Աշխարհի 15 ամենահարուստ ընտանիքները (ֆոտոշարք)
Credit Suisse-ը անցկացրել  է ընտանեկան բիզնեսների ուսումնասիրություն: Դրա արդյունքը դարձել է  900 ամենախոշոր ընտանեկան բիզնեսների ռեյտինգային ցանկը: Ցանկում ընդգրկվել են այն ընկերությունները, որոնց ակցիաները գնվում և վաճառվում են ֆինանսային հարթակներում, իսկ կապիտալիզացիան անցնում է 1 միլիարդ դոլարը: Այդտեղ կարելի է գտնել նաև ընկերություններ, որտեղ ակցիաների ոչ պակաս, քան 20 տոկոսը պատկանում է որևէ ընտանիքի:
Ռեյտինգային ցանկում ընդգրկված են 920 ընկերություններ 35 երկրներից: Հետաքրքիր է այն փաստը, որ դրանց երկու երրորդը կամ ընկերությունների 64 տոկոսը Ասիայում են:  Ընդ որում, հիմնականում զարգացող ասիական երկրներում:
Որոշ ընկերություններ այս ցանկում ղեկավարվում են որևէ ընտանիքի կողմից արդեն մի քանի սերունդ շարունակ: Հետաքրքիր  հանգամանք է նաև այդ ընտանիքների անդամների միջև կոնֆլիկտներն ու խնդիրները: Ամենատարածված երևույթը բարեկամների միջև պառակտումներն են, որոնք արագորեն հայտնվում են ԶԼՄ-ներում: Փոխադարձ մեղադրանքների ցանկը բավականին մեծ է՝ համապատասխան անձանց   կաշառք տալուց  մինչև Հիտլերի հետ համագործակցություն:
Ներկայացնում ենք աշխարհի ամենահարուստ 15 ընտանիքների ցանկը:
15. Գոու ընտանիք. Ընկերությունը՝ Foxconn, ոլորտը՝ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ, երկիրը՝ Թայվան, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 49 միլիարդ դոլար:
14. Կվոքի ընտանիք. Ընկերությունը՝ Sun Hung Kai Properties, ոլորտը՝ ֆինանսեր, երկիրը՝ Հոնկոնգ, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 49 միլիարդ դոլար
13. Մակքեսոնների ընտանիք. Ընկերությունը՝ McKesson, ոլորտը՝ առողջապահություն, դեղորայքի արտադրություն, երկիրը՝ ԱՄՆ, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 55 միլիարդ դոլար
12. Սոնների ընտանիք. Ընկերությունը՝ SoftBank, ոլորտը՝ տելեկոմունիկացիաներ, երկիրը՝ Ճապոնիա, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 72 միլիարդ դոլար
11. Թաթերի ընտանիք. Ընկերությունը՝ Tata Consultancy Services, ոլորտը՝ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ, երկիրը՝ Հնդկաստան, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 80 միլիարդ դոլար
10. Նայթերի ընտանիք. Ընկերությունը՝ Nike, ոլորտը՝ երկարաժամկետ օգտագործման սպառողական ապրանքներ, երկիրը՝ ԱՄՆ, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 88.2  միլիարդ դոլար
9. Քինդերներ,  Ընկերությունը՝ Kinder Morgan, ոլորտը՝ էնէրգետիկա, երկիրը՝ ԱՄՆ, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 90 միլիարդ դոլար
8. Պիխի-Պորշե, Ընկերությունը՝ Volkswagen, ոլորտը՝ երկարաժամկետ օգտագործման սպառողական ապրանքներ, երկիրը՝ Գերմանիա, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 120 միլիարդ դոլար
7. Լի ընտանիք,  Ընկերությունը՝ Samsung Electronics, ոլորտը՝ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ, երկիրը՝ Հարավային Կորեա, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 174 միլիարդ դոլար
6. Էլիքսոնների ընտանիք. Ընկերությունը՝ Oracle, ոլորտը՝ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ, երկիրը՝ ԱՄՆ, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 192 միլիարդ դոլար
5. Լեմաններ, Սիկուպիրներ և Թելլեսներ. Ընկերությունը՝ Anheuser-Busch InBev, ոլորտը՝ սպառողական ապրանքներ, երկիրը՝ Բելգիա, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 197 միլիարդ դոլար
4. Ցուկերբերգներ. Ընկերությունը՝ Facebook, ոլորտը՝ ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ, երկիրը՝ ԱՄՆ, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 225 միլիարդ դոլար
3. Ուոլթոնների  ընտանիք. Ընկերությունը՝ Walmart, ոլորտը՝ սպառողական ապրանքներ, երկիրը՝ ԱՄՆ, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 241 միլիարդ դոլար
2. Հոֆման-Օէրի. Ընկերությունը՝ Roche, ոլորտը՝ առողջապահություն, դեղորայքի արտադրություն,  երկիրը՝ Շվեյցարիա, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 254 միլիարդ դոլար
1. Սանդոզների ընտանիք. Ընկերությունը՝ Novartis, ոլորտը՝ առողջապահություն, դեղորայքի արտադրություն,  երկիրը՝ Շվեյցարիա, շուկայական կապիտալիզացիան՝ 279 միլիարդ դոլար