ՀՀ բնակիչները կունենան մատչելի ջրատաքացման համակարգերով ապահովվելու հնարավորություն
«Հաբիթաթ ֆոր Հյումենիթի Արմենիա» (ՀՖՀ Արմենիա) հիմնադրամը և «Գլոբալ Կրեդիտ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունը օգոստոսի 1-ին կնքել են Փոխառության պայմանագիր` ուղղված արևային ջրատաքացուցիչների և արևային վահանակների կիրառմանը ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքների կողմից: Պայմանագիրը ստորագրել են «ՀՖՀ Արմենիա»-ի գործադիր տնօրեն Լուիզա Վարդանյանը և «Գլոբալ Կրեդիտ» ՈւՎԿ-ի ործադիր տնօրեն Լուիզա Իգրարյանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Հաբիթաթ ֆոր Հյումենիթի Արմենիա»-ից՝ հավելելով. «Կազմակերպությունների երկկողմ համագործակցությամբ նախատեսված ծրագրի նպատակն է ցուցադրել Հայաստանի քաղաքային և գյուղական համայնքներում ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքների կողմից արևային ջրատաքացուցիչների և արևային վահանակների (արևային սարքավորումներ) կենցաղային օգտագործման առավելությունները և նպաստել դրանց օգտագործմանը:
«ՀՖՀ Արմենիա հիմնադրամը կարևորում է այլընտրանքային էներգիայի օգտագործման հնարավորություններիստեղծումը ցածր և միջին եկամուտ ունեցող ընտանիքների համար՝ հատկապես էներգիայի սակագնի անընդհատաճի պայմաններումԱրևային էներգիայի կիրառումը թույլ կտա ընտանիքներին նվազեցնել իրենց կոմունալվճարներըՆերկայում մեր կազմակերպությունն իրականացնում է մի քանի ծրագրեր՝ ուղղված տների ևբազմաբնակարան շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացմանը և արևային էներգիայի կիրառմանը»,- նշեցՀՖՀ Արմենիա հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Լուիզա Վարդանյանը:
«Վերջին տարիներին գազի և էլեկտրական էներգիայի գների բարձրացման պայմաններում վատթարանում ենբնակչության կենցաղային պայմաններըՍամիանշանակնպաստում է երկրից բնակչության արտագաղթիտեմպերի շարունակական աճինՈրպես սոցիալապես պատասխանատու ընկերություն՝ «Գլոբալ Կրեդիտ»-նիրականացնում է մի շարք սոցիալական ուղղվածություն ուն եցող ծրագրերորոնց զուգահեռ ընկերությունընախաձեռնել է բնակչության կոմունալ ծախսերի նվազեցմանն ուղղված նոր վարկային ծրագրի՝ Արևայինջրատաքացուցիչների ֆինանսավորման ծրագրի իրականացումըՏվյալ ծրագրի արդյունավետ իրագործմաննպատակով «Գլոբալ Կրեդիտ» ընկերության աշխատակիցներն անցել են համապատ ասխան մասնագիտականվերապատրաստում»,- նշեց «Գլոբալ Կրեդիտ» ՈւՎԿ ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Լուիզա Իգրարյանը:
Արևային սարքավորումների օգտագործումը համարվում է շահավետ և անմիջապես կապակցվում է Հայաստանի մասնավորապես ցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքների կենցաղային պայմանների բարելավման պահանջներին լուծումների համեմատաբար սահմանափակ հնարավորությունների հետ: Այն թույլ է տալիս տնային տնտեսություններին ունենալ մատչելի ջրատաքացման համակարգ տարվա մեծ մասի համար, որը կախված չէ ներմուծված և  թանկ էներգիայի աբյուրների հետ:
Արևային էներգիայի օգտագործման ծախսերը, մասնավորապես այս դեպքում, ավելի շուտ են հետ վերադարձվում, քան մյուս այլընտրանքային աղբյուրների դեպքում: Արևային էներգիայով աշխատող ջրատաքացուցիչ սարքերն այժմ ամենաարդյունավետն են. դրանց տեխնոլոգիան բավականին պարզ է և դրանք ունեն արդյունավետության ավելի բարձր ցուցանիշ: Ուստի, հաշվի առնելով էներգիայի թանկ սակագները՝ արևային ջրատաքացուցիչ վահանակներն ունեն բոլոր նախադրյալները և ներուժը՝ դառնալու վերականգնվող էներգիայի առաջնահերթ այլընտրանքը Հայաստանի ցածր եկամուտ ունեցոÕ ² ընտանիքների համար:
«Հաբիթաթ ֆոր Հյումենիթի Արմենիա» (ՀՖՀ Արմենիահիմնադրամը «Հաբիթաթ ֆոր Հյումենիթի Ինթերնեշնլ»-իազգային գրասենյակն է Հայաստանումորի նպատակն է վերացնել բնակարանային աղքատությունը և բարելավելցածր եկամուտ ունեցող ընտանիքների  բնակարանային պայմաններըՀՖÕ € Արմենիան իրականացնում էծրագրեր՝ ուղղված տների և բնակարանների վերակառուցմանը և վերանորոգմանըբազմաբնակարան շենքերիընդհանուր օգտագործման տարածքների վերանորոգմանն ու էներգաարդյունավետության բարձրացմանը`համագործակցելով ֆինանսական հաստատությունների և քաղաքապետարանների հետինչպես նաև իրազեկմանաշխատÕ �նքներ է տանում մատչելի բնակարանային պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբԱյն Հայաստանումգործում է 2000 թ-ից  և մինչ օրս  աջակցել է ավելի քան 5000 ընտանիքիԼրացուցիչ  տեղեկություններիկամավորաշխատանքի կամ աջակցության   համար այցելեք www.habitat.amկայքէջ
Գլոբալ Կրեդիտ»ՈՒՎԿ-ի գործունեության հիմնական ռազմավարությունը  նպատակաուղղված է ակտիվ վարկային քաղաքականության վարմանը:  Վերջինս իր  դրսևորումներն է  ստացել վարկային պրոդուկտների առավել լայն տեսականու,  ինչպես նաև  վարկերի տրամադրման առավել մատչելի պայմանների առաջարկմամբ,վարկերի տրամադրման ու վարկային ծառայությունների մատուցման մասնագիտական  մոտեցմամբ,հաճախորդների սպասարկման որակի բարձրացմամբ և այլն:
Ընկերության առաքելության և գործունեության կարևոր կողմերից է նաև  բնակչության առավել խոցելի և համեմատաբար ցածր եկամուտներ ունեցող և  տնտեսապես ակտիվ բնակչության համար  փոխառու միջոցների հասանելի դարձնելըինչպես նաև վարկառուների կենսամակարդակի բարելավումը »: