Ինտերի նախագահը մեկնաբանել է Մխիթարյանի ներգրավվածությամբ 11-մետրանոցի նշանակման դրվագը
Միլանի «Ինտերի» նախագահ Ջուզեպե Մարոտան մեկնաբանել է Իտալիայի Ա Սերիայի 8-րդ տուրի «Նապոլիի» դեմ խաղում իր թիմի դարպասին նշանակված 11-մետրանոց հարվածի մասին, փոխանցում է Armsport.am-ը։
Հանդիպումը, որն ավարտվել է «Նապոլիի» 3:1 հաշվով հաղթանակով, 11-մետրանոցը իրացրել է դաշտի տերերի կիսապաշտպան Կևին Դե Բրույնեն։ Խաղի գլխավոր մրցավարն էր Մաուրիցիո Մարիանին։
«Ես ցանկանում եմ իմ ներդրումն ունենալ ֆուտբոլային համակարգում, քանի որ նույնիսկ ես մի փոքր շփոթված եմ և ավելի մեծ հստակության կարիք ունեմ։ «Նապոլին» արժանի էր հաղթանակին, սակայն 11-մետրանոցի դրվագը վճռորոշ եղավ խաղի հավասարակշռությունը խախտելու համար։ Այդ որոշումը կայացվել է օգնական մրցավարի հուշման հիման վրա, քանի որ գլխավոր մրցավարը սկզբում խախտում չէր արձանագրել։
Կարծում եմ՝ այդ դրվագը պետք է վերանայվեր VAR-ի միջոցով, ինչը կապահովեր ավելի մեծ հստակություն։ Իմ կարծիքով, «Նապոլիի» հաղթանակը մեծապես պայմանավորված էր այս դրվագով։ Եթե առանձնացնենք 11-մետրանոցը, ապա այն պետք է դիտարկել որպես առանձին միջադեպ, որը անկախ է խաղի ընդհանուր ընթացքից։
Հաշվի առնելով Ռոկկիի խոսքերը՝ «Բավական է մեղմ 11-մետրանոցներին», ես կարդացել եմ հարգարժան լրագրողների կարծիքները, ովքեր համարում են, որ դա 11-մետրանոց չէր։ Ես ցանկանում եմ մասնակցել այս քննարկմանը՝ որոշակի հստակություն մտցնելու համար։ Ես կարևորում եմ գլխավոր մրցավարի առանցքային դերը, քանի որ օգնականի միջամտությունը կարող է դժվարացնել նրա ինքնուրույն որոշում կայացնելը։
Ընդմիջման ժամանակ այցելեցի հանդերձարան, և ակնհայտ էր, որ այդ 11-մետրանոցը դառը հետք էր թողել։ Թեև «Նապոլին», ամենայն հավանականությամբ, կհաղթեր, ես խոսում եմ խաղի ժամանակագրության և այդ դրվագին հասնելու ընթացքի մասին։ Դրանից հետո խաղի ընթացքն ամբողջովին փոխվեց. «Նապոլին» վերջին կես ժամում արժանիորեն գերիշխեց, մինչդեռ մեր ֆուտբոլիստները պայքարեցին մինչև վերջ։ Պատիվ և փառք նրանց», – «Ինտերի» նախագահի խոսքերը մեջբերում է ակումբի պաշտոնական կայքը։