Ոստիկանության և հասարակության փոխհարաբերությունները. Երևանում մեկնարկել է միջազգային համաժողով
Հունիսի 4-ին Երևանում աշխատանքն է սկսել «Ոստիկանության և հասարակության փոխհարաբերությունները» խորագրով միջազգային համաժողովը, որը կազմակերպվել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի անմիջական աջակցությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության և Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնևի կենտրոնի միջև 2015 թ. գործողությունների շրջանակներում:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ոստիկանությունից՝ համաժողովի մասնակիցներին ողջույնի խոսքով դիմել է Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանը:
ՀՀ ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն անդրադարձել է ոստիկանությունում ընթացող բարեփոխումներին ու հեռանկարներին:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Անդրեյ Սորոկինը ներկայացրել է Հայաստանի ոստիկանության հետ համատեղ իրականացված աշխատանքը համայնքային ոստիկանության մոդելի ներդրման, ընտանեկան բռնությունների դեմ պայքարի ծրագրի գործարկման, կադրերի վերապատրաստման և մի շարք այլ ուղղություններով:
Այնուհետև ելույթ է ունեցել Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնևի կենտրոնի փոխտնօրեն Ֆիլիպ Ֆլյուրին: Բարձր գնահատելով կառույցի փոխգործակցությունը Հայաստանի ոստիկանության հետ՝ դոկտոր Ֆլյուրին նշել է, որ նման համաժողովները գործընկերության ընդամենը երևացող մասն են, ուր ամփոփվում է ամենօրյա գործնական աշխատանքը ոստիկանության ծառայողների վերապատրաստման, նոր ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ, ինչը միտված է ոստիկանության հանդեպ հանրային վստահության ամրապնդմանն ու հասարակություն-ոստիկանություն գործակցության սերտացմանը:
Համաժողովի առաջին մասը նվիրված էր հանցավորության կանխարգելման և հանրության ու ոստիկանության գործընկերության գործում համայնքային ոստիկանության դերին ու նշանակությանը:
«Հանրության վստահությունը՝ որպես ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների առաջնահերթություններից մեկը» զեկույցով հանդես է եկել ոստիկանության շտաբի կազմակերպական-վերլուծական վարչության բարեփոխումների և կառավարչական որոշումների համակարգման բաժնի պետ Լիանա Ամիրխանյանը:
Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնևի կենտրոնի փորձագետ Թիմ Փարսոնսը ներկայացրել է իր դիտարկումները քննարկվող հարցի վերաբերյալ:
ԵԱՀԿ քարտուղարության անդրազգային սպառնալիքների դեմ պայքարի վարչության ոստիկանական գործունեության ռազմավարական հարցերի ստորաբաժանման հետազոտությունների և վերլուծությունների հարցերով խորհրդական Թորսթեն Շտոդյեկն իր զեկույցում անդրադարձել է համայնքային ոստիկանության ձևավորման ու գործունեության վերաբերյալ ԵԱՀԿ մոտեցումներին:
Հայաստանում համայնքային ոստիկանության ներդրման ձեռքբերումներն ու մարտահրավերները ներկայացրել է ՀՀ ոստիկանության հասարակական կարգի ապահովման վարչության պետի տեղակալ Կարեն Մեհրաբյանը:
Համաժողովի երկրորդ մասում քննարկվել են շահագրգիռ պետական և ոչ պետական մարմինների հետ ոստիկանության համագործակցության խնդիրները: Գործընկերության նշանակությանն ու առանձնահատկություններին անդրադարձել է Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնևի կենտրոնի փորձագետ Դենիել Սիլվերսթոունը:
ԶՈՒԺՎ փորձագետ Կարմեն Վասիլը ներկայացրել է այս ոլորտում Արևելյան Եվրոպայի երկրների իրավապահ մարմինների փորձը: «Իրավական հետազոտությունների ազգային կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Տիգրան Երանոսյանն իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանում համայնքային ոստիկանության զարգացման ծրագրի շրջանակում գործընկերային մոդելի կիրառմանը, իսկ «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ-ի նախագահ Արշակ Գասպարյանը գործընկերային մոդելը քննության է առել ընտանեկան բռնության հակազդման ուղղությամբ ՀՀ ոստիկանության կարողությունների զարգացման ծրագրի համատեքստում:
Ավարտին «ԶԼՄ-ների նշանակությունը հասարակություն-ոստիկանություն հարաբերությունների ձևավորման գործում» զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետի տեղակալ Մուշեղ Կրոյանը՝ ներկայացնելով գործակցության առանձնահատկություններն ու խնդիրները:
Համաժողովի փակման խոսքով հանդես են եկել հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության պետի տեղակալ Մուշեղ Կրոյանը և Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնևի կենտրոնի փոխտնօրեն Ֆիլիպ Ֆլյուրին:
Համաժողովն անցել է առարկայական քննարկումների մթնոլորտում, մասնակիցները ներկայացրել են կոնկրետ հարցադրումներ և հիմնախնդիրների գործնական լուծման ուղիներ:
«Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ»Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ»ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ»Շոուի վերածված «արդարադատություն». Վահե Հակոբյանի գործի իրական նպատակը. «Փաստ»АТР-500. Ալկարասը դուրս եկավ 1/4 եզրափակիչ եւ կմրցի Խաչանովի հետ Ուկրաինայում մեկնաբանել են ԶՈւ հնարավոր նոր հարձակման ծրագրերը Ավստրիայում ՀՀ դեսպանը Վերներ Ֆասլաբենդին է ներկայացրել տարածաշրջանային խաղաղության օրակարգը և TRIPP նախագիծը Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում կողմերը զգալի առաջընթաց են գրանցել․ Քերոլայն Լևիթ Իրանին հարված հասցնելու օգտին բազմաթիվ պատճառներ կան. Սպիտակ տուն Ադրբեջանի նախագահն աշխատանքային այցով Վաշինգտոնում է Օդի ջերմաստիճանը կնվազի, ձյուն կտեղա․ եղանակն՝ առաջիկա օրերին Վահագն Խաչատուրյանի և Կոստանտինոս Տասուլասի ներկայությամբ ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր (տեսանյութ) Ովքե՞ր կստանան երրորդ և հաջորդ երեխաների համար նախատեսված նպաստ «Արարատ-Արմենիա»-ն և «Փյունիկ»-ը հաղթանակներ տարան ուսումնամարզական հավաքի վերջին խաղերում Կցանկանայի՞ք տեսնել նման մենամարտ․ Ծառուկյանը դիմել է երկրպագուներին Պարզվել է այսօր Երևանում ողբերգական միջադեպի հետևանքով հիվանդանոցում մահացածի և 7 վիրավորների ինքնությունը Պուտինը քննադատել է ԱՄՆ-ին Ադրբեջանցիները գյուղում շրջել, գնացել են․ մենք տեսել ենք վիդեոներով. արեգնադեմցիԱլիևն աշխատանքային այցով Վաշինգտոն է մեկնել Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համարԸնտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներինԱՄՆ-ն վերջնագիր է ներկայացրել Իրանին Հունաստանում Վահագն Խաչատուրյանն այցելել է Անհայտ զինվորի հուշահամալիր Նոր կադրեր՝ Աջափնյակում տեղի ունեցած կրակոցներից, ինչի հետևանքով կա զոհ և 9 վիրավոր Ծափաթաղում սպանված Տիգրանի քույրը և եղբայրները վերադարձել են մայրիկի մոտ Աշոցքի տարածաշրջանում թույլ ձյուն է տեղում․ Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համարՀարազատներն են եկել, ներսում քննչական գործողություններ են. իրավիճակը՝ Հանրապետական հիվանդանոցում Ամեն ինչ անելու ենք, որ ուրախացնենք մեր ժողովրդին․ Հովհաննես Հարությունյանը՝ «Նոա»-«ԱԶ Ալկմար» հանդիպման մասին Արարատի մարզում 5 հոգով, որոնց մեջ կան նաև անչափահասներ, ծեծի են ենթարկել 2 երիտասարդի․ կան վիրավորներ Ջուր հավաքեք․ տասնյակ հասցեներում վաղը ջուր չի լինելու Ուրուգվայի Պունտա դել Էստե քաղաքում բացվել է ՀՀ պատվավոր հյուպատոսությունը Երևան-Սևան ավտոճանապարհին «Opel Zafira»-ն դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի գոտուց և բախվել երկաթե արգելապատնեշներին․ կա 3 վիրավոր Թուրքիայում 116 տարի անց վերահրատարակվել է Գրիգոր Զոհրապի «Քրեական իրավունք» աշխատությունըԺնևում այսօրվա բանակցությունների ժամանակ զրույցը դժվար էր, բայց կարևոր․ Բուդանով ՈՒՉԼ փլեյ-օֆֆ փուլի հանդիպումները Հայ գրոսմայստերները պահպանում են առաջատարի դիրքերը Տաշքենդի միջազգային մրցաշարումԱՄՆ-ն Ռուսաստանի հետ քննարկել է միջուկային էներգիայով աշխատող տվյալների կենտրոն ստեղծելու գաղափարը Հայտնի է Աջափնյակում կրակոցների հետևանքով սպանվածի ինքնությունը, միջադեպի մասնակից անձանց շրջանակը Լուսանկարում պատկերված անձը որոնվում է․ ՆԳՆՍենսացիա. Հայ ուսանողներին առաջարկում են թուրքական կրթաթոշակ ստանալ Դիլիջանի 51-ամյա բնակչի տանը թմրամիջոց է հայտնաբերվել. համայնքային ոստիկանների բացահայտումը Կրակոցների հետևանքով վիրավորներից 3–ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, 3–ինը՝ ծանր. Առողջապահության նախարարություն Գեղարքունիքի քրեական ոստիկաններն ապօրինի ինքնաձիգ են հայտնաբերվել «Պետք է համախմբվել «Ո՛չ Արևմտյան Ադրբեջանին» օրակարգի շուրջ»․ նամակ՝ ՄԱԿ ներկայացուցչությանը (տեսանյութ)Պեզեշկիանն ընդունել է Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարարին ԶՊՄԿ-ն ձեռք բերեց տարածաշրջանում առաջին Komatsu PC 4000 մակնիշի էքսկավատորըՄեկնարկում է Ժամանակակից երաժշտության փառատոնըԱրտաշատում բացվել է Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղը․ հատուկ առաջարկներ նոր հաճախորդների համար«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարում է ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն ունեցող անկուսակցական քաղաքացիների գրանցման մեկնարկը․ Էդմոն ՄարուքյանՈստիկանություն կամավոր հանձնվել է մեծ քանակի զենք-զինամթերք