ԱԱ-2025. Սուրեն Գրիգորյանը զրո ստացավ
Նորվեգիայի Ֆյորդե քաղաքում անցկացվող ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ Սուրեն Գրիգորյանը զրո ստացավ: 88 կգ քաշայինների պայքարում Եվրոպայի Մ23 չեմպիոնը հրում վարժությունում ձախողեց բոլոր մոտեցումները եւ չկարողացավ գլխավերեւում պահել 195 կգ ծանրաձողը:
Սուրեն Գրիգորյանը պոկում վարժությունում պայքարն ավարտել էր 7-րդ տեղով: Այս վարժությունում մեկնարկեց 160 կգ-ով, որը չկարողացավ բարձրացնել: Հայաստանի ներկայացուցիչը ձախողեց նաեւ երկրորդ փորձը եւ միայն երրորդ մոտեցմանը կարողացավ պոկել 160 կգ:
Սուրեն Գրիգորյանը 2021թ.  Եվրոպայի Մ20 փոխչեմպիոն է, երիտասարդների աշխարհի փոխչեմպիոն, 2022 թ. Եվրոպայի Մ20 չեմպիոն, 2023 թ. Եվրոպայի Մ20 չեմպիոն, 2024 թ. Եվրոպայի Մ23 չեմպիոն:
Հայաստանի հավաքականի նախկին անդամ, Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Անդրանիկ Կարապետյանը Բոսնիա-Հերցեգովինայի կազմում նորամուտն անհաջող նշեց: Կարապետյանը պոկում վարժությունում զրո ստանալուց հետո հրաժարվեց հրում վարժության պայքարից:
Հայաստանի հավաքականը դեռեւս երկամարտի մեդալ չի նվաճել: Փաշիկ Ալավերդյանի գլխավորած թիմից փոքր արծաթե մեդալ է նվաճել միայն Սոռ Սահակյանը (71 կգ):
Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականը 7 մարզիկով է կմասնակցում աշխարհի առաջնությունյանը: Տղամարդկանց պայքարում կլինեն նաեւ Սիմոն Մարտիրոսյանը, Գարիկ Կարապետյանը (երկուսն էլ 110 կգ) եւ Վարազդատ Լալայանը (+110 կգ):
Կանանց պայքարում կլինի միայն Աննա Ամրոյանը (77 կգ):