Ֆրանս-գերմանական ալիքը ներողություն խնդրեց, իսկ ՀՀ իշխանությունը՝ ոչ
Ֆրանս-գերմանական ARTE հեռուստաալիքը ներողություն է խնդրել ցուցադրած սխալ քարտեզի համար։ «28 րոպե» շոուի հաղորդավար Էլիզաբեթ Քուինն ասել է, որ հաղորդաշարի անձնակազմը ցանկանում է ներողություն խնդրել հատկապես հայ ընկերներից` սխալ քարտեզի համար, որը ցուցադրել են Թուրքիայի վերաբերյալ բանավեճի ժամանակ:
Թուրքիայում իրադարձությունների վերաբերյալ հեռուստաալիքի քննարկման ժամանակ եթերում ցուցադրվել էր քարտեզ, որտեղ Հայաստանն անհետացել էր հօգուտ Ադրբեջանի։ «28 րոպե» հաղորդաշարը ցանկանում է ներողություն խնդրել։ Մենք ներողություն ենք խնդրում մեր հայ ընկերներից սխալ քարտեզի համար, որը երեկ ցուցադրել ենք Թուրքիայի վերաբերյալ բանավեճի ժամանակ: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր ներողամտության համար, սա ափսոսանքի արժանի սխալ է, որը բոլորովին ակամա է ստացվել»,–ասել է Էլիզաբեթ Քուինը։
Հեռուստաալիքը ավանդաբար աչքի է ընկել հայամետ դիրքորոշումներով, մշտապես հարցազրույցներ կամ ռեպորտաժներ ցուցադրել՝ ներկայացնելով հայկական կողմի իրավացիությունը, խոսել է Արցախից տեհանվածների իրավունքների մասին։ Le Figaro հանդեսի փոխտնօրեն Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնը չի հավատում, որ դա միտումնավոր է եղել «28 րոպե»-ի, Arte France-ի կամ ադրբեջանական հեռուստալոբբիի գործողությունների արդյունքում։ «Բայց այդ սխալը շատ ցավալի է աչքերի և սրտի համար. Հայաստանը պարզապես ջնջված էր Կովկասի քարտեզից։ Էրդողանի և Ալիևի երազանքը...»,- գրել է Բյուիսոնը։
Ուշագրավն այս ամենում ՀՀ գործող իշխանությունների, իշխանությանը սպասարկող մամուլի ու փորձագետների արձագանքն էր։ Երկար ժամանակ համոզում էին, թե նման բան ֆրանս-գերմանական ալիքի եթերում չի եղել, իսկ աղմուկ բարձրացնողներին ռուսական կամ, նույնիսկ, ադրբեջանական լրտես էին անվանում, իսկ ARTE հեռուստաալիքի ներողությունից հետո «բարեհաջող» սկսվել են։ Այս մեկ դրվագը վկայում է, թե որքան զգայուն է ՀՀ բնակչությունը տարատեսակ ապատեղեկատվությունների, սթրեսային իրավիճակների դեմ-հանդիման, իսկ իշխանությունները բարոյահոգեբանական վիճակը բարելավելու փոխարեն իրենք են փորձում սթրեսի ենթարկել բնակչությանը՝ ավելի հեշտ կառավարելու համար։
Մելինե Մանուչարյան
ժամը 12։00-ի դրությամբ ՏԻՄ ընտրություններում իրավախախտումների վերաբերյալ ստացվել է 2 ահազանգ ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքում ենթադրյալ իրավախախտումների վերաբերյալ ստացվել է 2 ահազանգ, որոնք ստուգման փուլում են. ՆԳՆ Եթե ինձ բանտարկեն էլ, էնտեղից կղեկավարեմ. Վարդան Ղուկասյան ԿԸՀ-ն հրապարակել է 11:00-ի դրությամբ Գյումրիում և Փարաքարում ընտրություններին մասնակցողների թիվը Կասկածելի իրավիճակ՝ Գյումրու 31/69 տեղամասում. Սարիկ Մինասյանի մորաքրոջ որդին դիտորդին դիտողություն է արել քվեարկությունից առաջ ու հետո՝ մարդկանց ՔՊ շտաբ մտնելը նկարելու համար Սարիկ Մինասյանը բազմաթիվ ոստիկանների աչքի առաջ խախտում արեց և ոչ մի արձագանք Վարդան Ղուկասյանն ընտրում է Գյումրիի իր ընտրատեղամասում (ուղիղ միացում) ՔՊ-ական Սարիկ Մինասյանը քվեարկեց որդու հետ Գյումրիի 31/69 ընտրատեղամասում անհասկանալի իրավիճակ է, կուտակումներ են. ահազանգՈւսումնասիրվում են Գյումրու և Փարաքարի ընտրությունների վերաբերյալ ԶԼՄ-ների հրապարակումները․ ՄԻՊ Շուրջ 36 ժամ ջուր չի լինի Կոտայքի մարզում Սպանություն Կոտայքի մարզում, կա մեկ մահացած, երեք վիրավոր Փաշինյանին ծաղկեփունջ նվիրել չեմ պատրաստվում․ Մխիթարյան Գյումրիի տեղամասերից մեկի դիմաց` 50 մետրից պակաս հեռավորությամբ, փակցված է ՔՊ թեկնածուի պաստառը Գյումրու և Փարաքար համայնքների ՏԻՄ ընտրություններ են․ որքա՞ն են կազմում ընտրողների թիվը Արտակարգ դեպք՝ Արարատի մարզում. հրդեհ է բռնկվել ավտոտնակում կայանված Opel-ում. այն վերածվել է մոխրակույտիՇտապօգնություն կանչեք․ Փարաքարում ընտրողն ուշագնաց եղավ Գյումրիի 31/76 տեղամաս, ընտրողների ցուցակները փակցված են այնպես, որ հնարավոր չէ կարդալ Հուսանք, որ ամեն ինչ նորմալ կլինի. Մարտուն Գրիգորյանը քվեարկել է Տեսանկարահանման կարգի խախտումների արձանագրում. «ՀայաՔվե»Գյումրիում և Փարաքարում մեկնարկել են ավագանու ընտրությունները. «ՀայաՔվե»Տարադրամի փոխարժեքն՝ այսօր ՀԻՄԱ. Գյումրիում ՏԻՄ ընտրություններ են Փաստերի ստուգման կոչված հարթակում տեղ գտած մի խզբզոցի առիթով. Սամվել Ֆարմանյան ՔՊ-ն պատրաստվում է փոշիացնե՞լ 8-րդ համար Մարտուն Գրիգորյանի ձայներըՊՍԺ-ի կամային հաղթանակը՝ 6:1 (տեսանյութ) Գյումրիում և Փարաքարում ավագանու արտահերթ ընտրություններ են Սպասվում է կարճատև անձրև․ եղանակն առաջիկայում Բազմաթիվ հասցեներում լույս չի լինի Տիգրան Մանսուրյանը հեղինակել է մանկապատանեկան խմբերգային ստեղծագործություն (տեսանյութ) Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել ՀԱՄԱՍ-ը համաձայնել է Գազայի հատվածում հրադադարի նոր առաջարկին. Գազայում պաղեստինյան շարժման առաջնորդ Քանի կան արցախցիները, այդքան էլ կմնան արցախցիների իրավունքները և պայքարը․ Արտակ Բեգլարյան Տասնյակ հասցեներում ջուր չի լինիԱրևմուտքում պարզել են Թրամփի իրական նպատակները Ուկրաինայի վերաբերյալ Հրդեհ ավտոտեխսպասարկման կետում․ մանրամասներ Հայ հայտնիների անցնող շաբաթն Ինստագրամում Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել պահվող հայերին «Տղամարդուն սիրել պետք չէ, նրան հասկանալ է պետք». Ավո Ադամյան «Սովորական հրաշք». պրեմեիրա՝ Վանաձորի թատրոնում Զելենսկուն նախազգուշացրել են ԱՄՆ-ի հետ գործարքից հրաժարվելու լուրջ հետևանքների մասին Ուկրաինայում ռուսական զորքերի «բազմանպատակ» հարձակում են ակնկալում․ AP Չարենցավանի հիվանդանոց են տեղափոխվել 1 մաhացած և 3 վիրավnր քաղաքացիներ. նոր մանրամասներ Shamshyan-ից Իսրայելի բանակը հայտարարել է Ռաֆահի շրջանում ցամաքային գործողություն սկսելու մասին Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի նախագահի հետ ՔՊ–ն դատի կտա Արման Թաթոյանին Հռոմի պապի բժիշկը Վատիկան վերադառնալուց հետո «հրաշալի ապաքինման» մասին է հաղորդում Դանակահարություն` Չարենցավանում Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի կամ պաշտոնից հեռացման պահից սկսած նոր պատերազմի սպառնալիքը կնվազի. Վարդան Օսկանյան ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել