Բնապահպանության նախարարությունում քննարկվել է Ջրային ռեսուրսների երկրորդային օգտագործման ներդրման անհրաժեշտությունը
Կայացել է ՀՀ բնապահպանության նախարարին կից գիտատեխնիկական խորհուրդի հերթական նիստը, որին մասնակցել են ՀՀ ԳԱԱ գիտահետազոտական ինստիտուտների, տարբեր բուհերի և ՀՀ բնապահպանության նախարարության մասնագետներ: Նիստը վարել է ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանը:
Խորհրդի նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետությունում Ջրային ռեսուրսների երկրորդային օգտագործման ներդրման անհրաժեշտությունը, Ջրային պետական կադաստրի առկա վիճակը և կատարելագործման հեռանկարները, ինչպես նաև տեխնիկական համակարգերում նանոտեխնոլոգիաների կիրառման փորձն աշխպարհում և տեղայնացման հնարավորությունները Հայաստանում:
Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ բնապահպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
ՀՀ ԲՆ շրջակա միջավայրի պահպանության քաղաքականության վարչության պետ Գ. Մանուչարյանը, անդրադառնալով  Հայաստանում ջրային ռեսուրսների երկրորդային օգտագործման  խնդրին, նշել է, որ դրա ներդրումը մեծ նշանակություն կունենա հատկապես Արարատյան դաշտի համար, քանի որ այս տարածքում են գտնվում և գործում հանրապետությունում գրանցված ձկնաբուծական տնտեսությունների, ինչպես նաև խորքային հորերի մեծ մասը:
Այն հանգամանքը, որ խորքային հորերից վերցված ջրերը ձկնաբուծության նպատակով օգտագործելուց հետո լցվում են Մեծամոր, Հրազդան և վերջին հաշվով՝ Արաքս գետերը: Անհրաժեշտ է ձեռնարկել համապատասխան միջոցառումներ ձկնաբուծության նպատակով օգտագործելուց հետո ջրերի մաքրման, ֆիլտրման և ոռոգման նպատակով օգտագործելու համար:
Վերջինս նշել է, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարի հրամանով նշված խնդիրները վերհանելու և լուծման ուղղությամբ համապատասխան առաջարկություններ ներկայացնելու նպատակով ստեղծվել է հանձնաժողով:
ՀՀ ԲՆ Ջրային ռեսուրսների կառավրման գործակալության պետ Վ. Դավթյանը, ընդգծելով Ջրային պետական կադաստրի նշանակությունը՝ ոպես ջրային ռեսուրսների համապարփակ կառավարման գործընթացի ներդրմանն աջակցող կարևորագույն կառավարման գործիք,  և կարևորելով դրա հասանելիության անհրաժեշտությունը, նշել է, որ այդ ուղղությամբ 2015-ին իրականացվել են մի շարք գործողություններ: Մասնավորապես՝ ՀՀ Ջրային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատրելուց հետո սահմանվել է դրույթ, ըստ որի Ջրային պետական կադաստրից տվյալների տրամադրումն անվճար է: Համաձայն վերոնշյալ օրենսգրքի և ՀՀ վարչապետի 2016 թվականի մարտի 23-ի N 196-Ա որոշման` մինչև 2016 թվականի տարեվերջ պետք է մշակվի և ՀՀ կառավարության հաստատամանը ներակայացվի <<Ջրային ռեսուրսների պետական կադաստրի վարման կարգը հաստատելու մասին> ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը, որում առավել հստակ կամրագրվեն շահագրգիռ նախարարությունների կողմից ներկայացվող տեղեկատվության հետ կապված խնդիրները:
Ջրային պետական կադաստրի կատարելագործման խնդիրները հիմնականում կապված են տեղեկատվական բազայի ծրագրային թարմացման հետ, որը հնարավորություն կտա մուտքագրել ավելի շատ տվյալներ և ստանալ համապատասխան տեղեկատվություն: Այս նպատակով արդեն իսկ կազմվել է տեխնիկական առաջադրանք, ինչը ներկայացվել է դոնոր կազմակերպություններին և համաձայն նախնական պայմանավորվածության 2017թ.-ին ԱՄՆ ՄԶԳ ԳԱՏՕ ծրագրի շրջանակներում կմեկնարկեն տեղեկատվական բազայի ծրագրի թարմացման աշխատանքները:
