Ճարտարապետական առեղծվածային կառույցներ՝ «ժայռագագաթներ». «Փաստ»
Հին Միջագետքի ճարտարապետներն ու շինարարները աշխարհին նվիրել են հոյակապ և, միևնույն ժամանակ, առեղծվածային կառույցներ՝ զիկկուրատներ՝ հսկայական բազմաստիճան բուրգեր, որոնք ունեին կարևոր կրոնական նշանակություն։ Զիկկուրատների մշակութային արժեքը անհերքելի է. համալիր ճարտարապետությունը և շենքերի տպավորիչ բարձրությունը դարձել են այն տեխնիկական հնարավորությունների ակնհայտ ցուցադրումը, որին հաջողվել էր հասնել Միջագետքի քաղաքակրթության ներկայացուցիչներին՝ շումերներին, աքքադներին, բաբելոնացիներին, ասորիներին և էլամացիներին:
Զիկկուրատները հնագույն կառույցներ են, որոնց հիմնական մասը բաղկացած է բազմաստիճան բլոկներից՝ զուգահեռականների կամ կտրված բուրգերի տեսքով։ Զիկկուրատը բառի սովորական իմաստով տաճար չէր, հասարակ մարդիկ չէին կարող մտնել այնտեղ աղոթելու: Այն մարդկանց մոտեցնում էր աստվածներին և համարվում էր այն աստծու երկրային տունը, որը հովանավորում էր որոշակի քաղաք, ուստի ներս կարող էին մտնել միայն ծեսեր կատարողները:
Առաջին զիկկուրատները կառուցվել են մ.թ.ա. 6-րդ հազարամյակում։ Ենթադրվում է, որ այդ ժամանակ լեռնային շրջանների բնակիչները տեղափոխվել են հարթավայրեր՝ ազդելով տեղի բնակիչների մշակույթի վրա։ Մասնավորապես, փոխանցել են իրենց համոզմունքները լեռնագագաթների՝ որպես աստվածների կողմից սիրված սուրբ վայրերի նշանակության մասին։ Աստվածների բարեհաճությունը շահելու համար էլ հին միջագետքցիները սկսել են աստվածների համար արհեստական լեռներ կառուցել՝ զիկկուրատներ: Հին ասորերեն և աքքադերեն լեզուներից «ziqquratum» և «zigguratum» բառերը թարգմանվում են որպես «ժայռագագաթ»:
Միջին հաշվով, կառույցի ընդհանուր մակերեսը կազմում էր 2000–2500 քմ, սակայն դրանցից մի քանիսն ունեին ավելի քան 8000 և նույնիսկ 11000 քմ տարածք։ Տարբեր զիկկուրատների բարձրությունները տատանվում էին 15-ից 90 մետրի սահմաններում։ Անգամ աստվածաշնչյան Բաբելոնի աշտարակի նախատիպ է համարվում Էտեմենանկիի ավերված զիկկուրատը, որը ենթադրաբար կառուցվել էր մ.թ.ա. 18-րդ դարում։
Ամենավաղ զիկկուրատները բավականին պարզ էին, դրանք ունեին խիստ երկրաչափական ձևեր և բաղկացած էին ընդամենը երկու կամ երեք հարկից: Հետագայում սկսել են կառուցել մինչև յոթ մակարդակ: 6-րդ և 2-րդ հազարամյակների ընթացքում Միջագետքի տարբեր շրջաններում կառուցվել է առնվազն 25 զիկկուրատ։ Կա վարկած, որ զիկկուրատների աստիճանավոր ձևն ընդունել են մ.թ.ա 3-րդ հազարամյակում կառուցված եգիպտական բուրգերի ճարտարապետները։ Ժամանակակից ճարտարապետության մեջ զիկկուրատ ձևը վերածնվել է 1960-1970-ական թվականներին։ Միևնույն ժամանակ, այն արտացոլվել է տարբեր ժողովուրդների մշակույթներում: Ավանդական բլոկային կառուցվածք կարելի է տեսնել «ԱլԶակուրա» կառավարական պալատում և Իրաքի «Բաբելոն Ռոտանա» հյուրանոցում, ԱՄՆ-ի Չեթ Հոլիֆիլդի դաշնային շենքում և Անգլիայի Գաղտնի հետախուզական ծառայության կենտրոնակայանում: Զիկկուրատի տեսքով կառուցված խորհրդային կառույցներից կարելի է նշել Վլադիմիր Լենինի դամբարանը Մոսկվայի Կարմիր հրապարակում։
Սա նույնիսկ կապիտուլյացիա էլ չէ, այլ հայ ժողովրդի շահերի բացահայտ դավաճանություն. «Փաստ»Ադրբեջանցի գործընկերս հրապարակայնորեն մերժել է, բայց հանդիպման առաջարկս մնում է սեղանին. Խանդանյան Եղանակը՝ ամբողջ ապրիլին․ կանխատեսում Ոչ ոք հավաքական պատասխանատվություն չի զգում. «Փաստ»Բերբոքը չհայտարարված այցով ժամանել է Կիև Սպասելու եմ Մարտուն Գրիգորյանին թիրախավորողների զղջացող գրառումներին. Հայկ Մամիջանյան «Երբեք չէր հանձնվում, ուներ շատ նպատակներ և երազանքներ». Դերենիկ Խաչատրյանն անմահացել է սեպտեմբերի 30-ին. «Փաստ»36 ժամ ջուր չի լինիՆրա նկարներում հայրենի Ջիլիզայի և Լոռվա բնությունն է. տեղի ունեցավ գեղանկարիչ, 44-օրյա պատերազմի մասնակից Գոռ Հակոբյանի հետմահու ցուցահանդեսը. «Փաստ»Վիլեն Գաբրիելյանը վայր է դնում ԱԺ պատգամավորի մանդատը Փեզեշքիանի խորհրդականը Բաքվում է Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել. ՀՀ ՊՆ-ն հերքում է Հայաստան անտիցիկլոն է ներթափանցում․ Գագիկ Սուրենյանը՝ եղանակի մասին«Հայաստանի իշխանություններն այսօր ունեն մոտեցումներ, որոնք որևէ կերպ Հայաստանի ազգային ու պետական շահերից չեն բխում». «Փաստ»Ինքնախաբեությո՞ւն, թե՞ հայ ժողովրդին հերթական անգամ դիտավորյալ մոլորության մեջ գցելու փորձ. «Փաստ»Դոլարն ու ռուբլին էժանացել են․ փոխարժեքն՝ այսօր Հակաարցախյան քարոզչության հերթական հիստերիան. ինչի՞ց են ջղաձգվել իշխանություններն ու իշխանամերձ սատելիտները. «Փաստ»Վարչական ռեսուրսն էլ հանես, տակը բան չի մնա. «Փաստ»Ո՞վ էր կազմակերպել Գյումրու ակցիան, և ի՞նչ կործանարար հետևանքների մասին էին զգուշացնում երիտասարդները. «Փաստ»Հայոց պետականության փրկությունը ՀՀ-ում օր առաջ վերջնական իշխանափոխությունն է. «Փաստ»Յոթնամյա ավեր. «Փաստ»Ընձառյուծների գիշերային զբոսանքը «Վատ հետևանքներ կլինեն»․ Վաշինգտոնը սպառնացել է Իրանին Ինդոնեզիայի ափերի մոտ 5,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Հունվար-փետրվարին բյուջեի եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 21.2 %-ով Նորություն հղիության և անաշխատունակության նպաստի հարցով «Մրցանակի կենտրոնական հատվածում ջուր խորհրդանշող ապակին է». Նուռը ստեղծել է «Խազեր» հայկական երաժշտական մրցանակաբաշխության արձանիկը Թբիլիսիում ընթանում է ընդդիմության հանրահավաքը Պլանային անջատումներ ապրիլի 1-ին Օդի ջերմաստիճանը կնվազի Գազայում 40 օրով հրադադար հաստատելու համար Իսրայելը պահանջում է ազատ արձակել 11 պատանդի Ի՞նչ կարծիք ունեն գյումրեցիները ընտրությունների արդյունքների մասին Լացից հոգնած դայակը 11 ամսական աղջկան մաքրող միջոց է տվել խմելու․ Ֆրանսիա Ծիրանենիները ծաղկել են Արարատյան դաշտում Շենգավիթ ԲԿ-ն ամբողջովին ավտոմատացրել է պացիենտների գրանցման գործընթացը` անցնելով թվային կառավարման համակարգի «Ընդդիմությունը պարտավոր է ժողովրդի կամքը կատարել». Մենուա Սողոմոնյան Ավշարում բախվել են «Mercedes»-ն ու «Opel Astra»-ն․ վերջինը այնուհետև բախվել է բետոնե էլեկտրասյանը ՀՀ ԱԳՆ-ն շնորհավորական ուղերձ է հղել իսլամական Այդ ալ-Ֆիտր տոնի առթիվ 36 ժամ ջուր չի լինելու․ հասցեներ «Ինտեր»-ից մեկնաբանել են Սպերցյանի հնարավոր տեղափոխության մասին լուրերը Հայաստանի պայքարը ինքնության համար․ Deutsche Welle-ն իր ֆիլմում ներկայացրել է ԼՂ հակամարտությունը Հայտնի է կենսաչափական համակարգի ներդրման մրցույթի հաղթող ընկերությունը 25-ամյա կնոջ մահվան մեջ հարազատները մեղադրում են Արտաշատի հիվանդանոցի բժիշկներին 1 զոհ, 3 վիրավոր․ ճակատ ճակատի բախվել են «Լադա»-ն և «KIA»-ն Մահացած 25-ամյա բուժառուի եղբայրը պնդում է՝ քրոջ կյանքը հնարավոր կլիներ փրկել, եթե սխալ չներարկեին Գյումրիի ընտրությունների սենսացիան, սպեցիֆիկան և արդյունքները. Ավետիք Չալաբյան ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածելՔԿ-ին հարցրեք, վարույթ կա հարուցված. ԱԱԾ տնօրենը՝ թուրք բլոգերի երեւանյան նկարահանումների մասին. Armlur.am Հրաժարվելով ՀԱՊԿ-ի ֆինասավորումից՝ Երևանը ցանկանում է շահել Արևմուտքի բարեհաճությունը. ՌԴ Պետդումայի պաշտոնյա Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանը հանդիպում է ունեցել Նիկոլա Սարկոզիի հետ