В Ереване прошла акция протеста против биолабораторий США в Армении
Близ посольства США в Армении 22 марта 2025 года прошла акция протеста, организованная группой граждан Армении, в ходе которой протестующие озвучили ряд вопросов, указывающих на неприемлемость политики и подходов посла США в Армении.
Среди них молчаливая поддержка случаев жестокого обращения со стороны полиции, замалчивание неоднократных нарушений прав человека, скрытая поддержка подозрительной медико-биологической деятельности и ряд других вопросов, которые неприемлемы не только для армян, но также для президента США Трампа и его администрации.
Будучи уверенными в том, что политика, проводившаяся в Армении при предыдущей администрации США, не может и не должна продолжаться при нынешней администрации США, протестующие объявили о старте процесса сбора подписей за провозглашение независимости США. Посол Кристина Куинн объявлена персоной нон грата в Армении и в этом контексте направлено обращение к администрации США с просьбой провести тщательный анализ ее отношения и деятельности на посту посла США в Армении.
Участники также приветствовали твердую позицию президента и администрации США относительно подозрительной медико-биологической деятельности в различных частях мира и вновь подтвердили, что ни Армения, ни какая-либо другая страна в мире не могут и не должны быть местами тестирования биологического оружия.
В этом контексте протестующие призвали министра здравоохранения и человеческих ресурсов и ведомство по эффективности работы правительства заморозить осуществление Программы снижения биологической угрозы США на территории Армении, и начать расследование подозрительных медико-биологических мероприятий, проводимых в рамках этой Программы с 2010 года, чтобы предоставить убедительные доказательства того, что эти действия не представляют угрозы для здоровья людей, животных и окружающей среды в Армении.
По завершении митинга участники выразили надежду, что их обращение и призыв не будут проигнорированы президентом США и что администрация США предпримет все необходимые шаги для исправления волнующих их вопросов.
Եվս մեկ հագուստ տղամարդկանցից՝ կանանց համար. «Փաստ»Արա Աբրահամյանին առանց պատճառաբանության ժամեր շարունակ պահել են «Զվարթնոցում» ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (29 ՄԱՐՏԻ). Աշխարհում առաջին անգամ ընդունվել է օրենք ծխախոտի օգտագործման սահմանափակումների մասին. «Փաստ»Գյումրիում ՔՊ-ն «լռության օրը» հակաքարոզչություն է անում ԶՊՄԿ-ի սոցիալական ծրագրերի շրջանակում Աճանանի մի քանի ընտանիք ջերմոցային տնտեսություն է հիմնել Ուժերի նուրբ հավասարակշռության խախտումը մեծացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում. հնարավո՞ր է խաղաղություն առանց Ռուսաստանի. «Փաստ»«Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորման Գորիսի գրասենյակը ս․ թ․ ապրիլի 4-ին կազմակերպում է վարչական հարցերով անվճար իրավական խորհրդատվությունԱրեգակնային էներգիայի ճիշտ կառավարումն օգտակար է բնության համարԶՊՄԿ-ն մշտապես կանգնած է մշակույթի կողքին՝ աջակցելով արվեստի զարգացմանը և Սյունիքի մշակութային ժառանգության պահպանմանը Հայաստանը պետք է ընտրի աթոռը՝ «եվրոպակա՞ն», թե՞ «ռուսական». «Փաստ»Վթարային ջրանջատում Երևանում և մարզերում «ՀայաՔվեն» Գյումրիում և Փարաքարում ամենամեծ դիտորդական կազմակերպությունն է. Արմեն Մանվելյան«Իրար շատ ենք սիրել, այդ սերը չի պակասել, միայն ավելացել է, ապրում եմ այն մտքով, որ մի օր կհանդիպեմ իրեն երկնքում». ավագ սերժանտ Վիգեն Ավագյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Վերին Շորժայում. «Փաստ»Իշխող ուժի թեկնածուից դժգոհ եմ. գյումրեցիՊետք է սթափվել, ամեն ինչ մի կողմ դնել ու կենտրոնանալ Հայաստանի անվտանգության հարցերի վրա. Մհեր Ավետիսյան«Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ»Ինչ եղանակ է կանխատեսում Հայաստանում Գագիկ Սուրենյանը Ի՞նչ տոնական և ոչ աշխատանքային օրեր կան ապրիլին Գյումրիում «լռության օր» է Դոլարն ու ռուբլին էժանացել են․ փոխարժեքն՝ այսօր «Տղամարդուն սիրել պետք չէ, նրան հասկանալ է պետք». Ավո Ադամյան Բառի իսկական ու փոխաբերական իմաստով աղմուկի տողատակերը. «Փաստ»Քաղաքական ցուգցվանգի ու ցայտնոտի հետևանքները. «Փաստ»Մյանմարում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 1002-ի. կա 2376 վիրավոր Ո՞րն է ընտրելու Հայաստանը՝ «ուրվական երազանքնե՞ր», թե՞ իրական հնարավորություններ. «Փաստ»ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են 2026 թվականին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործուղված տնօրեն, նրանց կտրվի լրավճար. բյուջեի եկող տարվա լրացուցիչ ծախսը՝ 52 մլն դրամ. «Փաստ»Դուք ուրիշ հերոսի անուն չգիտե՞ք. ինչու է լարված ՀՖՖ նախագահը. «Փաստ»Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադարեցրել է գործունեությունը. «Փաստ»Հայաստանցիների նյարդերն այլևս չեն քայքայվի՞ առաքանիները ժամանակին ստանալու առումով. «Փաստ»Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տեղի ունենալիք ընտրություններին. «Փաստ»ԿԸՀ-ն հայտարարություն է տարածել 11-ամյա երեխայի մահվան մանրամասները․ ՌԴ Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցի իրացում. ՔՈԳՎ հերթական բացահայտումը (տեսանյութ) Տարվա լավագույն ներկայացում ճանաչվեց «Լակոտը». Համազգային թատրոնն առաջատար է մրցանակների քանակով ԱՄԷ-ն գլխավորում է Հայաստանի ամենամեծ արտահանող և ներմուծող երկրների ցանկը․ Պապոյան Փաշինյանի հոգեբանության մասին դեռ գրքեր կգրվեն. Մարկեդոնով Երևանում և մարզերում լույս չի լինելու Բացահայտվել է հանցագործության 106 դեպք․ օպերատիվ իրավիճակը՝ հանրապետությունում +27. օդի ջերմաստիճանն աստիճանաբար կբարձրանա Մարտի 29-ին և 30-ին նախընտրական քարոզչությունն արգելվում է Ռևա՞նշ Ծառուկյանի հետ․ Օլիվեյրան բացել է խաղաքարտերը Մաքսիմ Գորկու՝ մեծ մտածողի հանրահայտ մտքերը Հանդիպում՝ Արտաշատի տարածաշրջանի հայրենակիցների հետ․ Նաիրի ՍարգսյանՏավուշի մարզի Արծվաբերդ գյուղում այրվել է բեռնատար ավտոմեքենա 36 ժամ ջուր չի լինելու ՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Մյանմարում, Թաիլանդում և հարևան երկրներում երկրաշարժների դեպքով Շղթայական ավտովթար է տեղի ունեցել Դավիթ Բեկ փողոցում Արտակարգ դեպք՝ Լոռու մարզում. 37-ամյա երիտասարդ տղա է փրկվել Սիրելի' գյումրեցիներ, կոչ ենք անում առավելագույն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել Գյումրու ընտրություններին․ Նաիրի Սարգսյան