«Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ»
Հայաստանի իշխանությունը պատրաստ է ստորագրել «Խաղաղության պայմանագիրը»՝ հնարավոր և անհնար բոլոր զիջումները կատարելուց հետո: Ադրբեջանը շարունակում է պայմանների ու սպառնալիքի լեզվով խոսել Հայաստանի հետ: Իլհամ Ալիևն իր ելույթում մեկ տասնյակից ավելի անգամ օգտագործում է «թշնամի» բառը, երբ անդրադառնում է Հայաստանին: Քաղաքագետ Արա Պողոսյանն ասում է՝ Ադրբեջանը, այսպես կոչված, «խաղաղության» գործընթացը կառուցել է բացառապես սեփական նարատիվների վրա՝ որևէ կերպ հաշվի չառնելով հայկական շահերը: «Ադրբեջանից պարբերաբար խոսում են այն մասին, որ իրենք են նախաձեռնողը, իրենք են «բարի կամք» դրսևորել խաղաղության գործընթաց սկսելու և այժմ ամենատարբեր մակարդակներում խոսում են այն մասին, թե ինչպիսին են պատկերացնում տարածաշրջանում խաղաղությունը:
Ընդ որում՝ այդ մասին խոսում են ոչ միայն Ադրբեջանում, այլ նաև Թուրքիայում։ «Խաղաղության համաձայնագիրը», որն այս պահին համարվում է համաձայնեցված, ամբողջությամբ չի ընդգրկում այն փաթեթը, որով Ադրբեջանը պատկերացնում է խաղաղությունը տարածաշրջանում: Ադրբեջանը խաղաղության պայմանական գործընթացը պատկերացրել է փուլային տարբերակով: Ի՞նչ է ենթադրել այդ փուլային տարբերակը: Հետ գնանք դեպի 2021 թ. Ալիևի հայտարարությունները, երբ դրանք շատ ավելի բաց էին և զուրկ ցանկացած դիվանագիտական պաճուճանքից: Նա չափազանց պարզ խոսում էր այն մասին, թե ինչպիսին է պատկերացնում Հայաստանի տեղը և դիրքը այս տարածաշրջանում: Հետագայում նրա խոսույթի մեջ տեղի ունեցան փոփոխություններ, որոնք ընդամենը վերաձևվեցին որպես փուլային գործողությունների ռազմավարություն։ Այն ենթադրում էր՝ յուրաքանչյուր փուլում Հայաստանի Հանրապետությանը ստիպել իր՝ որոշակի նպատակների իրագործում, արդյունքում յուրաքանչյուր հաջորդ գործընթաց Հայաստանին պետք է բերեր անդառնալիության կետին։ Եվ այդ անդառնալիության կետին հասցնելով՝ հաջորդ պահանջների չկատարումը կդառնար անիմաստ, որովհետև նախորդ պահանջների բավարարումը շատ ավելի ռազմավարական նշանակություն կարող էր ունենալ: Օրինակ՝ վերցնենք Արցախի ճանաչումը՝ որպես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մաս, դրանից հետո անիմաստ կդառնար չհայտարարել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ տարածքային պահանջ չունի, որովհետև Հայաստանը ստորագրել էր Ալմա Աթայի հռչակագրով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը: Այս օրինակով յուրաքանչյուր հաջորդ պահանջի բավարարումը կդառնար անիմաստ, քանի որ նախորդիվ Հայաստանի Հանրապետությունը շատ ավելի կարևոր ռազմավարական դիրք էր զիջել: Այդպիսի փուլային լուծումներով Ադրբեջանը շարժվում է առաջ։ Արդեն հայտարարել է, թե որն է հաջորդ փուլում իրենց նպատակը՝ փոխել Հայաստանի Սահմանադրությունը, լուծել Հայաստանի՝ որոշակի սպառազինություն ձեռքբերելը թույլ տալու և թույլ չտալու խնդիրը, դրա մասին շատ ավելի բաց խոսում են, առանց թաքցնելու որևէ էլեմենտ, հետո, այսպես կոչված, «ադրբեջանական համայնքի» բնակեցումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում՝ իրենց համար ռազմավարական նշանակության տարածաշրջաններում, այն է՝ Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերում, որոնց նկատմամբ Ադրբեջանն ապագայում կձևակերպի իր պահանջները կամ հավակնությունները»,-«Փաստի» հետ զրույցում ասում է Պողոսյանը:
Ընդգծում է՝ Ադրբեջանը, Հայաստանին ստիպելով համաձայնել «Խաղաղության համաձայնագրի» 17 դրույթին, իր թղթապանակում ունի այդ համաձայնագրի կետերը՝ որպես «background», որպես արդեն վաստակած պայմանավորվածություն, որից հետո ցանկացած այլ պայմանավորվածություն կավելանա իր ունեցած «background»-ին։ «Այստեղ Ադրբեջանի համար երկու կարևոր խնդիր լուծվեց: Նույնիսկ մեր երկրի իշխանություններն են խոստովանում, որ Ադրբեջանն անակնկալի է եկել, որ իրենք այդքան շուտ համաձայնել են համաձայնագրի վերջին երկու կետի մասով: Ադրբեջանի համար անակնկալն այն էր, որ նրանք չէին պատկերացնում, որ Հայաստանն այդքան հեշտ կզիջի վերջին ռազմավարական նշանակության խնդիրները: Ներկայացվում է, որ, իբրև թե, ԵՄ դիտորդական առաքելության խնդրին է սա վերաբերում, երբ խոսվում է երրորդ կողմերի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին ուժեր չտեղակայելու մասին: Սա բացարձակապես ուղղված չէ ԵՄ դիտորդական առաքելությանը: Դա ընդամենը շղարշ է, այստեղ խոսքը ցանկացած ռազմական ներկայությանն է վերաբերում հայ-ադրբեջանական սահմանին, որի ցանկացած դրսևորում Հայաստանի Հանրապետության կողմից Ադրբեջանը կարող է համարել որպես պատերազմի առիթ»,-նշում է մեր զրուցակիցը:
Տեսակետ կա, որ «Խաղաղության պայմանագիրը» ներքին սպառման փաստաթուղթ է Նիկոլ Փաշինյանի համար: Բայց ունենք մի իրավիճակ, երբ միջազգային դերակատար հանդիսացող պետությունները, իրար հերթ չտալով, ողջունում են փաստաթղթի վերջնականացման գործընթացը և խրախուսում դրա արագ ստորագրումը: «Իմ խորին համոզմամբ, ցանկացած փաստաթուղթ ողջունվելու էր միջազգային դերակատարների կողմից, ընդ որում՝ կարևոր չէր, թե այդ փաստաթուղթն ինչպիսին կլիներ: Հստակ է, որ այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, որովհետև այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով: Ուժի կիրառման սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման բացառման կանոնը միջազգային կանոն է, որը թերևս միջազգային իրավունքի հիմնաքարային պայմաններից մեկն է: Այն չի կարելի համաձայնագիր կոչել, որովհետև մի կողմը պարտադրել է, մյուսն էլ ընդունել է, ընդ որում՝ առանց նախապայմանների: Կեղծ եմ համարում այն պնդումները, որ այս փաստաթուղթը երկկողմ է, ու բոլոր դրույթները, իբրև թե, վերաբերում են երկու կողմերին: Կարծում եմ՝ սա կեղծ է այն պարզագույն պատճառով, որ սա համաձայնագիր է, որը որևէ ապահովվածություն չունի: Սա համաձայնագիր է, որը չի ենթադրում որևէ կողմ, որը կկարողանա հաղթող կողմի նկատմամբ սանկցիա կիրառել, այսինքն՝ համաձայնագիր, որն ապահովված չի որևէ կերպ: Հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև գոյություն չունի ռազմական