Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был представлен процесс реализации Стратегического плана развития сферы градостроительства. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Правительства Армении.
Председатель Комитета по градостроительству Егиазар Варданян представил стратегические направления развития отрасли и мероприятия по их реализации. Было подчеркнуто, что проведена работа по цифровизации лицензирования и сертификации в сфере градостроительства, в частности, уже запущены системы лицензирования, квалификации и регистрации, а в ближайшее время будут запущены системы непрерывного профессионального развития, подотчетности и рейтингования всех организаций, осуществляющих градостроительную деятельность. Было отмечено, что полностью оцифрована цепочка выдачи разрешений на строительство — от разрешения на проектирование до ввода в эксплуатацию. По словам председателя Комитета по градостроительству, следующим крупным мероприятием станет запуск градостроительной информационной системы — градостроительного кадастра, который станет частью геопортала.
Затем были представлены крупные мероприятия по направлениям: разработка генерального плана расселения Республики Армения, разработка градостроительных программных документов, разработка генерального плана территориальной организации туристской системы Республики Армения и т.д. Было отмечено, что в рамках мероприятий по упрощению, уточнению и устранению дублирования градостроительных документов разработан порядок работы по проведению государственной комплексной экспертизы, установлены сроки ее проведения.
Были также затронуты мероприятия, направленные на повышение качества разработки проектной документации, было отмечено, что в рамках реформы управления многоквартирными домами разрабатывается новый законопроект «Об управлении многоквартирными домами».
Также были представлены подробности о реализуемых Комитетом по градостроительству программах капитального строительства, было отмечено, что в программы включены работы по строительству школ, детских садов, учреждений здравоохранения, спорта, школьных спортзалов и других объектов. Соответственно, в 2024 году реализовано 60 программ, в стадии реализации находятся 78, а на 2025 год запланировано 40 программ.
Премьер-министр отметил, что по итогам обсуждения стратегий очень важно фиксировать прогресс и в этой связи констатировать результаты реализованных мероприятий по отдельным пунктам: оцифровка разрешений на строительство, их прослеживаемость, подготовка микрорегиональных документов и т.д.
Затем состоялся обмен мнениями по отдельным пунктам доклада, были обсуждены вопросы, связанные с аварийными зданиями, переселением, землями сельскохозяйственного назначения, управлением многоквартирными домами, а также были представлены предложения и замечания по представленным темам.
Пашинян еще раз подчеркнул важность проделанной работы и поручил провести работу по поднятым вопросам с учетом высказанных в ходе совещания предложений и замечаний.
ՔՊ-ն պատրաստվում է փոշիացնե՞լ 8-րդ համար Մարտուն Գրիգորյանի ձայներըՊՍԺ-ի կամային հաղթանակը՝ 6:1 (տեսանյութ) Գյումրիում և Փարաքարում ավագանու արտահերթ ընտրություններ են Սպասվում է կարճատև անձրև․ եղանակն առաջիկայում Բազմաթիվ հասցեներում լույս չի լինի Տիգրան Մանսուրյանը հեղինակել է մանկապատանեկան խմբերգային ստեղծագործություն (տեսանյութ) Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել ՀԱՄԱՍ-ը համաձայնել է Գազայի հատվածում հրադադարի նոր առաջարկին. Գազայում պաղեստինյան շարժման առաջնորդ Քանի կան արցախցիները, այդքան էլ կմնան արցախցիների իրավունքները և պայքարը․ Արտակ Բեգլարյան Տասնյակ հասցեներում ջուր չի լինիԱրևմուտքում պարզել են Թրամփի իրական նպատակները Ուկրաինայի վերաբերյալ Հրդեհ ավտոտեխսպասարկման կետում․ մանրամասներ Հայ հայտնիների անցնող շաբաթն Ինստագրամում Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել պահվող հայերին «Տղամարդուն սիրել պետք չէ, նրան հասկանալ է պետք». Ավո Ադամյան «Սովորական հրաշք». պրեմեիրա՝ Վանաձորի թատրոնում Զելենսկուն նախազգուշացրել են ԱՄՆ-ի հետ գործարքից հրաժարվելու լուրջ հետևանքների մասին Ուկրաինայում ռուսական զորքերի «բազմանպատակ» հարձակում են ակնկալում․ AP Չարենցավանի հիվանդանոց են տեղափոխվել 1 մաhացած և 3 վիրավnր քաղաքացիներ. նոր մանրամասներ Shamshyan-ից Իսրայելի բանակը հայտարարել է Ռաֆահի շրջանում ցամաքային գործողություն սկսելու մասին Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահի հետ ՔՊ–ն դատի կտա Արման Թաթոյանին Հռոմի պապի բժիշկը Վատիկան վերադառնալուց հետո «հրաշալի ապաքինման» մասին է հաղորդում Դանակահարություն` Չարենցավանում Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի կամ պաշտոնից հեռացման պահից սկսած նոր պատերազմի սպառնալիքը կնվազի. Վարդան Օսկանյան ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել Երևանի սրտում այսօր բազմաթիվ մեր հայրենակիցներ, ովքեր Արցախից են տեղափոխվել Հայաստան, մասնակցում էին հանրահավաքի, որտեղ նրանց կողքին կանգնած էինք նաև մենք` երիտասարդներսԼռության օր է. Գյումրիում և Փարաքարում քարոզարշավն ավարտվել է Երկրի վրա 2025 թվականի մարտի 28-ին 1723 երկրաշարժ է տեղի ունեցել. ինչ ուժգնություն են ունեցել ցնցումները Շուրջ 250 սովորող, 94 նախագիծ. մեկնարկել է Հայկական համադպրոցական գիտության փառատոնի 2025-ի եզրափակիչ փուլը Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը պլանավորում է կրճատել անձնակազմը․ հայտնի է պառճառը Հենրիխ Մխիթարյանը 5 տարբեր լեզուներով անվանել է որոշ ֆուտբոլային տերմիններ (տեսանյութ) Եթե Հայաստանի Հանրապետությունը սատար չկանգնի Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին, ապա մենք կկանգնենք շատ վտանգավոր ջրբաժանի առջևՄյանմայի տեսարժան վայրերն ու ենթակառուցվածքները երկրաշարժից առաջ և հետո (տեսանյութ) Հայաստանի և Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայությունները անօրինական միգրանտներին վերաբերող հարցեր են քննարկել Ողբերգական վթար, Վեդիի կամրջի մոտ բախվել են «ԿամԱԶ» ու «ԶԻԼ», 1 մարդ մաhացել է, 2-ը՝ վիրավnրվել․ Shamshyan Վթար, 50-ամյա վարորդը «ՎԱԶ 21099»-ով կողաշրջվել է, վիրավnր կա ՆԳՆ սպասարկման գրասենյակները շրջիկ ձևաչափով ծառայություններ կմատուցեն Արմավիրի և Շիրակի մարզերում Շատ կարևոր է, որ գյումրեցիներն ու փարաքարցիները մասնակցեն ընտրություններին. Ցոլակ ԱկոպյանԷրդողանը և Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցել Էկվադորը հող է նախապատրաստում ամերիկյան զորքեր ընդունելու համար. CNN ԶՈՒ ԳՇ պետը հանդիպել է 25-օրյա վարժական հավաքների մասնակցած պահեստազորայինների հետ Արցախցի մի խումբ կանայք ու երեխաներ նստացույց են սկսում Ազատության հրապարակում «Ալաշկերտն» ու «Վանը» խաղացին ոչ ոքի (տեսանյութ) Իմամօղլուն Էրդողանին կոչ է արել իր դատավարությունն անցկացնել ուղիղ եթերում Առաջիկա օրերի եղանակային կանխատեսումը Մահացել է ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Վարդան Հարությունյանը ՔՊ-ն ձեզ դրդում է հանցագործության․ Արման Թաթոյան Հրշեջ-փրկարարները Ռուս-հայկական արձագանքման կենտրոնում մասնակցել են վերապատրաստման դասընթացի Նախկին նախագահների թիմակիցների հետ քննարկումներ են սկսվել․ ինչ է պլանավորում շարժումը․ մանրամասներ