Ադրբեջանը հարմար առիթի է սպասում Հայաստանի վրա հարձակվելու համար. վերլուծաբան
ՎԵՐԼՈՒԾԱԿԱՆՍեղմեք ԱՅՍՏԵՂ, լրացրեք օնլայն հայտը և մոռացեք հոսանքի վարձի մասին
Ադրբեջանը հարմար առիթի է սպասում Հայաստանի վրա հարձակվելու համար, ինչը կարող է արտաքին ուժերի հզոր հարված լինել Իրանի դեմ՝ նպատակ ունենալով ոչնչացնել այդ երկիրը։ Դրա մասին NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» հաղորդման ժամանակ հայտարարել է քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
Նա մանրամասնել է, որ նման դեպքում Ադրբեջանը կարող է Հայաստանի հետ սահմանի երկայնքով փորձել Իրանին անջատել արտաքին աշխարհից։ Դրա համար Ադրբեջանը պետք է պատժամիջոցներ ստանա հակաիրանական ուժերից, որպեսզի իրեն անխոցելի զգա, կարծում է Կիվիրյանը։ Փորձագետը պարզաբանել է, որ Ադրբեջանի հարձակումը Հայաստանի վրա կախված չէ խաղաղության պայմանագրից, քանի որ այսօր գործում են ոչ թե փաստաթղթերը, այլ միայն ուժի գործոնը։
Նրա գնահատմամբ՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը ժամերի ճշգրտում է անցկացրել Բաքվում, մինչդեռ նախկինում, եթե հաղթող լիներ հայկական կողմը, այդ այցը տեղի կունենար Երևանում։
«Ադրբեջանում կողմերը քննարկել են մի շարք հարցեր։ Առաջին հերթին տարածաշրջանի ճակատագիրն ամբողջությամբ: Ի վերջո, Թրամփի ու Պուտինի բանակցությունները միայն Ուկրաինայի շուրջ չեն: Սա Յալթա-2-ն է, և այս գործընթացի շրջանակում տեղի կունենա դերերի վերաբաշխում տարբեր տարածաշրջաններում՝ հաշվի առնելով նոր աշխարհակարգը։ «Բացի դրանից, քննարկվել է նաև Իրանի հարցը, քանի որ Միացյալ Նահանգները փորձում է ճնշում գործադրել Թեհրանի վրա, ուստի նրանք պետք է իրենց ճամբար ներգրավեն Իրանին շրջապատող երկրներին»,- հավելել է վերլուծաբանը։