Լվացք անելու 7 տարածված սխալ, որոնց հետևանքով հագուստն անպիտան է դառնում (լուսանկարներ)
Հագուստի լավ տեսքը պահպանելու համար, առաջին հերթին այն անհրաժեշտ է ճիշտ լվանալ։
AdMe.ru-ն ներկայացրել է հաճախակի իրականացվող սխալները, որոնց հետևանքով կարող են անպիտան դառնալ մեր սիրելի իրերը։
1.      Լվացքի փոշու ավելցուկ հանգեցնում է առատ փրփուրի, որը կարող է կեղտը պահել այնպիսի վայրերում, ինչպիսի օձիքն է։ Դրա հետևանքով այնտեղ կարող են բակտերիաներ կուտակվել։
2.      Հագուստի վրա առկա շղթաները նախքան լվացքը հարկավոր է փակել, քանի որ դրանց ատամիկները կարող են վնասել մյուս իրերը։
3.      Լողազգեստների ավտոմատ լվացում։ Լողազգեստները, ինչպես նաև էլաստենից և սպանդեքսից պատրաստված ցանկացած իր խստիվ արգելվում է լվանալ լվացքի մեքենայում։ Միայն սառը ջուր և ձեռքով լվացք։
4.      Եթե լվացքի մեքենայի մեջ եք լվանում բարձերն ու վերմակները, ապա հարկավոր է դրանք երկու անգամ լվանալ, քանի որ բմբուլները կարող են պահել լվացքի միջոցը լվացքի մեքենայի ներսում։
5.      Պետք չէ լվացքի մեքենան խիստ ծանրաբեռնել, քանի որ դրանից պատռվում են իրերն ու անսարք է դառնում լվացքի մեքենան։
6.      Շատ թանկարժեք լվացքի միջոցներ ունեն իրենց ավելի մատչելի տարբերակները։ Օրինակ՝ աղը վերադարձնում է իրերի վառ գույնը, իսկ կավիճն օգնում է ազատվել յուղոտ հետքերից։ Տնտեսական օճառը սպիտակեցնում է և հեռացնում լաքաները։
7. Հարկավոր է ավելի հաճախ լվանալ լվացքի մեքենան և պետք չէ մոռանալ, որ լվացքի փոշու բաժինը լվացքի մեքենաների մեծ մասի դեպքում դուրս է գալիս։ Քանի որ դրա տակ հավաքվում են լվացքի միջոցներ, այն ավելի մանրակրկիտ է հարկավոր մաքրել։  Մի փակեք լվացքի մեքենայի դուռը լվացքի ավարտից հետո, որպեսզի այն հասցնի չորանալ և օդափոխվել։