Стартовала образовательная программа «Родился в Арцахе»: молодые музыканты начали свою образовательную программу
В наших предыдущих публикациях мы рассказывали читателям об образовательной программе «Родился в Арцахе», которая реализуется по инициативе художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении, национального посла UNICEF Сергея Смбатяна и предназначена для талантливых молодых музыкантов, перемещенных из Арцаха. Цель этой инициативы - вовлечь арцахских музыкантов в сферу классической музыки, показать, что после многих испытаний они сегодня не одиноки на своей Родине, и молодые музыканты, играющие на классических академических инструментах, могут проложить достойный путь в сфере искусства благодаря своему таланту и трудолюбию.
26 декабря 2024 года в Ереванской средней специализированной музыкальной школе имени Чайковского состоялся этап конкурсных прослушиваний образовательной программы «Родился в Арцахе», в результате которого 23 из 500 молодых арцахских музыкантов стали бенефициарами программы.
В течение пяти лет они будут посещать профессиональные занятия у лучших профессоров Армении, будут присутствовать на концертах симфонического оркестра Армении, посетят различные музеи нашей страны, получат возможность изучать русский и английский языки, в течение 60 месяцев получат денежную и материальную поддержку. В течение этих лет планируются концертные выступления на международных фестивалях, упоминания в международной прессе. Будет проведена работа в направлении того, чтобы наши молодые музыканты стали лауреатами международных конкурсов.
Молодые музыканты уже начали свой образовательный путь, который будет полон испытаний, возможностей и достижений. Эта образовательная программа откроет перед молодежью двери на большие сцены и международное сотрудничество. Пятилетняя комплексная музыкальная образовательная программа обеспечит качественное, стабильное музыкальное образование молодых музыкантов и предоставит им новые возможности. Эта программа направлена не только на развитие музыкального таланта Арцахской молодежи, но и на сохранение и продвижение культурной идентичности Арцаха с помощью музыки.
Мы всегда отмечаем, что молодые талантливые музыканты являются послами нашего государства и культуры на международных площадках. Образовательная программа «Родился в Арцахе» даст возможность молодым людям выступать на международных сценах в качестве послов культуры Арцаха, неоднократно говорить о своей Родине. Также таким образом сохраняются история и культура.
На любом пути также есть трудности, их легко преодолеть, когда рядом есть люди, для которых также важно сохранение и распространение нашей культуры. Любая инициатива нуждается в поддержке и благотворителях. Программу «Родился в Арцахе» можно будет продолжить благодаря новым благотворительным организациям. Очень важно, чтобы к этому культурному движению присоединились новые благотворители.
Իշխող ուժի թեկնածուից դժգոհ եմ. գյումրեցիՊետք է սթափվել, ամեն ինչ մի կողմ դնել ու կենտրոնանալ Հայաստանի անվտանգության հարցերի վրա. Մհեր Ավետիսյան«Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ»Ինչ եղանակ է կանխատեսում Հայաստանում Գագիկ Սուրենյանը Ի՞նչ տոնական և ոչ աշխատանքային օրեր կան ապրիլին Գյումրիում «լռության օր» է Դոլարն ու ռուբլին էժանացել են․ փոխարժեքն՝ այսօր «Տղամարդուն սիրել պետք չէ, նրան հասկանալ է պետք». Ավո Ադամյան Բառի իսկական ու փոխաբերական իմաստով աղմուկի տողատակերը. «Փաստ»Քաղաքական ցուգցվանգի ու ցայտնոտի հետևանքները. «Փաստ»Մյանմարում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 1002-ի. կա 2376 վիրավոր Ո՞րն է ընտրելու Հայաստանը՝ «ուրվական երազանքնե՞ր», թե՞ իրական հնարավորություններ. «Փաստ»ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են 2026 թվականին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործուղված տնօրեն, նրանց կտրվի լրավճար. բյուջեի եկող տարվա լրացուցիչ ծախսը՝ 52 մլն դրամ. «Փաստ»Դուք ուրիշ հերոսի անուն չգիտե՞ք. ինչու է լարված ՀՖՖ նախագահը. «Փաստ»Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադարեցրել է գործունեությունը. «Փաստ»Հայաստանցիների նյարդերն այլևս չեն քայքայվի՞ առաքանիները ժամանակին ստանալու առումով. «Փաստ»Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տեղի ունենալիք ընտրություններին. «Փաստ»ԿԸՀ-ն հայտարարություն է տարածել 11-ամյա երեխայի մահվան մանրամասները․ ՌԴ Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցի իրացում. ՔՈԳՎ հերթական բացահայտումը (տեսանյութ) Տարվա լավագույն ներկայացում ճանաչվեց «Լակոտը». Համազգային թատրոնն առաջատար է մրցանակների քանակով ԱՄԷ-ն գլխավորում է Հայաստանի ամենամեծ արտահանող և ներմուծող երկրների ցանկը․ Պապոյան Փաշինյանի հոգեբանության մասին դեռ գրքեր կգրվեն. Մարկեդոնով Երևանում և մարզերում լույս չի լինելու Բացահայտվել է հանցագործության 106 դեպք․ օպերատիվ իրավիճակը՝ հանրապետությունում +27. օդի ջերմաստիճանն աստիճանաբար կբարձրանա Մարտի 29-ին և 30-ին նախընտրական քարոզչությունն արգելվում է Ռևա՞նշ Ծառուկյանի հետ․ Օլիվեյրան բացել է խաղաքարտերը Մաքսիմ Գորկու՝ մեծ մտածողի հանրահայտ մտքերը Հանդիպում՝ Արտաշատի տարածաշրջանի հայրենակիցների հետ․ Նաիրի ՍարգսյանՏավուշի մարզի Արծվաբերդ գյուղում այրվել է բեռնատար ավտոմեքենա 36 ժամ ջուր չի լինելու ՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Մյանմարում, Թաիլանդում և հարևան երկրներում երկրաշարժների դեպքով Շղթայական ավտովթար է տեղի ունեցել Դավիթ Բեկ փողոցում Արտակարգ դեպք՝ Լոռու մարզում. 37-ամյա երիտասարդ տղա է փրկվել Սիրելի' գյումրեցիներ, կոչ ենք անում առավելագույն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել Գյումրու ընտրություններին․ Նաիրի Սարգսյան Սմբատ Լպուտյանը հյուրընկալել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային շախմատային ասոցիացիայի նախագահին (ֆոտո) «Արարատ-Արմենիա» - «Փյունիկ»՝ 3:2 (տեսանյութ) ՀՀ-ի հետ գյուղատնտեսական ապրանքաշրջանառությունն աճել է 16,2%-ով. ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարություն 31-ամյա տղամարդը ծանոթացել է մի աղջկա հետ, ով իր մասնակցությամբ տեսանյութը չտարածելու համար պահանջել է գումար Ահազանգ․ Արմավիրի բանտի 59 խցում զոն նայողը ծեծում է դատապարտյալներին, հավաքագրում՝ գումարՄարտի 31-ին հայտնի կդառնա կենսաչափական փաստաթղթերը թողարկող ընկերության անունը Գյումրիում ձերբակալվածներից 5-ի նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել վարչական հսկողությունը, 3-ի նկատմամբ՝ բացակայելու արգելքը «Սրանք միշտ են սուտասան եղե՞լ, թե՞ ՔՊ մտնելուց հետո են դառնում». Լեւոն Քոչարյան Փաշինյանն ընդունել է Rotary International կազմակերպության նախագահին Հովիկ Աղազարյանին մեղադրանք առաջադրվեց․ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությամբ երկրից չբացակայելը «Եվրասիան» Մոսկվայում հավաքել է Եվրասիայի երկրներից պատմության ուսուցիչներին միջազգային «Պատմական ճշմարտություն» ֆորումինՏավուշի մարզում իրականացվել են հարկադիր քարաթափման աշխատանքներ Մյանմայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժից 144 մարդու չի հաջողվել փրկել