Ոչ միայն պորտվեյն. ինչպես փյունիկցիները փառք բերեցին պորտուգալացիներին. «Փաստ»
Պորտուգալիան այն երկրներից է, որտեղ հին ժամանակներից են տիրապետել գինեգործության արհեստին: Այնտեղ առաջին խաղողի այգիները տնկվել են փյունիկցիների կողմից: Նրանք էլ հենց սկսել են պատրաստել առաջին գինիները։ Այստեղ զարմանալի ոչինչ չկա. երկրի շատ շրջաններ իդեալական են խաղող աճեցնելու համար՝ շնորհիվ կլիմայի և հողի կազմի:
Մինչ օրս, ըստ հետազոտողների մեծամասնության, տեղական խաղողի այգիներից որոշներն իրենց պատմությունը տանում են դեպի փյունիկցիների տնկարկները, և հենց այնտեղ են ստացել խաղողի այն եզակի տեսակները, որոնք հնարավոր չէ գտնել աշխարհի ոչ մի այլ վայրում: Պարզվում է, որ այդ խաղողի այգիներն արդեն մոտ երկուսուկես հազար տարեկան են, այսինքն՝ գործնականում մի տեսակ կենդանի պատմություն են, որին կարող է «միանալ» ցանկացած զբոսաշրջիկ կամ պարզապես խանութում նմանատիպ խմիչք պատվիրած գնորդ։
Հին հռոմեացիները, նվաճելով այն տարածքները, որոնք այժմ մաս են կազմում Պորտուգալիայի, լրջորեն զբաղվել են նաև խաղողագործությամբ՝ զգալիորեն մեծացնելով խաղողի այգիների տարածքները և այդ հռոմեական նահանգը վերածելով գինեգործության խոշոր կենտրոնի: Միջնադարում գինեգործությանը այնտեղ, ինչպես և ամբողջ Եվրոպայում, աջակցում էին վանքերը, որոնք գինին օգտագործում էին ինչպես իրենց կարիքների, այնպես էլ վաճառքի համար։ Տեղի ազնվականությունը ևս զգալի պլանտացիաներ է ունեցել։ Հենց այդ ժամանակ էլ ձևավորվել են գինեգործական հիմնական շրջանները, որոնցից ամենահայտնին դարձել է Մադեյրան։ Բայց Վինու Վերդեն, Դոուրուն, Դաոն, Բայրադան, Ալենտեժուն և Կուլարեցը նույնպես ունեն իրենց առավելությունները, և դրանցից յուրաքանչյուրը կարող է առաջարկել խմիչքներ, որոնք չեն զիջում եվրոպական լավագույն ապրանքանիշերին։
Երկար ժամանակ գինին պատրաստվում էր միայն կենցաղային օգտագործման համար, սակայն աստիճանաբար սկսել են ավելի ու ավելի շատ ալկոհոլ ուղարկել վաճառքի, իսկ հետո՝ արտահանման։ Ամեն ինչ սկսվել է անգլիացիներին գինու վաճառքից, ինչին մեծապես նպաստել են անգլո-ֆրանսիական անվերջանալի պատերազմները։ Երբ ֆրանսիական շուկան փակվել է Մեծ Բրիտանիայի համար, գինիների նոր մատակարարների կարիք է առաջացել, և Պորտուգալիան է դարձել մատակարարներից գլխավորներից մեկը։ Ըստ պահպանված փաստաթղթերի, պորտվեյն գինին է առաջինն ուղարկվել համտեսի 1367 թվականին։ Խմիչքը ակնհայտորեն համեղ է եղել, քանի որ, չնայած մրցակցությանը, թե ով կդառնա ամենաուժեղ ծովային տերության մատակարարը, մեծ քանակությամբ պորտուգալական գինով բեռնված նավերն սկսել են ավելի ու ավելի հաճախակի մտնել բրիտանական նավահանգիստներ:
Մեր օրերում Պորտուգալիան զարգացած գինեգործությամբ երկիր է, և այնտեղ կարելի է գնել և՛ մեծ գործարանում արտադրված և ամբողջ աշխարհում հայտնի գինիներ, և՛ փոքր գինեգործարաններից մեկում ստեղծված ըմպելիք, որտեղ աշխատանքներն իրականացվում են ավանդական մեթոդներով, և թվում է, թե ժամանակը կանգ է առել։ Ուղղակի նման «հազվադեպություն» փորձելու համար մարդիկ ստիպված պետք է անձամբ գնան Պորտուգալիա։
Այս ամիս ինչ տոնական և ոչ աշխատանքային օրեր կան Սա նույնիսկ կապիտուլյացիա էլ չէ, այլ հայ ժողովրդի շահերի բացահայտ դավաճանություն. «Փաստ»Ադրբեջանցի գործընկերս հրապարակայնորեն մերժել է, բայց հանդիպման առաջարկս մնում է սեղանին. Խանդանյան Եղանակը՝ ամբողջ ապրիլին․ կանխատեսում Ոչ ոք հավաքական պատասխանատվություն չի զգում. «Փաստ»Բերբոքը չհայտարարված այցով ժամանել է Կիև Սպասելու եմ Մարտուն Գրիգորյանին թիրախավորողների զղջացող գրառումներին. Հայկ Մամիջանյան «Երբեք չէր հանձնվում, ուներ շատ նպատակներ և երազանքներ». Դերենիկ Խաչատրյանն անմահացել է սեպտեմբերի 30-ին. «Փաստ»36 ժամ ջուր չի լինիՆրա նկարներում հայրենի Ջիլիզայի և Լոռվա բնությունն է. տեղի ունեցավ գեղանկարիչ, 44-օրյա պատերազմի մասնակից Գոռ Հակոբյանի հետմահու ցուցահանդեսը. «Փաստ»Վիլեն Գաբրիելյանը վայր է դնում ԱԺ պատգամավորի մանդատը Փեզեշքիանի խորհրդականը Բաքվում է Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել. ՀՀ ՊՆ-ն հերքում է Հայաստան անտիցիկլոն է ներթափանցում․ Գագիկ Սուրենյանը՝ եղանակի մասին«Հայաստանի իշխանություններն այսօր ունեն մոտեցումներ, որոնք որևէ կերպ Հայաստանի ազգային ու պետական շահերից չեն բխում». «Փաստ»Ինքնախաբեությո՞ւն, թե՞ հայ ժողովրդին հերթական անգամ դիտավորյալ մոլորության մեջ գցելու փորձ. «Փաստ»Դոլարն ու ռուբլին էժանացել են․ փոխարժեքն՝ այսօր Հակաարցախյան քարոզչության հերթական հիստերիան. ինչի՞ց են ջղաձգվել իշխանություններն ու իշխանամերձ սատելիտները. «Փաստ»Վարչական ռեսուրսն էլ հանես, տակը բան չի մնա. «Փաստ»Ո՞վ էր կազմակերպել Գյումրու ակցիան, և ի՞նչ կործանարար հետևանքների մասին էին զգուշացնում երիտասարդները. «Փաստ»Հայոց պետականության փրկությունը ՀՀ-ում օր առաջ վերջնական իշխանափոխությունն է. «Փաստ»Յոթնամյա ավեր. «Փաստ»Ընձառյուծների գիշերային զբոսանքը «Վատ հետևանքներ կլինեն»․ Վաշինգտոնը սպառնացել է Իրանին Ինդոնեզիայի ափերի մոտ 5,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Հունվար-փետրվարին բյուջեի եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 21.2 %-ով Նորություն հղիության և անաշխատունակության նպաստի հարցով «Մրցանակի կենտրոնական հատվածում ջուր խորհրդանշող ապակին է». Նուռը ստեղծել է «Խազեր» հայկական երաժշտական մրցանակաբաշխության արձանիկը Թբիլիսիում ընթանում է ընդդիմության հանրահավաքը Պլանային անջատումներ ապրիլի 1-ին Օդի ջերմաստիճանը կնվազի Գազայում 40 օրով հրադադար հաստատելու համար Իսրայելը պահանջում է ազատ արձակել 11 պատանդի Ի՞նչ կարծիք ունեն գյումրեցիները ընտրությունների արդյունքների մասին Լացից հոգնած դայակը 11 ամսական աղջկան մաքրող միջոց է տվել խմելու․ Ֆրանսիա Ծիրանենիները ծաղկել են Արարատյան դաշտում Շենգավիթ ԲԿ-ն ամբողջովին ավտոմատացրել է պացիենտների գրանցման գործընթացը` անցնելով թվային կառավարման համակարգի «Ընդդիմությունը պարտավոր է ժողովրդի կամքը կատարել». Մենուա Սողոմոնյան Ավշարում բախվել են «Mercedes»-ն ու «Opel Astra»-ն․ վերջինը այնուհետև բախվել է բետոնե էլեկտրասյանը ՀՀ ԱԳՆ-ն շնորհավորական ուղերձ է հղել իսլամական Այդ ալ-Ֆիտր տոնի առթիվ 36 ժամ ջուր չի լինելու․ հասցեներ «Ինտեր»-ից մեկնաբանել են Սպերցյանի հնարավոր տեղափոխության մասին լուրերը Հայաստանի պայքարը ինքնության համար․ Deutsche Welle-ն իր ֆիլմում ներկայացրել է ԼՂ հակամարտությունը Հայտնի է կենսաչափական համակարգի ներդրման մրցույթի հաղթող ընկերությունը 25-ամյա կնոջ մահվան մեջ հարազատները մեղադրում են Արտաշատի հիվանդանոցի բժիշկներին 1 զոհ, 3 վիրավոր․ ճակատ ճակատի բախվել են «Լադա»-ն և «KIA»-ն Մահացած 25-ամյա բուժառուի եղբայրը պնդում է՝ քրոջ կյանքը հնարավոր կլիներ փրկել, եթե սխալ չներարկեին Գյումրիի ընտրությունների սենսացիան, սպեցիֆիկան և արդյունքները. Ավետիք Չալաբյան ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածելՔԿ-ին հարցրեք, վարույթ կա հարուցված. ԱԱԾ տնօրենը՝ թուրք բլոգերի երեւանյան նկարահանումների մասին. Armlur.am Հրաժարվելով ՀԱՊԿ-ի ֆինասավորումից՝ Երևանը ցանկանում է շահել Արևմուտքի բարեհաճությունը. ՌԴ Պետդումայի պաշտոնյա