Արցախի ՄԻՊ-ն այցելել է «Շուշի» քրեակատարողական հիմնարկ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանը հուլիսի 11-ին չհայտարարված այցով եղել է «Շուշի» քրեակատարողական հիմնարկում` դատապարտյալների պատժի կրման պայմաններին ծանոթանալու, ինչպես նաև առանձնազրույցի ցանկություն հայտնող դատապարտյալներին հանդիպելու նպատակով:
Ռուբեն Մելիքյանը ծանոթացել է քրեակատարողական հիմնարկի ընդհանուր պայմաններին, ինչպես նաև այցելել է կիսաբաց, կիսափակ և փակ ռեժիմի բոլոր պատժախցեր` դատապարտյալներին առաջարկելով ունենալ առանձնազրույց իր կամ աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ: Այս մասին տեղեկացրին ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Քրեակատարողական հիմնարկի ընդհանուր պայմաններին ծանոթանալու արդյունքում պարզվել է, որ առկա են դատապարտյալների բացօդյա զբոսանք իրականացնելու և առանձին մարզաձևերով զբաղվելու համար կահավորված տարածքներ, պատշաճ վիճակում գտնվող լոգասենյակներ, գործառնական նշանակություն ունեցող այլ ընդհանուր տարածքներ: Միևնույն ժամանակ, արձանագրվել է, որ բացակայում են արտախցային աշխատանք կատարելու ենթակառուցվածքներ:
Պատժախցեր այցելելու արդյունքում պարզվել է, որ հիգիենայի պահանջներն ընդհանուր առմամբ պահպանված են, կիսափակ և փակ ռեժիմի բոլոր պատժախցերում առկա են սարքին ռադիոընդունիչներ, իսկ կիսաբաց ռեժիմում` նաև հեռուստացույց: Միևնույն ժամանակ, կիսափակ և փակ ռեժիմի որոշ խցերում արձանագրվել են մեկ դատապարտյալին բաժին հասնող մակերեսին վերաբերող խնդիրներ:
Տասներկու դատապարտյալ առանձնազրույցի ցանկություն է հայտնել, և քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարության կողմից ապահովվել է մեկուսի զրույցի հնարավորություն: Բոլոր 12 դատապարտյալները լսվել են, նրանց ներկայացրած հարցերն արձանագրվել են և դրանց կապակցությամբ օրենքով սահմանված կարգով կիրականացվի ուսումնասիրություն: Առանձին դեպքերում դատապարտյալներին տրվել են իրավական պարզաբանումներ: Առանձնազրույցի ընթացքում մեկ դատապարտյալ ներկայացրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված գրավոր դիմում:
Առանձնազրույցների ընթացքում պարզվել է, որ բոլոր դատապարտյալներին տրամադրվում է ամենօրյա բացօդյա զբոսանքից օգտվելու հնարավորություն, որից բոլորը պարբերաբար և ինքնուրույնաբար օգտվում են: Ոտքի հեռացում ունեցող մեկ դատապարտյալ այդ հնարավորությունից օգտվում է հենասայլակի միջոցով:
Առանձնազրույցների ընթացքում չեն ներկայացվել քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակազմի կողմից դիտավորյալ վատ վերաբերմունք դրսևորելու, այդ թվում` ֆիզիկական ուժ կիրառելու մասին բողոքներ:
Քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարության հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հիմնարկի տարածքում Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված նամակների համար առանձին փոստարկղ տեղադրելու, ինչպես նաև զբոսանքի համար նախատեսված տարածքները պտտաձողերով և անձրևից պատսպարող ծածկերով կահավորելու մասին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը Արցախի քրեակատարողական համակարգում մարդու իրավունքների երաշխավորման խնդիրը մշտապես պահելու է ուշադրության կենտրոնում` իր իրավասության սահմաններում նպաստելով միջազգային ինչպես պարտադիր, այնպես էլ խրախուսելի չափանիշների լիարժեք ապահովմանը: Այդ նպատակը նվաճելու համար Պաշտպանը պատրաստ է համագործակցել ինչպես քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների, այնպես էլ միջազգային մասնագիտացված կառույցների հետ։
Հայաստանում կգործեն մթերման կայաններ, որոնք գյուղացուց մթերքը կընդունեն կայուն գնով, կփաթեթավորեն և կարտահանեն․ Նարեկ ԿարապետյանԵթե պшտերազմն ավարտվի, Ուկրաինայի ֆինանսավորումն էլ կավարտվի․ Օրբան Թրամփը հայտարարել է նախկինում սահմանված մաքսատուրքերը 10%-ից 15% բարձրացնելու մասինBottega Veneta-ն թարմացնում է Veneta պաշտամունքային պայուսակը՝ 11 գույն, չորս չափս և անհավանական բարձր գինԺողովուրդը խաղից դուրս է, ընտրությունը իմիտացիա․ ինչպես է վերարտադրվում իշխանությունը․ Էդմոն ՄարուքյանԱՄՆ֊ն տարածաշրջանում ահռելի քանակությամբ զենք է կուտակում. Արշակ ԿարապետյանԶելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցու