Ավստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին
Ավարտվել է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում։ Չնայած այն հանգամանքին, որ Հայաստանի իշխանությունները արգելել էին Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին և վեց եպիսկոպոսների լքել երկիրը՝ փորձելով խափանել ժողովի անցկացումը, հանդիպումը կայացավ և դարձավ միասնության և դիրքորոշման հստակեցման կարևոր հարթակ։
Ժողովի հայտարարության առանցքային շեշտադրումը Եկեղեցու միասնականության վերահաստատումն էր։ Մասնակիցները միաձայն իրենց հավատարմությունը հայտնեցին Ամենայն հայոց կաթողիկոսին՝ ընդգծելով, որ Եկեղեցու ներքին հարցերը պետք է լուծվեն կանոնական կարգով՝ զերծ քաղաքական միջամտություններից։
Հայտարարությունում արձանագրվել է նաև մտահոգություն՝ պետական կառույցների կողմից եկեղեցականների նկատմամբ նախաձեռնված քրեական գործընթացների առնչությամբ, որոնք, ըստ հոգևորականների, վտանգում են եկեղեցու անկախությունը և հասարակական համերաշխությունը։
Վերջին ամիսներին Հայաստանի իշխանությունների և Եկեղեցու միջև լարվածությունը հասել է բացահայտ առճակատման։ Կաթողիկոսի և մի շարք բարձրաստիճան հոգևորականների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը լայն արձագանք են ստացել ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։ Քաղաքական դիտորդների մի մասը համոզված է, որ եկեղեցականների նկատմամբ ճնշումները պայմանավորված են ներքաղաքական զարգացումներով և առաջիկա ընտրությունների տրամաբանությամբ, քանի որ հոգևոր կառույցը շարունակում է պահպանել ինքնուրույն դիրքորոշում և ազդեցություն հանրային կյանքի վրա։
Միաժամանակ, աշխարհի տարբեր քաղաքներում կազմակերպվել են բողոքի ցույցեր և համերաշխության ակցիաներ՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Ամենայն հայոց կաթողիկոսի։ Սփյուռքյան կառույցները հանդես են եկել հայտարարություններով՝ դատապարտելով եկեղեցու դեմ ուղղված քայլերը և կոչ անելով դադարեցնել ճնշումները։
Միջազգային կրոնական լրատվամիջոցները ևս անդրադարձել են ստեղծված իրավիճակին։ Ամերիկյան «The Christian Post»-ը նշել է, որ Կաթողիկոսի դեմ առաջադրված մեղադրանքները մտահոգություններ են առաջացրել մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունների շրջանում՝ Հայաստանի կառավարության և եկեղեցու ղեկավարության միջև աճող լարվածության ֆոնին։
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը՝ Conseil de coordination des organisations arméniennes de France, հանդես է եկել խիստ հայտարարությամբ՝ դատապարտելով Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ իրականացվող արշավը և պահանջելով դադարեցնել Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ հալածանքները։
Միջազգային իրավապաշտպան շրջանակներում ևս արձագանքներ են հնչել։ Միջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը, ով տասնամյակներ շարունակ զբաղվել է քրիստոնյաների իրավունքների պաշտպանությամբ, հրապարակային գրառմամբ ընդգծել է, որ իր երկարամյա գործունեության ընթացքում նման իրավիճակ չի հանդիպել։ Նրա գնահատմամբ՝ տեղի ունեցողը մտահոգիչ նախադեպ է, երբ պետությունն ուղղակի առճակատման մեջ է մտնում սեփական պատմական և հոգևոր կառույցի հետ։
Ավստրիայում կայացած Եպիսկոպոսների ժողովը փաստորեն ոչ միայն չխափանվեց, այլև դարձավ համախմբման և դիրքորոշման հստակեցման առիթ։ Աշխարհի տարբեր կենտրոններից հնչող հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ ստեղծված իրավիճակը վաղուց արդեն դուրս է եկել ներպետական քննարկումների շրջանակից։
Եկեղեցու շուրջ ընթացող գործընթացները դիտարկվում են ոչ միայն որպես ներքաղաքական հակամարտություն, այլև որպես ազգային ինքնության, պատմական ժառանգության և հանրային համերաշխության հետ առնչվող հարց։
Ակնհայտ է, որ այս թեման առաջիկայում ևս կմնա հասարակական և միջազգային ուշադրության կենտրոնում։ Իսկ այն փաստը, որ աշխարհի տարբեր քաղաքներում բարձրաձայնվում է Հայ Առաքելական Եկեղեցու պաշտպանության հարցը, վկայում է՝ տեղի ունեցողը ընկալվում է որպես ազգային նշանակության խնդիր, որի լուծումը չի կարող կառուցվել ճնշումների և առճակատման տրամաբանության վրա։
Սամվել Կարապետյանը տարիներ շարունակ Արցախում ծնված յուրաքանչյուր չորրորդ երեխայի ընտանիքին նվիրաբերել է 4000- ական ԱՄՆ դոլար. տեսանյութ ԱՄՆ-ն ցանկանում է կարգավորել Ուկրաինայի hակամարտությունը. Թրամփ Ո՞վ կարող է հանդես գալ որպես Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման շահագրգիռ կողմ. «Փաստ»Հորոսկոպի 4 նշան, ովքեր կարող են ամուսնալուծվել այս ամսվա վերջում«Հպարտ եմ, որ Էդուարդի նման որդի ունեմ». Էդուարդ Հարությունյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Ճակատենի դիրքերում. «Փաստ»«ՀայաՔվեն» արդեն նաև Մասիսում էՏարադրամի փոխարժեքները փետրվարի 21-ին Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ»Կգործակցենք մաքուր հետագիծ ունեցող նոր քաղաքական ուժերի հետ. Ավետիք Չալաբյան Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Ավստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին Դիլիջանում նոր թունել կկառուցվի«Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ»«Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ»ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է Աղոթք պահպանության համար Ո՞ր դեպքում ՔԿՀ ծառայողը հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չի բերի. նախագիծ. «Փաստ»Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ»Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ»Մենք տեղեկություններ ունենք, որ թշնամին նոր հարվածներ է նախապատրաստում էներգետիկ ոլորտին․ Շմիգալ Ուկրաինայի 2026 թվականի հումանիտար օգնության ծրագիրը ֆինանսավորվել է 14%-ով. ՄԱԿ Հռոմում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում կայանալիք COP17-ի օրակարգային փաստաթղթերը Հայաստանի և Զիմբաբվեի միջև քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացվել Պատերազմն ավարտելու համար Դոնբասը պետք է հանձնվի. նման պայմաններ են առաջարկում և՛ ԱՄՆ-ն, և՛ Ռուսաստանը․ Զելենսկի Եվս մեկ երկիր կոչ է արել իր քաղաքացիներին լքել Իրանը Պետրոս Ավետիսյանը միացավ «Վանին» Գյումրիի կենտրոնում դանակահարել են կանգառում կանգնած երիտասարդի ՔՊ-ի հետ համագործակցության ոչ մի եզր այլևս չունենք. Վստահ եմ՝ մենք հաջորդ խորհրդարանում հաստատ լինելու ենք. Էդմոն ՄարուքյանԳյումրիում հայտնի 100 տարին բոլորած շենքը, որը դիմացել է 88-ի երկրաշարժին, տանիքի մի հատված վերջին օրերին տեղացած առատ ձյան հետևանքով վնասվել էՄեր երկրում՝ հազարավոր մարդիկ կանգնած են այս խնդրի առաջ․ Նարեկ ԿարապետյանՄախաչև-Ծառուկյան մենամարտ կլինի՞ Ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 21-ից 25-ը Մերցը վերընտրվել է Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​միության նախագահի պաշտոնում Հայաստան այցելած ադրբեջանցիները լքել են երկիրը «Բագրատաշեն» անցման կետով․ ԱԱԾ Աջափնյակում տեղի ունեցած դեպքի մասնակիցներից 12-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում․ ՔԿ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում կատարվել է Հանգստյան ժամերգություն և հոգևոր խորհրդածություն ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղյալ է հայտարարել Թրամփի գլոբալ մաքսատուրքերը Պարզվել է Աջափնյակում մեկ անձի սպանություն, ինչպես նաև 7 անձանց նկատմամբ սպանության փորձ կատարած անձի ինքնությունը «Նոայի» հաղթանակը ճանաչվել է լավագույնը Կոնֆերենցիաների լիգայի անցումային փլեյ-օֆֆում Լույս աշխարհ է եկել ընտանիքի 11-րդ բալիկը Տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Զիմբաբվեյի Հանրապետության միջև առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները ԱՄՆ դեսպանատունը կարևոր հայտարարություն է տարածել Փետրվարի տաքացումը դեռ գարուն չէ. գյուղատնտեսական աշխատանքները վաղ է սկսել․ Լևոն Ազիզյան Տարեվերջին պարտքի գումարն արդեն իսկ ճշգրտվել է․ ՏԿԵՆ Աջափնյակի զինված միջադեպի գործի շրջանակներում Երեւանում լայնամասշտաբ խուզարկություններ են շուրջ 40 հասցեներում Ի՞նչ հիվանդության նշան է քայլելիս ոտքերի ցավը, ինչու՞ է վտանգավոր Ոչ ոք չի կարող չեղարկել Արցախյան նոր շարժման հնարավորությունը. Աննա ԿոստանյանՓաշինյանը գրեթե ամեն օր ֆեյսբուքով սրտիկ է ցույց տալիս, ձեզ վերագրո՞ւմ եք