բալանս, տարածաշրջանում ռազմական բալանսն էապես խախտված է՝ հօգուտ Ադրբեջանի, ստացվում է, որ այս համաձայնագիր կոչվածն ընդամենը գործիք է Ադրբեջանի ձեռքում և չի կարող սպասարկել Հայաստանի Հանրապետության շահերը ամենապարզ պատճառով. Հայաստանի Հանրապետությունը պարտադրելու ոչինչ չունի Ադրբեջանին: Եթե հույսն այն է, որը կա երրորդ կողմ, որը կարող է պարտադրել, ապա պետք է հիասթափեցնենք՝ այդ երրորդ կողմը չկա: Քանի որ այս համաձայնագիրը երկկողմ ձևաչափում է, ցանկացած միջամտություն դիտարկվելու է որպես երրորդ կողմի միջամտություն երկու երկրների ներքին գործերին»,-հավելում է քաղաքագետը:
Կողմերից որևէ մեկն ունի՞ իր կարմիր գիծը՝ Հայաստանը չզիջելու, իսկ Ադրբեջանը չպահանջելու առումով: «Ցավոք, երկու կողմն էլ չունի կարմիր գծեր: Պահանջող կողմն առաջնորդվում է շատ պարզ բանաձևով՝ քաջերի սահմանն իրենց զենքն է, ադրբեջանցիները համարում են, որ քանի դեռ կարող են ստիպել, ուրեմն կստիպեն իրենց պլան մաքսիմումը: Որքան դա իրագործեն, այնքան լավ իրենց համար: Հայաստանի Հանրապետության իշխանության համար գոյություն չունեն կարմիր գծեր, և սա իրենք ապացուցել են: Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքը հռչակվել էր կարմիր գիծ, զիջվեց, հայտարարեցին, որ Լեռնային Ղարաբաղի մասով պետք է իջեցնենք մեր նշաձողը և այդ դեպքում կունենանք միջազգային կոնսոլիդացիա և ոչ միայն, սա տեղի չունեցավ և զիջվեց: Խոսվում էր դիտորդական առաքելության մասին և այլն, դրանք բոլորը զիջվեցին, խոսվում էր, որ Հայաստանի համար կարմիր գիծ է այն, թե ինչպես պետք է տեղի ունենան սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքները, դրանք զիջվեցին և տեղի ունեցան այնպես, ինչպես ցանկացավ Ադրբեջանը: Հետևաբար, նույնիսկ եթե Հայաստանի Հանրապետության կողմից հռչակվում է որևէ կարմիր գիծ, պետք է մտավախություն ունենալ, որ այն վաղ թե ուշ զիջվելու է»,-եզրափակում է Արա Պողոսյանը:
Սպասելու եմ Մարտուն Գրիգորյանին թիրախավորողների զղջացող գրառումներին. Հայկ Մամիջանյան «Երբեք չէր հանձնվում, ուներ շատ նպատակներ և երազանքներ». Դերենիկ Խաչատրյանն անմահացել է սեպտեմբերի 30-ին. «Փաստ»36 ժամ ջուր չի լինիՆրա նկարներում հայրենի Ջիլիզայի և Լոռվա բնությունն է. տեղի ունեցավ գեղանկարիչ, 44-օրյա պատերազմի մասնակից Գոռ Հակոբյանի հետմահու ցուցահանդեսը. «Փաստ»Վիլեն Գաբրիելյանը վայր է դնում ԱԺ պատգամավորի մանդատը Փեզեշքիանի խորհրդականը Բաքվում է Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել. ՀՀ ՊՆ-ն հերքում է Հայաստան անտիցիկլոն է ներթափանցում․ Գագիկ Սուրենյանը՝ եղանակի մասին«Հայաստանի իշխանություններն այսօր ունեն մոտեցումներ, որոնք որևէ կերպ Հայաստանի ազգային ու պետական շահերից չեն բխում». «Փաստ»Ինքնախաբեությո՞ւն, թե՞ հայ ժողովրդին հերթական անգամ դիտավորյալ մոլորության մեջ գցելու փորձ. «Փաստ»Դոլարն ու ռուբլին էժանացել են․ փոխարժեքն՝ այսօր Հակաարցախյան քարոզչության հերթական հիստերիան. ինչի՞ց են ջղաձգվել իշխանություններն ու իշխանամերձ սատելիտները. «Փաստ»Վարչական ռեսուրսն էլ հանես, տակը բան չի մնա. «Փաստ»Ո՞վ էր կազմակերպել Գյումրու ակցիան, և ի՞նչ կործանարար հետևանքների մասին էին զգուշացնում երիտասարդները. «Փաստ»Հայոց պետականության փրկությունը ՀՀ-ում օր առաջ վերջնական իշխանափոխությունն է. «Փաստ»Յոթնամյա ավեր. «Փաստ»Ընձառյուծների գիշերային զբոսանքը «Վատ հետևանքներ կլինեն»․ Վաշինգտոնը սպառնացել է Իրանին Ինդոնեզիայի ափերի մոտ 5,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Հունվար-փետրվարին բյուջեի եկամուտները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 21.2 %-ով Նորություն հղիության և անաշխատունակության նպաստի հարցով «Մրցանակի կենտրոնական հատվածում ջուր խորհրդանշող ապակին է». Նուռը ստեղծել է «Խազեր» հայկական երաժշտական մրցանակաբաշխության արձանիկը Թբիլիսիում ընթանում է ընդդիմության հանրահավաքը Պլանային անջատումներ ապրիլի 1-ին Օդի ջերմաստիճանը կնվազի Գազայում 40 օրով հրադադար հաստատելու համար Իսրայելը պահանջում է ազատ արձակել 11 պատանդի Ի՞նչ կարծիք ունեն գյումրեցիները ընտրությունների արդյունքների մասին Լացից հոգնած դայակը 11 ամսական աղջկան մաքրող միջոց է տվել խմելու․ Ֆրանսիա Ծիրանենիները ծաղկել են Արարատյան դաշտում Շենգավիթ ԲԿ-ն ամբողջովին ավտոմատացրել է պացիենտների գրանցման գործընթացը` անցնելով թվային կառավարման համակարգի «Ընդդիմությունը պարտավոր է ժողովրդի կամքը կատարել». Մենուա Սողոմոնյան Ավշարում բախվել են «Mercedes»-ն ու «Opel Astra»-ն․ վերջինը այնուհետև բախվել է բետոնե էլեկտրասյանը ՀՀ ԱԳՆ-ն շնորհավորական ուղերձ է հղել իսլամական Այդ ալ-Ֆիտր տոնի առթիվ 36 ժամ ջուր չի լինելու․ հասցեներ «Ինտեր»-ից մեկնաբանել են Սպերցյանի հնարավոր տեղափոխության մասին լուրերը Հայաստանի պայքարը ինքնության համար․ Deutsche Welle-ն իր ֆիլմում ներկայացրել է ԼՂ հակամարտությունը Հայտնի է կենսաչափական համակարգի ներդրման մրցույթի հաղթող ընկերությունը 25-ամյա կնոջ մահվան մեջ հարազատները մեղադրում են Արտաշատի հիվանդանոցի բժիշկներին 1 զոհ, 3 վիրավոր․ ճակատ ճակատի բախվել են «Լադա»-ն և «KIA»-ն Մահացած 25-ամյա բուժառուի եղբայրը պնդում է՝ քրոջ կյանքը հնարավոր կլիներ փրկել, եթե սխալ չներարկեին Գյումրիի ընտրությունների սենսացիան, սպեցիֆիկան և արդյունքները. Ավետիք Չալաբյան ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածելՔԿ-ին հարցրեք, վարույթ կա հարուցված. ԱԱԾ տնօրենը՝ թուրք բլոգերի երեւանյան նկարահանումների մասին. Armlur.am Հրաժարվելով ՀԱՊԿ-ի ֆինասավորումից՝ Երևանը ցանկանում է շահել Արևմուտքի բարեհաճությունը. ՌԴ Պետդումայի պաշտոնյա Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանը հանդիպում է ունեցել Նիկոլա Սարկոզիի հետ Երևանում երկաթե էլեկտրասյունը պոկվել է ու հայտնվել ճանապարհի երթևեկելի գոտում «Ուղղակի ջուր էին ծեծում». անհետ կորածների հարազատները դժգոհ հեռացան ԱԺ-ից Երևանի քրեական ոստիկանները բացահայտել են 680 գրամ ոսկյա զարդերի, 2150 ԱՄՆ դոլարի և 395 հազար դրամի գողությունը Հայաստանը ցանկանում է էլեկտրաէներգիա արտահանել Եվրամիություն. նախագահ Իդրամն արդեն Yerevan City-ում է