ՀՀ-ում արևային էլեկտրաէներգիայի անհատական կայաններն առաջիկա 5 տարում կդառնան առավել մատչելի. մասնագետ
Հայ հասարակության համար դեռևս ձեռնտու չէ տեղադրել կայանքներ արևային էլեկտրաէներգիա ստանալու համար, քանի որ մեծ ծախսերի հետ է կապված: Tert.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց այլընտրանքային էներգետիկայի սարքավորումների պատրաստմամբ զբաղվող ընկերություններից մեկի տնօրեն Միխայիլ Մարտիրոսյանը: Նա նշեց էլեկտրաէներգիայի այս տեսակը դեռևս էկզոտիկա է Հայաստանի համար:
«Ժամում 1 կվ էլեկտրաէներգիա ստանալու համար անհրաժեշտ է 3000-4000 դոլար: 1 կվ-ի համար պետք է տեղադրել 10-12 քմ պանել, քանի որ 1 քմ պանելը արտադրում է 150 վատտ: Իսկ կենցաղը լիարժեք կերպով վարելու համար ժամում առնվազն պետք է ունենալ 4-5 կվ էլեկտրաէներգիայի ռեսուրս: Այս դեպքում այս 3-ից 4000 դոլարը պետք է բազմապատկենք առնվազն 4 անգամ, որպեսզի հասկանանք, թե ինչքան գումար է հարկավոր 24 ժամ լիարժեք էլեկտրաէներգիայի ռեսուրս ունենալու համար»,- ասաց նա:
Հարցին, թե 1 կվ/ժ-ը որ կենցաղային սարքերին կբավականացնի մեկ ժամ աշխատելու դեպքում, պատասխանեց, որ, օրինակ, միայն համակարգիչը մեկ ժամում սպասում է 0.5 կվ էլեկտրաէներգիա:
«Իհարկե ամեն ինչ կախված է նրանից, թե ինչ սարքեր են մարդիկ օգտագործում, ինչ հզորության, բայց ամեն դեպքում 1 կվ/ժ-ը շատ քիչ ռեսուրս է: Իսկ եթե մարդը ուզենա ջեռուցումն էլ ապահովի այս էլեկտրաէներգիայի միջոցով, ուրեմն ավելի շատ ռեսուրս պետք է ունենա: Պարտադիր չէ, որ դու մեկ ժամում միշտ այդքան էլեկտրաէներգիա ծախսես, բայց դու պետք է ունենաս քո բնակարանի կենցաղային ապրանքների ու լամպերի առավելագույն սպառման չափով ռեսուրս, որպեսզի ինչ-որ պահին մի հատ փոքր լամպ չվառես ու նստես, մինչև էլէներգիա կուտակվի»,- ասաց նա և ընդգծեց, որ յուրաքանչյուր տարածք անհատական ինժեներական մոտեցում ու հաշվարկներ է պահանջում:
Միխայիլ Մարտիրոսյանը նաև նկատեց, որ արևի էներգիան էլեկտրաէներգիայի փոխարկող սարքերի գինը նվազման միտում ունեն: Նա ընդգծեց, որ համեմատած նախորդ տարիների հետ, այսօր այդ սարքերը անհամեմատ էժանացել են:
«Վստահ եմ, որ մոտակա հինգ տարվա մեջ հաստատ կդառնան ավելի մատչելի, որովհետև տենդենցը դա է ցույց տալիս: Մոտ 8 տարվա ընթացքում գինը կրկնակի նվազել է: Ներկայումս էլ անընդհատ բարձրանում է էլեկտրաէներգիայի սակագինը»,- ասաց նա: