Եթե բանակը ցանկանում է`ավելորդ չխոսեն, պետք է ինքն անընդհատ խոսի. փորձագետ
Տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը քառօրյա պատերազմի ընթացքում հայկական լրատվադաշտի աշխատանքը գնահատում է լավ ու համակարգված: Սակայն դրանից հետո, ըստ նրա, մի քանի բացեր ու սխալներ առավել ակնհայտ դարձան: «Չորս օրվա ընթացքում բոլորը շատ լավ աշխատեցին, ավելորդ բան չէր գրվում: Մարդիկ էլ, ովքեր թուլություն ունեն ամեն ինչ սոցիալական ցանցերում տարածելու, իրենց զուսպ պահեցին: Բայց մի քանի սխալ, այուամենայնիվ, ի հայտ եկավ: Առաջինը, որը մեր տեղեկատվական դաշտում ահռելի մեծ քանակի կայքեր կան, որոնք ոչ թե լրատվամիջոց են, այլ հարթակներ, որոնք գովազդների վրա աշխատելու խնդիր ունեն: «Միջին հայը» չի տարբերում դա, բայց շատ կարևոր է, որ մարդիկ սկսեն տարբերել լրատվամիջոցը որոշակի հարթակից»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Սամվել Մարտիրոսյանը: Անդրադառնալով «Շտապ տարածել, քանի չեն ջնջել» վերնագրով նյութերին` Սամվել Մարտիրոսյանը նկատեց, ոչ իրեն հարգող ոչ մի լրագրող նմանատիպ բան չի գրի, հետևաբար, մարդիկ պետք է քննադատաբար մոտենան նման բովանդակությանը, չկարդան ու չտարածեն:
Հաջորդ խնդիրը, որի մասին բարձրաձայնեց փորձագետը, որոշակի փուլում Զինված ուժերի կողմից մանրամասն տեղեկատվություն հաղորդելու սահմափակումն է, ինչը, սակայն, համատեղելի չէ մարդկանց հոգեբանական վիճակի հետ, քանի որ վերջիններս շարունակում են հետաքրքրված մնալ սահմանային իրավիճակով: «Եթե բանակը ցանկանում է, որ ավելորդ բաներ չխոսվի, պետք է ինքն անընդհատ խոսի: Տեղեկատվական վակուում է առաջանում, ու մարդիկ ուզում են դա ինչ-որ կերպ լրացնել, սկսում են տարատեսակ ինֆորմացիայի հավատալ»,-ընդգծեց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Մասնագետը խնդրահարույց է համարում արտասահմանյան մամուլի հետ Հայաստանի աշխատանքը` նշելով, որ  այն իմպուլսիվ է, ոչ հետևողական: «Մեզ մոտ դրսի լրագրողների հետ անընդհատ աշխատելու դրվածք չկա: Հիմա Ադրբեջանում լրիվ ուրիշ մարտավարություն են ընտրել, փորձում են զոհի դերում հանդես գալ, դրսից լրատվամիջոցներ են բերում ու տանում իրենց սահմանային գյուղերը, ցույց են տալիս, որ կան ավերածություններ և այլն»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է պատերազմական ու լարված իրավիճակներում ճիշտ աշխատանքի սկզբունքներին, ապա Սամվել Մարտիրոսյանի դիտարկմամբ` կարևոր է, որպեսզի լրագրողական համայնքն ու զինվորակնները միասին նստեն ու լուծում գտնեն: «Երբ պատերազմական իրավիճակում ես, այդ թեմայով սկսում են զբաղվել մեծ թվով լրագրողներ, այստեղից հարց է առաջանում` լրագրողը ինչը հրապարակի, ինչը ոչ: Չկա մի տեղ, որ մտնեք, կարդաք ու իմանաք ինչպես լուսաբանել, ինչը չլուսաբանել: Այս առումով կա հրատապ խնդիր, որ լրագրողները ուղեցույց ունենան»,-նշեց Մարտիրոսյանը`  հավելելով, որ այս գործում անհրաժեշտ է`լրագրողական համայնքն իր իրավունքները պաշտպանի, քանի որ միայն բանակը չպետք է որոշի ինչը հրապարակել, ինչը` ոչ:
Ներդրումային միջավայրի տակ դրված ականը Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան (Տեսանյութ) ՌԴ ՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել Անկում տարադրամի շուկայում․ փոխարժեքն՝ այսօր Աղոթք նեղության ժամին «Օպել»-ի վարորդը Մարգահովիտ գյուղի գազալցակայանում վճարել է կեղծ թղթադրամով․ նա հայտնաբերվել է «Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձը Մենք չենք ձգտում միջուկային զենք ստեղծել. Իրանի նախագահ Հայաստանն ընդգրկվել է Ռուսաստանի ամենաբարեկամական երկրների վարկանիշային աղյուսակում Մենք չենք համաձայնի Դոնբասից զորքերի միակողմանի դուրսբերմանը. Զելենսկի ԱՄՆ–ում ձերբակալվել է դերասան Շայա Լաբաֆը ՌԴ ՊՆ․ Ղրիմի վրա հարձակման փորձի ժամանակ խոցվել են ուկրաինական անօդաչուներ Ուկրաինայում տարաձայնություններ են ծագել Ռուսաստանի հետ հնարավոր հրադադարի վերաբերյալ. Economist Բռնապետությունն անհրաժեշտ է և օգտակար․ Լուկաշենկո Ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 18-ից 22-ը Իշխանության ներկայացուցիչների իրար խառնվելը վկայում է այն մասին, որ ընդդիմությունը ճիշտ ուղու վրա է․ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Սարգիս ՆիազյանՎանաձոր քաղաքում «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հանդիպում ունեցավ վանաձորցի երիտասարդների հետՄիացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Երկու ռազմական և տեխնոլոգիական տերություններ, Հայաստանի երկու վաղեմի բարեկամներ. Օլիվիե Դըկոտինյի 5,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ալմաթիում Ժնևում ավարտվել են Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի բանակցությունները․ ի՞նչ է որոշվել Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Իրան–ԱՄՆ բանակցությունները նվազեցրել են նավթի գները համաշխարհային շուկայում Երևանում հարգանքի տուրք են մատուցել լեգենդար հետախույզ Գևորգ Վարդանյանի հիշատակին Ասա՛ ղեկավարիդ՝ թող պայմանագիր ուղարկի․ Ծառուկյանն արձագանքել է ամերիկացու մարտահրավերին Իդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը«Հայաստանի լավագույն 100 ուսանողներ» մրցույթի մասին. Գոհար ՂումաշյանՎիճաբանություն՝ ԵրևանումԲերքի երաշխավորված մթերում․ Շիրազ ՄանուկյանՄոսկվայում ադրբեջանցի զույգն ինքնասպան է եղել 5-ամյա երեխայի աչքի առաջ Դեղերի գները պետք է իջնեն, որ մարդիկ ավելի լավ ապրեն․ Ուժեղ Հայաստանում մարդիկ լավ են ապրելուԱյսօրվա ակցիայի առիթը Կաթողիկոսի ելքի նկատմամբ կիրառված արգելանքն է և Եպիսկոպոսաց Մեծ Ժողովի բնականոն կայացման խոչընդոտումը․ «Համահայկական ճակատ» Շարժում«Բարսելոնան» կփորձի ձեռք բերել Մարկու Տյուրամին Կամ հերքե՛ք, կամ անկեղծ ասե՛ք, որ ինքնիշխան չենք և անգամ մենք ինքներս մեր ՍԴ որոշումները չենք ճանաչում. Էդմոն ՄարուքյանՎիճաբանության ժամանակ մարմնական վնասվածքներ պատճառած տղամարդը հայտնաբերվել է. Նուբարաշենի ոստիկանների բացահայտումը ԱՄՆ-ում բացահայտել են Չինաստանի հետ սահմանին ռուսական Սու-57 կործանիչներ տեղակայելու պատճառը «Անորակ ասֆալտ անելու պատճառը թող իրենց շվեյցարական բանկերի հաշիվներում փնտրեն». Բագրատ ՄիկոյանՎարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդիչով տրանսպորտային միջոցների համար ԱՆ-ից պարզաբանում են՝ ինչու է ուշանում պոլիկլինիկաներում բուժաշխատողների աշխատավարձը Ճանապարհային տեսախցիկները վերահսկում են ոչ միայն արագությունը. ինչ խախտումներ են ֆիքսվում Ընթերցեք «Առաջարկ Հայաստանի» կոնցեպտը․ Արման ԱբովյանԼարսը փակ է Մենուա Սողոմոնյանը Ռուբեն Վարդանյանի դատի մասինTeam Holding-ի պարտատոմսերը ցուցակվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում. տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker ArmeniaԱրագածոտնի թեմի գլխավոր հաշվապահին դատարանը տնային կալանքից ազատել է Վահագն Խաչատուրյանը պետական այցով կմեկնի Հունաստան Տեսանք իրենց բարենորոգածը՝ իրենք սաղ լափեցին, անտուն-անտեղ արցախցուն թողեցին 40 հազար դրամի հույսինՆիկոլը թամամ խաչակնքվել չգիտի.էնքան անթասիբ ենք,թույլ ենք տալու Վեհափառի հետ էդ կերպ վարվի՞