Թուրքիայում Հրանտ Դինքի գործով եւս մեկ կասկածյալ է ձերբակալվել
Ստամբուլի «Ակոս» թերթի հայազգի խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանության գործով հետաքննության շրջանակում եւս մեկ կասկածյալ է ձերբակալվել:
Դա կասկածյալ Էմրե Ջինգյոզն է: Նա ձերբակալվել է «դիտավորյալ մարդ սպանելու հանցագործությանը մասնակից լինելու» հիմնավորմամբ: Ես 4 կասկածյալներ «դատական վերահսկողության տակ գտնվելու պայմանով» ազատ են արձակվել:
Կայքը հայտնում է, որ այսպիսով` Հրանտ Դինքի սպանության հետ կապված անցկացվող հետաքննության շրջանակում բերման ենթարկված մեծ թվով կասկածյալներից ներկայում կալանվածների թիվը հասել է 4-ի:
Դատարանի վճռով Էմրե Ջինգյոզից բացի կալանվել են Ստամբուլի քաղաքային ժանդարմերիայի հետախուզական բաժանմունքի աշխատակից Աբդուլլահ Դինչը, Յավուզ Բոզջան եւ Տրապիզոնի քաղաքային ժանդարմերիայի հետախուզական բաժնի աշխատակից Էրգյուն Յորուլմազը: Լրագրող Էրջան Գյունի եւ որոշ կասկածյալների նկատմամբ հետաքննությունը շարունակվում է:
Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին` խմբագրության առջեւ նրա վրա կատարված զինված հարձակման արդյունքում: