Էկվադորը հող է նախապատրաստում ամերիկյան զորքեր ընդունելու համար. CNN
ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆՍեղմեք ԱՅՍՏԵՂ, լրացրեք օնլայն հայտը և մոռացեք հոսանքի վարձի մասին
Էկվադորը հող է նախապատրաստում ամերիկյան զորքեր ընդունելու համար՝ համաձայն այն պլանների, որոնք ներկայացրել է CNN հեռուստաալիքը։
Տեղեկացվել է, որ Էկվադորի նախագահ Դանիել Նոբոան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին կոչ է արել օգնել երկրում հզոր հանցախմբերի դեմ պայքարում։
Էկվադորցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի խոսքով, որը ծանոթ է պլանավորմանը, նոր ռազմածովային օբյեկտի շինարարությունը ծովափնյա Մանտա քաղաքում այդ պատրաստության մի մասն է, զորամասի տիպի բնակելի շինություններով եւ վարչական օֆիսներով, որոնք նախատեսված են մշտական գործողությունների աջակցման եւ ամերիկյան զորակազմի համար։
«Սպասվում է, որ վերջնարդյունքում այդ վայրերը կզբաղեցվեն ամերիկյան զորքերի կողմից»,- նշել է CNN հեռուստաալիքի աղբյուրը։
Նոբոան մտադիր է հանդիպել Թրամփի հետ Ֆլորիդայում շաբաթ օրը, որպեսզի քննարկի իմիգրացիան, առեւտուրը եւ «համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում»։
Նոբոան ВВС հեռուստաալիքի հարցազրույցում հայտնել է, որ ցանկանում է, որպեսզի ԱՄՆ-ը, Բրազիլիան եւ եվրոպական երկրները միանան հանցախմբերի դեմ իր պատերազմին։
CNN-ի աղբյուրի խոսքով՝ Մանտայում շինարարության արագ տեմպերն արտացոլում են այն, թե որքան արագ Էկվադորը հույս ունի ստանալ միջազգային օգնություն։