«Նանոտեխնոլոգիաների կիրառությունը տեխնիկական համակարգերում» ելույթով հանդես է եկել Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի Նյութերի տեխնոլոգիաների և էլեկտրոնային տեխնիկայի համակարգերի ամբիոնի վարիչ, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Վլադիմիր Գևորգյանը: Բանախոսը նշել է, որ նանոտեխնոլոգիաները համեմատաբար նոր ճյուղ են հանդիսանում և դրանց հիմնական կիրառման ոլորտներն են՝ ագրոարդյունաբերական համալիրը, շինարարությունը, բնակարանային և կոմունալ ծառայությունները, բժշկությունը, էկոլոգիան և այլն:               Նանոնյութերը օժտված են համալիր ֆիզիկական, քիմիական հատկություններով և կենսաբանական ակտիվությամբ, որոնք հաճախ տարբերվում են նույն նյութերի հատկություններից և ցուցաբերում են հետևյալ առավելությունները. քիմիական կայունություն, մանրէասպան հատկություններ, ջերմահաղորդականության նվազեցում, օգտագործման հարմարավետություն, մատչելիություն:
Վ. Գևորգյանը նաև հավելել է, որ նանոտեխնոլոգիաները լայնորեն կիրառվում են արդյունաբերական թափոնների վերամշակման ժամանակ, նանոբաղադրիչները օգտագործվում են բժշկական սարքավորումների, ինչպես նաև բիոցիդային հատկություններ ունեցող սննդային ապրանքների արտադրության մեջ՝ նվազեցնելով արտադրության ժամանակ վարակվելու ռիսկերը:
Թեմայի շրջանակներում ելույթ է ունեցել ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի վտանգավոր նյութերի և թափոնների քաղաքականության բաժնի պետ, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Անահիտ Ալեքսանդրյանը: Վերջինս նշել է, որ նանոտեխնոլոգիաների օգտագործումը շատ ոլորտներում ունի զգալի առավելություններ, սակայն դեռևս պարզ չէ, թե որքանով են այդ նյութերն անվտանգ մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի համար:  Բանախոսը փաստել է, որ այսօրվա տվյալներով աշխարհում սահմանափակ են մարդու օրգանիզմի և կենդանիների վրա նանոմասնիկների երկարատև ազդեցո ւթյան մասին տվյալները: Այս առումով առավել կարևոր նշանակություն ունի նանոնյութերի ազդեցությամբ պայմանավորված ռիսկի գնահատումը և քիմիական նյութերի անվտանգ արտադրության և դրանց պատշաճ օգտագործման օրենսդրության կատարելագործումը:
Ամփոփելով նիստը՝ Ս. Պապյանը շնորհակալություն է հայտնել մասնակիցներին կարևոր հարցերի վերհանման  և շահագրգիռ ու արդյունավետ քննարկման համար:
Մենք Ուկրաինային տվել ենք այն ամենը, ինչ կարող էինք․ մենք այլևս ոչինչ չենք կարող անել․ Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Արթուր Ավետիսյանը մարմնամարզության Աշխարհի գավաթի խաղարկության Օղակների վարժության եզրափակիչում դարձել է հաղթող Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ․ փաստաբան Երևան-Սևան-Իջևան ավտոճանապարհին բшխվել են «Nissan Rogue»-ը և «Volkswagen»-ը. կա 5 վիրավnր Պուտինը միշտ անկեղծ է եղել մեր հանդիպումների ժամանակ․ նա ինձ հայտնել է, թե որտեղ են իր կարմիր գծերը․ Ուիթքոֆ Սևան-Երևան ավտոճանապարհին «ԳԱԶ 53»-ը վրшերթի է ենթարկել «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենայից իջած 2 քաղաքացու և բшխվել «Mercedes»-ին․ կան վիրшվորներ Վթարային ջրանջատում. ո՞ր հասցեներում ջուր չի լինի Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր «Մանչեսթեր Սիթին» հաղթեց «Նյուքասլ Յունայթեդին» «Opel»-ը Զովունի-Եղվարդ ավտոճանապարհին դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց, բшխվել հողաթմբերին և հայտնվել ճանապարհից դուրս․ կա վիրшվոր ՊՍԺ-ն հաղթեց «Մեցին» և գլխավորեց Լիգա 1-ի մրցաշարային աղյուսակը Արաղչին և Գրոսսին հեռախոսազրույցի ընթացքում ընդգծել են երկխոսության կարևորությունը՝ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները առաջ մղելու համար Ուկրաինայի Լվով քաղաքում պայթյnւններ են տեղի ունեցել․ կա զnհ «Ալ-Նասրը» սեփական հարկի տակ խոշոր հաշվով հաղթեց «Ալ-Հազեմին» Եթե պшտերազմն ավարտվի, Ուկրաինայի ֆինանսավորումն էլ կավարտվի․ Օրբան Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ III-ը ոստիկանությանը հասանելիություն է տվել իր եղբոր՝ նախկին արքայազն Էնդրյուի գործունեությանը վերաբերող բոլոր փաստաթղթերին Եկեղեցու հարևանությամբ սպանված տղան պայմանագրային զինծառայող էր. բացառիկ մանրամասներ Հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը 2017 թվականին կազմել է 2 մլրդ դոլար, 2025թ.՝ 4,46 մլրդ դոլար․ աճը՝ ավելի քան 2,2 անգամ․ Պապոյան Բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ երեք շաբաթվա ընթացքում, որոնք կհարթեն Պուտինի, Թրամփի և Զելենսկու հանդիպման ճանապարհը․ Ուիթքոֆ ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Սասունիկ բնակավայրի մոտակայքում «VAZ» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատվածից, բшխվել էլեկտրասյանը և շրջվել․ վարորդը մшհացել է Դանիան շահագործման է հանձնել Հյուսիսային Եվրոպայի ամենամեծ արևային մարտկոցների պարկըԵրկրաշարժ է տեղի ունեցել«Ինտեր»-ը հաղթեց «Լեչչե»-ին․ Մխիթարյանը՝ գոլի հեղինակ (տեսանյութ) Փետրվարի 24-ին գազ չի լինելու ՆԱՍԱ-ն նախատեսում է մարտի սկզբին տիեզերագնացներ ուղարկել Լուսին Իրանի վրա հարձակումը կարող է վերածվել երկարատև հակամարտության. NYT Մոտ 90 երկիր ստորագրել է ԱԲ ազդեցության մասին հռչակագիրը Հերթական ֆինանսական բուրգն է տարածվում հայկական սեգմենտում, այս անգամ gxmcoin անվանումով. զգուշացում Աշխարհում վտանգված է ավելի քան 3,000 լեզու․ որտեղ են դրանք կենտրոնացած Ի՞նչ եղանակ սպասել փետրվարի 22-ից-26-ը Արթուր Ավետիսյանը՝ չեմպիոն, Մամիկոն Խաչատրյանը՝ փոխչեմպիոն «Ինտեր»-ը հաղթեց «Լեչչե»-ին․ Մխիթարյանը՝ գոլի հեղինակ (տեսանյութ) Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը կմասնակցի Ստրանջայի հեղինակավոր մրցաշարին Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցու և Իրանի 2 քաղաքացու նկատմամբ Ջուր հավաքեք․ ջուր չի լինելու Վրաստանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Ռուսաստանից Վրաստան անցած տասնյակ բեռնատարների վարորդների փետրվարի 12-ից թույլ չեն տալիս ուղևորվել Հայաստան Գոգավան բնակավայրում բռնկված հրդեհը մարվել է․ կանխվել է հրդեհի տարածումը Քահանան փետրվարի 23-ի խնջույքները անվանել է անտեղի The Guardian-ը կոչ է արել «կամավորների կոալիցիային» զորք մտցնել Կիև և այլ քաղաքներ Շենգավիթում բախվել են ավտոմեքենաներ․ 4 վիրավորից մեկն անչափահաս է Սարգիս Մանուկյանը լրացրել է գրոսմայստերի առաջին նորման Ո՞վ է Սևանում սպանված երիտասարդը. մանրամասներ Մեծ Պահք. Փետրվարի 22-ին՝ Արտաքսման կիրակի Թաիլանդում կենդանաբանական այգում մի քանի շաբաթվա ընթացքում անկել է ավելի քան 70 վագր Դանակահարություն` Սևանում. 1 հոգի մահացել է «Մենք մասնակիցն ենք պատմության կերտմանը» խորագրով ցուցահանդես (ֆոտոշարք)Ալիևի հիտլերյան թեզերն ու Ամասիայի միջադեպը․ ինչպե՞ս է իշխանությունը բացում դռները թշնամու առաջ․ Էդմոն Մարուքյան«Ինտերի» մեկնարկային կազմը