և Իրանի 2 քաղաքացու նկատմամբԲա չիմացաք․ ո՞վ է բերել Նիկոլին․ Արմեն ԱշոտյանՀորոսկոպ. Ի՞նչ է պակասում յուրաքանչյուր կենդանակերպի նշանին Իրանը չի զիջի համաշխարհային տերությունների ճնշման տակ․ Փեզեշքիան ՆԱՍԱ-ն նախատեսում է մարտի սկզբին տիեզերագնացներ ուղարկել Լուսին Զելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է եռակողմ բանակցությունները Տեխնիկապես նրանք տարբեր են, սակայն հոգեբանական առումով շատ նման են. Դիբալան՝ Մեսսիի և Ռոնալդուի մասինՃՏՊ Երևան-Սևան ավտոճանապարհին Ընտրություններին կմասնակցենք ԲՀԿ-ի հետ՝ միանում ենք Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրին Ընտրություններին կմասնակցենք ԲՀԿ-ի հետ․ միանում ենք Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրին․ Սուրեն Սուրենյանց Սպասվում են տեղումներ, բուք, ջերմաստիճանը կնվազի Որքան էլ փորձ արվի ուղղորդել կամ պարտադրել օրակարգ, վերջնական խոսքը միևնույն է մնում է քաղաքացուն․ Ռիտա ՏոնոյանԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը հաղթել է Տաշքենդում անցկացված «Al-Beruniy» շախմատի միջազգային մրցաշարի «Masters» խմբում Մենք Ուկրաինային տվել ենք այն ամենը, ինչ կարող էինք․ մենք այլևս ոչինչ չենք կարող անել․ Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Արթուր Ավետիսյանը մարմնամարզության Աշխարհի գավաթի խաղարկության Օղակների վարժության եզրափակիչում դարձել է հաղթող Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ․ փաստաբան Երևան-Սևան-Իջևան ավտոճանապարհին բшխվել են «Nissan Rogue»-ը և «Volkswagen»-ը. կա 5 վիրավnր Պուտինը միշտ անկեղծ է եղել մեր հանդիպումների ժամանակ․ նա ինձ հայտնել է, թե որտեղ են իր կարմիր գծերը․ Ուիթքոֆ Սևան-Երևան ավտոճանապարհին «ԳԱԶ 53»-ը վրшերթի է ենթարկել «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենայից իջած 2 քաղաքացու և բшխվել «Mercedes»-ին․ կան վիրшվորներ Վթարային ջրանջատում. ո՞ր հասցեներում ջուր չի լինի Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր «Մանչեսթեր Սիթին» հաղթեց «Նյուքասլ Յունայթեդին» «Opel»-ը Զովունի-Եղվարդ ավտոճանապարհին դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց, բшխվել հողաթմբերին և հայտնվել ճանապարհից դուրս․ կա վիրшվոր ՊՍԺ-ն հաղթեց «Մեցին» և գլխավորեց Լիգա 1-ի մրցաշարային աղյուսակը Արաղչին և Գրոսսին հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծել են երկխոսության կարևորությունը՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները առաջ մղելու համար Ուկրաինայի Լվով քաղաքում պայթյnւններ են տեղի ունեցել․ կա զnհ «Ալ-Նասրը» սեփական հարկի տակ խոշոր հաշվով հաղթեց «Ալ-Հազեմին» Եթե պшտերազմն ավարտվի, Ուկրաինայի ֆինանսավորումն էլ կավարտվի․ Օրբան Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ը ոստիկանությանը հասանելիություն է տվել իր եղբոր՝ նախկին արքայազն Էնդրյուի գործունեությանը վերաբերող բոլոր փաստաթղթերին Եկեղեցու հարևանությամբ սպանված տղան պայմանագրային զինծառայող էր. բացառիկ մանրամասներ Հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը 2017 թվականին կազմել է 2 մլրդ դոլար, 2025թ.՝ 4,46 մլրդ դոլար․ աճը՝ ավելի քան 2,2 անգամ․ Պապոյան Բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ երեք շաբաթվա ընթացքում, որոնք կհարթեն Պուտինի, Թրամփի և Զելենսկու հանդիպման ճանապարհը․ Ուիթքոֆ ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Սասունիկ բնակավայրի մոտակայքում «VAZ» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատվածից, բшխվել էլեկտրասյանը և շրջվել․ վարորդը մшհացել է Դանիան շահագործման է հանձնել Հյուսիսային Եվրոպայի ամենամեծ արևային մարտկոցների պարկըԵրկրաշարժ է տեղի ունեցել«Ինտեր»-ը հաղթեց «Լեչչե»-ին․ Մխիթարյանը՝ գոլի հեղինակ (տեսանյութ) Փետրվարի 24-ին գազ չի լինելու ՆԱՍԱ-ն նախատեսում է մարտի սկզբին տիեզերագնացներ ուղարկել Լուսին Իրանի վրա հարձակումը կարող է վերածվել երկարատև հակամարտության. NYT Մոտ 90 երկիր ստորագրել է ԱԲ ազդեցության մասին հռչակագիրը Հերթական ֆինանսական բուրգն է տարածվում հայկական սեգմենտում, այս անգամ gxmcoin անվանումով. զգուշացում Աշխարհում վտանգված է ավելի քան 3,000 լեզու․ որտեղ են դրանք կենտրոնացած Ի՞նչ եղանակ սպասել փետրվարի 22-ից-26-ը