Մագնիսական փոթորիկներ մարտի 10-16. ճնշման անկում, անքնություն, ինչպես գոյատևել
ՀԱՆՐԱՀԱՅՏ ՄՈԼՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՍեղմեք ԱՅՍՏԵՂ, լրացրեք օնլայն հայտը և մոռացեք հոսանքի վարձի մասին
Տիեզերական եղանակը առաջիկա շաբաթվա ընթացքում՝ մարտի 10-ից 16-ը, ամենայն հավանականությամբ շատ տհաճ անակնկալներ կբերի։ Փորձագետների կանխատեսումների համաձայն՝ մագնիտոսֆերան գրեթե բոլոր յոթ օրերը կլինի խախտված վիճակում։ Սա նշանակում է, որ եղանակի նկատմամբ զգայուն մարդիկ կարող են զգալ իրենց առողջության վատթարացում:
Ներկայումս արևի համեմատաբար չափավոր ակտիվության շրջանը շարունակվում է, NEWS.ru-ին հայտնել է ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Անատոլի Պետրուկովիչը։
«Առայժմ մենք ակնկալում ենք բավականին հանգիստ շրջան։ Սակայն մագնիսական փոթորիկները չեն կարող բացառվել»,- ասաց փորձագետը։
Ավելի վաղ Պետրուկովիչը հայտնել էր, որ վերջին օրերին Արեգակը երբեմն-երբեմն բռնկումներ է ունենում, սակայն գիտնականները մեծ գեոմագնիսական երևույթներ չեն սպասում։
Հյուսիսային Կովկասի դաշնային համալսարանի նավթի և գազի երկրաֆիզիկայի ամբիոնի դոցենտ, «Զվարճալի երկրաֆիզիկա» Telegram ալիքի հեղինակ Օլգա Զելիվյանսկայան NEWS.ru-ի հետ զրույցում պարզաբանել է, որ անցել է 11-ամյա ցիկլի առավելագույն արևային ակտիվության գագաթնակետը։ Սակայն վատ անակնկալները, ըստ ամենայնի, նոր են սկսվում, ընդգծեց նա։
Անկախ նրանից, թե 11-ամյա ցիկլի որ կետում է գտնվում Երկիրը, երկարաժամկետ դիտարկումները ցույց են տալիս, որ ամեն մարտին Արեգակի մագնիսական ակտիվությունը տարեկան միջինից բարձր է, նշել է NEWS.ru-ի զրուցակիցը։