Բժիշկները զինված խմբից պահանջում են ազատ արձակել իրենց գործընկերներին
Հանրապետության տարբեր հիվանդանոցների բժիշկներ պահանջում են ՊՊԾ գունդը գրաված զինված խմբից ազատ արձակել պատանդ բուժաշխատողներին: Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, հուլիսի 28-ին մի շարք բուժաշխատողների մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննարկման ընթացքում պատանդառված բժիշկների գործընկերներն իրենց մտահոգությունը հայտնեցին ստեղծված իրավիճակի առնչությամբ:
« Ցավալի է, որ մեր գործընկերները գտնվում են պատանդի կարգավիճակում: Կոչ եմ անում զինված խմբին, որպեսզի հնարավորություն տան բժիշկներին այնտեղից դուրս գալ, որովհետև անկախ ամեն ինչից, բժիշկները եղել են իրենց կոչմանը հավատարիմ և օգնություն են ցուցաբերել  բոլորին: Կարծում եմ, այս օրերին ընթացքում մեր աշխատանքով դա ապացուցել ենք»,- ասաց «103» ծառայության բժշկուհի Հասմիկ Հայրապետյանը:
«103» ծառայության ավագ բժիշկ Մարինա Ալիխանովան նշեց, որ բուժքույր Մալինա Մարգարյանի հետ աշխատել է երկար տարիներ և ցավում է գործընկերոջ համար:
«Մալինա Մարգարյանը փրկել է բազմաթիվ մարդկային  կյանքեր: Խնդրում եմ զինված խմբին բաց թողնել բոլորին, առավել ևս՝ Մալինա Մարգարյանին: Շատ ցավալի է, որ կինը արդեն երկու օր է գտնվում է անազատության մեջ»,- նշեց Ալիխանովան:
Թիվ 17 պոլիկլինիկայի կանանց կոնցուլտացիայի բաժնի վարիչը Շուշանիկ Գրիգորյանը իր հերթին ասաց, որ պատանդ վերցրած գործընկերները իմացել են՝ ուր են գնում, սակայն դա նրանց չի խանգարել հետ կանգնել իրենց որոշումից:
«Բժիշկի մասնագիտությունը պարտավորեցնում, որպեսզի նա առանց վարանելու օգնի մարդկանց: Զինված խմբին ուղղակի խնդրում եմ, մարդկայնորեն մոտենան և բաց թողնեն պատանդներին»,- նշեց Գրիգորյանը:
Հուլիսի 27-ին հաղորդվել էրորըստ զինված խմբիՊՊԾ գնդի տարածքում կա երկու վիրավորԻրավապահները նրանցբուժօգնություն տրամադրելու կոչ էին արել և մերժում ստացել:Վիրավորներին բուժհաստատություն տեղափոխելու կոչ էին արելնաև հարազատները։ Ավելի ուշ զինված խմբի անդաները բժիշկ են պահանջել՝ նշելովոր վիրավորների վիճակը ծանր էևբուժբրիգադի ժամանումից հետո պատանդ են վերցրել բուժաշխատողներին` «Շտապօգնություն» ՓԲԸ բժիշկներ ՆորայրԹևանյանին և Սալվադոր Խեչոյանինբուժակ Դավիթ Տոնոյանին և բուժքույր Մալինա Մարգարյանին:Ավելի ուշ բոժակ ԴավիթՏոնոյանը ազատ է արձակվել: Իրավապահները միջոցներ են ձեռնարկում պատանդված բժիշկներին բանակցությունների միջոցովազատելու համար: «Շտապօգնության» բժիշկներն առաջարկել են ոստիկանության ՊՊԾ գունդը գրաված զինված խմբի վիրավորանդամներին տեղափոխել հիվանդանոցսակայն նրանք մերժել ենԶինված խմբի անդամները պահանջել ենորԱռողջապահության նախարարը ներկայանա և տեղում վիրահատություններ կազմակերպվի: