Խուլերի շախմատի աշխարհի 16-րդ առաջնությանը Հայաստանն առաջին անգամ հյուրընկալել է 24 երկրի 120 մարզիկների
Շախմատային բարձունքներ նվաճած Հայաստանը, որը վերջին տարիներին միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում է մարզաձևի հանդեպ հատուկ հոգածության շնորհիվ, առաջին անգամ հյուրընկալել է Խուլերի շախմատի աշխարհի անհատական 16-րդ առաջնությունը: Մայիսի 16-26-ին Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանն անցկացվող մրցաշարի բացման արարողությանը մասնակցում էր ՀՀ նախագահ, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը` մ ի խումբ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ուղեկցությամբ: Առաջնության բացումն ազդարարեց Խուլերի շախմատի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Ֆիլիպ Գարդները, որից հետո ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու  Շախմատի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻԴԵ) նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը խաղատախտակների վրա կատարեցին մրցաշարի առաջին քայլերը` զինվորով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` առաջնությանը մասնակցում են 24 երկրների շուրջ 120 շախմատիստներ, խաղերն ընթանալու են 7 ենթախմբերում` այդ թվում` կանանց, տղամարդկանց, պատանիների, մեծահասակների, նաև բաց մրցաշար է սպասվում:
ՖԻԴԵ-ի նախագահը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ նման բարձր մակարդակի առաջնությունը կայանում է Հայաստանում, քանի որ այն համաշխարհային շախմատի զարգացման կենտրոն է: «Հայաստանի հավաքականը երեք անգամ դարձել է շախմատի աշխարհի չեմպիոն, և մենք պարզապես չէինք կարող մերժել այս մրցաշարը այստեղ անցկացնելու Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի ու երկրի ղեկավարության ցանկությունը»,-ասաց Կիրսան Իլյումժինովը` հիշեցնելով, որ Հայաստանում անցկացվել են շախմատին վերաբերող միջազգային մակարդակի տարբեր մրցաշարեր:
ՖԻԴԵ-ի ղեկավարը կարևորեց փաստը, որ շախմատում հավասար հնարավորություններ են ստեղծված բոլորի համար և որոշակի դժվարություններով մարդիկ մրցում են սահմանափակություններ չունեցող անձանց հետ: Կիրսան Իլյումժինովի խոսքով` Երևանում կանցկացվի Խուլերի միջազգային ասոցիացիայի կոնգրեսը, և նա հույս հայտնեց, որ ընդունված որոշումները կնպաստեն խուլ ու համրերի շրջանում շախմատի զարգացմանը:
Հայաստանի խուլերի միավորման նախագահ Գրիգոր Գրիգորյանն էլ տեղեկացրեց, որ Հայաստանից առաջնությանը մասնակցում է 45 մարզիկ, ինչը բավականին լավ ցուցանիշ է` հաշվի առնելով հանգամանքը, որ նախկինում շատ փոքր թվով մարզիկներ են մասնակցել նմանատիպ մրցումների: «Մենք այժմ ունենք երիտասարդների հավաքական, նաև աղջիկների, ավելի կատարելագործվել են թիմերն ու ընդլայնվել: Մենք վերջին տարիներին ընդհանրապես սպորտի տարբեր ոլորտներում ունենք հաջողություններ, իսկ շախմատն ինքն իրենով ավելի հեշտ է տրվում խուլերին, դրա համար էլ մասնակիցները գնալով շատա նում են»,-ասաց Գրիգորյանը` հավելելով, որ մարզիկների աճին նպաստում է նաև շախմատով զբաղվելը խրախուսելու  պետական քաղաքականությունը: ՀԽՄ նախագահի ցանկությունն է, որպեսզի թույլ լսողների դպրոցում ևս շախմատը որպես պարտադիր առարկա դասավանդվի: «Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ թույլ լսողների ու խուլերի դպրոցում շախմատը լինի պարտադիր առարկա, որպեսզի էլ ավելի մեծ հաջողություններ գրանցենք»,-ավելացրեց զրուցակիցը:
Առաջնության հայաստանյան մասնակից Նարեկ Թադևոսյանը հույս ունի զբաղեցնել երրորդ տեղը: Շախմատ է խաղում 14 տարեկանից արդեն 20 տարի: Մասնակցել է բազում մրցաշարերի, Հայաստանի առաջնություններում գրավել է 2-րդ, 3-րդ տեղեր, իսկ Ղազախստանում անցկացված խուլերի շախմատի առաջնությանը`12-րդ տեղը:  Նմանատիպ մրցաշարերի մասնակցությունից հետո միշտ էլ նոր գիտելիքներ է կուտակում ու ասում է, որ շախմատը սովորելու համար արգելքներ շատ չկան: Սակայն եթե շախմատը դառնա պարտադիր առարկա նաև թույլ լսողներյի դպրոցում, հաջողություններն էլ ավելի տեսանելի կլինեն:
Ռուսաստանի հավաքականը ներկայացնող Միխայիլ Պետրենկոն էլ երրորդ անգամն է մասնակցում խուլերի առաջնությանը, առաջին անգամ Ղազախստանում գրավել է 4-րդ տեղը, Խորվաթիայում` 2-րդ: Հայաստանից ակնկալում է տուն վերադառնալ լիակատար հաղթանակով` առաջին տեղով:  Շախմատով զբաղվում է 6 տարեկանից, 8  տարի: