Հրդեհներ խոտածածկ տարածքներում
Օգոստոսի 13-ից 14-ը ՀՀԱԻՆ Ճգնաժամայինկառավարման ազգայինկենտրոնում ահազանգերեն ստացվելհանրապետության տարբերխոտածածկտարածքներում բռնկվածհրդեհների վերաբերյալ:
Մասնավորապես` Երեւանի Վարդավառի լճի մոտակայքում այրվել է մոտ 500 քմ խոտածածկույթ, Սիլիկյան նոր խճուղու թիվ 1 շենքի մոտակայքում՝ մոտ 600 քմ բուսածածկույթ, Իսակովի պողոտայի թիվ 50/3 շենքի մոտակայքում` մոտ 2000 քմ, Քանաքեռ ՀԷԿ-ի մոտակայքում՝ մոտ 3 հա, Ներքին Չարբախի 5-րդ փողոցի վերջնամասում` 1500 քմ բուսածածկույթ:
Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի Կամոյի փողոցի թիվ 4 դպրոցի մոտակայքում այրվել է 100 քմ խոտածածկույթ, Մարմարաշենի խճուղու թիվ 2 հասցեի մոտակայքում` մոտ 500 քմ, Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքի Երվանդ Շահազիզի 53 հասցեում` մոտ 1000 քմ չոր խոտածածկույթ, քաղաքի գերեզմանատան տարածքում՝ 1500 քմ խոտածածկույթ եւ 10 ծառ, Թալին քաղաքի Միրոյան փողոցի վերջնամասում՝ մոտ 3000 քմ, Լոռու մարզի Սպիտակ քաղաքի Սայաթ-Նովա փողոցի թիվ 28 տան մոտակայքում՝ մոտ 2000 քմ խոտածածկույթ, Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի Ազատամարտիկների փողոցի մոտակայքում՝ 100 քմ, Խորձոր թաղամասում՝ գերեզմանատան մոտակայքում՝ մոտ 8 հա, Գորայք գյուղի դաշտերում՝ մոտ 30 հա խոտածածկույթ:
Արարատի մարզի Մասիս քաղաքի Նոր թաղամաս 16-րդ շենքի մոտակայքում այրվել է 150 քմ խոտածածկույթ, Վայոց Ձորի մարզի Գետափ գյուղի Ղռեր կոչվող տարածքում՝ մոտ 1000 քմ խաղողի այգի եւ մոտ 1000 քմ խոտածածկույթ: Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքի Սեւանի փողոցի թիվ 16 շենքի մոտակայքում այրվել է մոտ 2 հա խոտածածկույթ, 4-րդ միկրոշրջանի թիվ 18 շենքի մոտակայքում` մոտ 400 քմ, Բալահովիտ գյուղի գերեզմանատան տարածքում՝ մոտ 3500 քմ, Նոր Արտամեդ գյուղի 6–րդ փողոցի թիվ 17 հողատարածքում՝ մոտ 2500 քմ, Կոտայք գյուղի 6-րդ փողոցի 2-րդ նրբանցքի տներից մեկի մոտակայքում՝ 1000 քմ խոտածածկ տարածք:
Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի «Միստրեստ» կոչվող հանդամասում այրվել է մոտ 1 հա խոտածածկույթ, Մ-4 ավտոճանապարհի Երեւան-Սեւան հատվածի 16-րդ կմ-ի աջակողմյան հատվածում՝ մոտ 100 քմ, Վեդի-Ոսկետափ ավտոճանապարհի 11-րդ կմ-ի աջակողմյան հատվածում՝ Արալեզ գյուղի տարածքում՝ մոտ 5000 քմ հնձած ցորենի արտ: