Արցախցին ունի վերադարձի իրավունք և երբևէ չի պատրաստվում հրաժարվել դրանից. Գեղամ Ստեփանյան
Արցախի ժողովուրդը ունի վերադարձի իրավունք, Արցախի ժողովուրդը ունի սեփական հայրենիքում արժանապատիվ, անվտանգ հավաքական կերպով ապրելու իրավունք և երբևէ չի պատրաստվում հրաժարվել այդ իրավունքից. այս մասին ասել է օկուպացված Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը՝ Երևանի Ազատության հրապարակում հանուն արցախցիների  իրավունքների պաշտպանության մեծ հանրահավաքի մեկնարկից առաջ:
«Ով ուզում է, ինչից ուզում է, թող հրաժարվի, բայց մենք մեզնից չենք կարող հրաժարվել: Պարզապես պետք է հասկանանք, որ մեզ համար Արցախի էջի փակումը հավասարազոր է սեփական գոյության իմաստազրկման։ Հետևաբար, որքան որ կանք, որքան որ ունենք այդ հնարավորությունը, աջակցություն նաև մեր Հայաստանի Հանրապետության հայրենակիցներից, պայքարելու ենք, որ Արցախի թեման չփակվի, Արցախի նկատմամբ մեր պահանջատիրությունը պահպանվի», - նշել է Ստեփանյանը:
Նա նաև նշել է, որ արցախցիների համար աղետալի հետևանք է ունենալու սոցիալական ծրագրի կրճատումը:
Նրա խոսքով՝ այսօրվա հանրահավաքում կխոսվեն սոցիալ-տնտեսական իրավունքների, հատկապես սոցիալական աջակցության ծրագրի դադարեցնման կամ կրճատման մասին: Ըստ Գեղամ Ստեփանյանի՝ սա ուղղակի աղետալի հետևանքներ է ունենալու Հայաստանում ապաստանած արցախցիների համար՝ մատնելով անօթևանության, չքավորության կամ արտագաղթի, ուստի շատ կարևոր է, որ մարդիկ միասնաբար պայքարեն իրենց իրավունքների համար:
«Մի ձեռքը ծափ չի տալիս, մենակով հնարավոր չէ, և ժողովուրդը պետք է կանգնի և ասի՝ գիտենք մեր իրավունքները, մեր պահանջները և պատրաստ ենք պայքարել մեր իրավունքների և պահանջների համար։ Եվ շատ ողջունելի է, որ դրան միացել են նաև Հայաստանի Հանրապետության մեր հայրենակիցները, ոչ միայն ողջունելի է, այլ ևս մեկ անգամ առիթ է շնորհակալություն, երախտագիտություն հայտնելու մեր հայրենակիցներին: Սա մեր միասնական պայքարն է, որը որի հիմքում Արցախի ժողովրդի իրավունքներն են, բոլոր իրավունքները», - նշել է Ստեփանյանը:
Շուտով Երևանի Ազատության հրապարակում մեկնարկել է մեծ հանրահավաք՝ հանուն արցախցիների  իրավունքների պաշտպանության:
Օրակարգային հիմնական հարցերն են՝ Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձի հարցի առաջմղումը, Հայաստանում արցախցիների սոցիալական և այլ իրավունքների պաշտպանությունը, գերիների ազատ արձակման ջանքերը, Արցախի մշակութային ժառանգության ու մասնավոր սեփականության պաշտպանությունը:
Կառուցապատման շուկայում վաճառքի նոր գործիքներ են մշակվելՉինաստանը կկառուցի հսկա արեգակնային կայան ուղեծրումԱնուշիկ Ավետյանը նշանակվել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Ադրբեջանի և ՀՀ-ի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել. Ալիև Իրազեկում՝ ապրիլի կենսաթոշակի վճարման գործընթացի վերաբերյալ Մինչև 20։00-ն ջուր չի լինի Ո՞ր երկրները զորախումբ կտեղակայեն Ուկրաինայում Փաշինյանը ոչ ոք է. ժողովուրդը նրան ղարաբաղյան շարժումը չշարունակելու մանդատ չի՛ տվել. ՍողոմոնյանYoHealth-ը ներկայացնում է YoBlog բաժինը՝ FTN վաստակելու հնարավորությամբDoing Digital Forum 2025-ի ֆինանսական գործընկեր Ֆասթ Բանկը Visa Gold ԱկնՔարտեր կնվիրի մասնակիցներին Բաքվում մեկնարկել է Ալիև-Շտայնմայեր դեմ առ դեմ հանդիպումը Վթար Երևանում, բախվել են «Nissan» ու «Mercedes», որն էլ հետո՝ լուսակիրի սյանըԵրևանի նշված հասցեներում գազ չի լինի Մյանմարում ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 2,886-ի Հայ ժամանակակից արվեստի հաղթանակը միջազգային բեմում. Ռիմա Պիպոյանի և Սերգեյ Ումրոյանի «Իկոնա» բալետի համաշխարհային պրեմիերան Ամենամեծ ՀՆԱ-ն ունի Սյունիքի մարզը, և դա հանքարդյունաբերության շնորհիվ է. Աննա Սաղաբալյան Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին կախված են հայտնաբերել Գյումրու «սպիտակ ծուխը» և իր դասերը. Վահե Հովհաննիսյան Գույքահարկը պետության և անհատի փոխհարաբերությունները կարգավորող հարկատեսակներից մեկն է, բայց այն պետք է լինի ողջամտության սահմանում. ՀայաՔվեԳյումրին ցույց տվեց, որ Նիկոլ Փաշինյանին ընտրություններով հեռացնել հնարավոր է. Ավետիք Չալաբյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան 4,3 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցելՆոր ցիկլոն է ներթափանցում Հայաստան․ Գագիկ Սուրենյանը՝ եղանակի մասին 9 տարի առաջ այս օրն Ադրբեջանն իր առաջ խնդիր էր դրել` ռազմական արկածախնդրության միջոցով լուծել ղարաբաղյան կոնֆլիկտը և հայերի գոյության հարցը վերջնականապես փակել. Աբրահամյան Պարտված, ծեծված մարդը պետք չի կարող բանակցել, պիտի թողնի-գնա․ քաղաքացի ՌԴ-ն գրոհել են ուկրաինական անօդաչուները, բնակելի շենք է վնասվել․ իրավիճակը՝ երկրում Դոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել․ փոխարժեքն՝ այսօր Արհեստական ​​բանականությունն ի վիճակի է ստել մարդկանց՝ իր նպատակներին հասնելու համար. հետազոտություն ԱՄՆ-ն կարող է լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել ռուսական նավթ տեղափոխող նավերի դեմ Փակ շուկայի գետնանցումը երեկոյան ժամերին սարսափ ֆիլմ է հիշեցնումՋիգարխանյանի նախկին կինը լույս աշխարհ է բերել իր առաջնեկին Հայկական շոու-բիզնեսի երկակի ստանդարտները. պլաստիկ վիրահատությունների համար միայն կանայք են դատապարտվում, թեև դա անում են նաև տղամարդիկ Երևան է ժամանել Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Չան Թան Մանը Մինչև հիմա չի պարզվել Տիգրանին խnշտանգման ենթարկած ոստիկանների ինքնությունը․ փաստաբան Վեհափառը Գերմանիայի նախագահին խնդրել է Ադրբեջանում բարձրաձայնել Արցախի ժողովրդի արդար իրավունքների, Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակման, հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության հիմնախնդիրները Շուտով լայնածավալ հարձակում կսկսվի Իրանի վրա․ Channel 14 Անձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի Հունաստանում ջրհեղեղներ են․ փակվել են դպրոցները Դիտահորի գողացված կափարիչները հայտնաբերվել են. Արմավիրի համայնքային ոստիկանների բացահայտումը Ապրիլի 2-ին և 3-ին հարյուրավոր հասցեներում լույս չի լինելու Մութ նյութը փոխում է Երկիրը. գիտնականները բացահայտել են անսպասելի ազդեցություն Ջուր չի լինելու․ հասցեներ Գողություններ գերեզմանատնից ու ոչ միայն. Վաղարշապատի համայնքային ոստիկանների բացահայտումը Մհեր Ավետիսյանը հանդիպել է Առինջի, Բալահովիտի, Պտղնու և Մայակովսկու բնակիչների հետ Թրամփն ակտիվորեն շփվում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ․ Սպիտակ տուն Ինքնաթիռը պտտվել է օվկիանոսի վրա այն բանից հետո, երբ ուղևորը փորձել է բացել ինքնաթիռի դուռը Բաքվի հայերի ջարդերը Երեկ Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Փարաքարում 3 ընտրական տեղամասերում ընտրական տեղամասերում քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկն ավարտվել է Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր