Պատրաստում ենք թաբուլե Աննա Գևորգյանի հետ
Այսօր կպատրաստեմ Հայաստանում ամենատարածված աղցաններից մեկը՝ Թաբուլե։ Այն մեծ սեր և տարածում գտավ Հայաստանում 1946-48 թվականների հայերի ներգաղթից հետո, որը խորհրդահայ պատմագրության մեջ ստացավ «Մեծ հայրենադարձություն» անունը: Հայրենադարձների մեջ էին նաև սիրիահայերը, որոնք իրենց հետ բերեցին այս աղցանի բաղադրատոմսը։ Հիմա արդեն հայկական խոհանոցը դժվար է պատկերացնել առանց թաբուլեի, քաղաքում գրեթե չկա մի ռեստորան կամ սրճարան, որը չունի իր ճաշացանկում այս աղցանը։
Մայրիկիս ծնողները Սիրիայից եկած հայրենադարձներ էին և ես ջերմ հուշեր ունեմ մանկության տարիներից, երբ հանգստյան օրերին բոլորս հավաքվում էինք տատիկիս տանը՝ թաբուլե ուտելու։ Կիտրոն, թարմ կանաչեղեն, տոմատ, անանու՜խ, դժվար է դիմակայել և չուտել միանգամից մի քանի բաժին, հատկապես որ այն չի ծանրացնում ստամոքսը, այլ հակառակը՝ մաղադանոսի մեծ քանակի շնորհիվ, նույնիսկ արագացնում ու հեշտացնում է մարսողությունը: