնելnւ համար․ թյուրքագետ Սպասվում է կարճատև անձրև Ջուր հավաքեք․ ջուր չի լինելու Կործանվել է Տու-22Մ3 ինքնաթիռը, զոհ կա․ ՌԴ Մյանմայի ափերի մոտ նոր երկրաշարժ է տեղի ունեցել Շտապօգնության մասնակցությամբ խոշոր վթար է տեղի ունեցել Երևանում Մոսկվան և Թեհրանը դատապարտում են Իրանի միջուկային օբյեկտների վրա հարձակման սպառնալիքները Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցների նվիրումը չպետք է մոռացության մատնվի, և սա է հիմա ամենակարևորը․ Թաթոյան Հայաստանի Գավաթ․ Նոան խոշոր հաշվով հաղթեց Գանձասարին ու դուրս եկավ կիսաեզրափակիչ ԱՄՆ-ում բուժաշխատողները զանգվածաբար աշխատանքից ազատվում են Մյանմայի երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 3000-ը 53-ամյա տղամարդու տանը խոշոր չափի, առանձնապես վտանգավոր թմրամիջոց է հայտնաբերվել ՆԱՏՕ-ն բարձրաձայնել է այն մասին, թե ով պետք է վերահսկի Գրենլանդիան 6,2 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ճապոնիայի ափերի մոտ Գողության դեպք՝ Երևանում Արագածոտնի մարզում բախվել են «ԳԱԶել»-ը և «Mercedes»-ը․ հիվանդանոց տեղափոխված 4 վիրավորներից մեկը անչափահաս է Լոռու մարզի ոստիկանները ապօրինի պահվող զենք-զինամթերք են առգրավել Հայաստանը չի կարող միաժամանակ անդամակցել եվրոպական և ռուսական ռազմաքաղաքական և տնտեսական դաշինքներին. Միրոշնիկ Գյումրիում ընտրությունների վերահաշվարկի արդյունքներն են ամփոփվել «Յանս» ակումբի մոտ վիճաբանություն է եղել, վիրավnր կա․ Shamshyan Միջազգային գիտաժողով՝ Պլեխանովի անվան համալսարանում Ատլանտյան օվկիանոսում 6,5 տոննա կոկաին տեղափոխող սուզանավ են կալանավորել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Սարիկ Մինասյանի թաղի 2 տեղամասերում նա ստացել է 57 % և 68 % ձայն. ԿԸՀ-ին կոչ ենք անում ստուգել բողոքները. Չալաբյան Սա ապտակ էր իշխանության լկտիությանը, անպատասխանատվությանը. Նաիրի ՍարգսյանՀունգարիան դուրս կգա Միջազգային քրեական դատարանից «Դեմ Առ Դեմ»՝ «Մի դրամի ուժի» հետՊլանշետներ՝ «Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի մասնակիցներին Թիվ 76 դպրոցի արշալույսները խաղաղվե՞լ են. ի՞նչ զարգացումներ կան կրթօջախում սկանդալից հետո ՔՊ-ին ընտրածների մեջ գերակշիռ էր վարչական ռեսուրսը. Ավետիք ՉալաբյանՓոխգնդապետ Արա Մխիթարյանի գործով նոր քննություն կիրականացվի Կասեցվել է «Էլոլա» ՓԲԸ-ին պատկանող կաթնամթերքի արտադրամասի արտադրական գործունեության առանձին գործառույթը Վիճաբանության ժամանակ քույրը դանակով հարվածել է եղբորը՝ պատճառելով մարմնական վնասվածք «Ես ստանում եմ 130 հազար դրամ աշխատավարձ, դրանով հնարավոր է օգտվել տրանսպորտից, գնել հաց, ձեթ, կարտոֆիլ ու սոխ». Ջուլիետա Ստեփանյան Հունիսի 30-ից Ռուսաստան մեկնողները պետք է 72 ժամ առաջ տեղյակ պահեն ՌԴ պատկան մարմիններին Հայաստանը հայտնվել է անվտանգային վակուումի մեջ․ Արմեն Մանվելյան Մովսես Հակոբյանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել