Ադրբեջանում դոլարի «սեւ շուկան» վերակենդանանում է. բանկերի աշխատակիցները զբաղված են դոլարի անօրինական առեւտրով
Ադրբեջանում մանաթի էժանացման հետ կապված դոլարի նկատմամբ պահանջարկի խիստ աճի պատճառով դիտվում է «սեւ շուկայի» վերակենդանացում, ընդ որում այդտեղ դոլարի առեւտրով զբաղված են հիմնականում բանկերի աշխատակիցները:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկակայոչելով «Թուրան» լրատվական գործակալությունը, Ադրբեջանում դոլարի «սեւ շուկա» հիմնական մատակարարները հանդիսանում են իրենք` ֆինանսական կառույցները, իսկ վաճառողները` բանկերի աշխատակիցներն են:
Ըստ գործակալության` Ադրբեջանի նավթի պետական հիմնադրամը օգոստոսի 18-ին 28 բանկերի ընդամենը 50 մլն դոլար է վաճառել, այն դեպքում, երբ դոլարի պահանջարկն այդ օրը կազմել է 700 մլն դոլար:
Fins.az լրատվական կայքը հայտնում է, որ օգոստոսի 19-ին Բաքվի «սեւ շուկայում» մեկ դոլարը վաճառվել է 1,6850 – 1,6855 դոլարով (պաշտոնապես փոխարժեքը օգոստոսի 19-ին սահմանվել էր 1USD/1,604 AZN)` առանց քանակի սահմանափակման:  Փորձագետները Ադրբեջանում «սեւ շուկայի» ծաղկման հիմնական պատճառ տեսնում են փոխանակման կետերի փակման, ինչպես նաեւ բանկերի կողմից դոլարի վաճառքի սահմանափակման մեջ:
Ադրբեջանցի հայտնի տնտեսագետ-փորձագետ Նեմաթ Ալիեւն այդ առնչությամբ հայտնել է, որ վերջին երեք ամիսների ընթացքում դոլարի դիմաց մանաթը մոտ 9 տոկոսով արժեզրկվել է (դոլարի պաշտոնական փոխարժեքը 1,49 մանաթից բարձրացել է 1,62 մանաթի): Նրա խոսքով` հայտնի չէ, թե դոլարի թանկացման գործընթացը երբ կկանգնի, քանի որ Ադրբեջանում տեղական արտադրությունը շարունակում է օրեցօր նվազել, ճգնաժամը հասել է բոլոր ոլորտներ, բանկային համակարգը փլուզվել է:
«Ֆինանսական հատվածում խիստ կրճատումներ են գնում: Բանկային գործունեությունն անարդյունավետ վիճակում է: Բանկերը չեն կարողանում վարկավորել երկրին: Վարկային ռեսուրսները վեջանալու վրա են: Երկիր արտարժույթի հոսքը նվազել է: Դրան հակառակ, աճել է արտարժույթի հոսքն արտասահման: Նման պայմաններում մանաթի փոխարժեքի կայունությունը պահել անհնարին է: Աշնանը մեկ դոլարն Ադրբեջանում կարժենա 2 մանաթ, եւ դա կանխել իրական պայման գոյություն չունի», -նշել է ադրբեջանցի տնտեսագետը:
«Հպարտ եմ, որ Էդուարդի նման որդի ունեմ». Էդուարդ Հարությունյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Ճակատենի դիրքերում. «Փաստ»«ՀայաՔվեն» արդեն նաև Մասիսում էՏարադրամի փոխարժեքները փետրվարի 21-ին Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ»Կգործակցենք մաքուր հետագիծ ունեցող նոր քաղաքական ուժերի հետ. Ավետիք Չալաբյան Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Ավստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին Դիլիջանում նոր թունել կկառուցվի«Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ»«Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ»ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է Աղոթք պահպանության համար Ո՞ր դեպքում ՔԿՀ ծառայողը հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չի բերի. նախագիծ. «Փաստ»Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ»Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ»Մենք տեղեկություններ ունենք, որ թշնամին նոր հարվածներ է նախապատրաստում էներգետիկ ոլորտին․ Շմիգալ Ուկրաինայի 2026 թվականի հումանիտար օգնության ծրագիրը ֆինանսավորվել է 14%-ով. ՄԱԿ Հռոմում կայացած հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստանում կայանալիք COP17-ի օրակարգային փաստաթղթերը Հայաստանի և Զիմբաբվեի միջև քաղաքական խորհրդակցություններ են անցկացվել Պատերազմն ավարտելու համար Դոնբասը պետք է հանձնվի. նման պայմաններ են առաջարկում և՛ ԱՄՆ-ն, և՛ Ռուսաստանը․ Զելենսկի Եվս մեկ երկիր կոչ է արել իր քաղաքացիներին լքել Իրանը Պետրոս Ավետիսյանը միացավ «Վանին» Գյումրիի կենտրոնում դանակահարել են կանգառում կանգնած երիտասարդի ՔՊ-ի հետ համագործակցության ոչ մի եզր այլևս չունենք. Վստահ եմ՝ մենք հաջորդ խորհրդարանում հաստատ լինելու ենք. Էդմոն ՄարուքյանԳյումրիում հայտնի 100 տարին բոլորած շենքը, որը դիմացել է 88-ի երկրաշարժին, տանիքի մի հատված վերջին օրերին տեղացած առատ ձյան հետևանքով վնասվել էՄեր երկրում՝ հազարավոր մարդիկ կանգնած են այս խնդրի առաջ․ Նարեկ ԿարապետյանՄախաչև-Ծառուկյան մենամարտ կլինի՞ Ի՞նչ եղանակ է սպասվում փետրվարի 21-ից 25-ը Մերցը վերընտրվել է Քրիստոնեա-դեմոկրատական ​​միության նախագահի պաշտոնում Հայաստան այցելած ադրբեջանցիները լքել են երկիրը «Բագրատաշեն» անցման կետով․ ԱԱԾ Աջափնյակում տեղի ունեցած դեպքի մասնակիցներից 12-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում․ ՔԿ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում կատարվել է Հանգստյան ժամերգություն և հոգևոր խորհրդածություն ԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղյալ է հայտարարել Թրամփի գլոբալ մաքսատուրքերը Պարզվել է Աջափնյակում մեկ անձի սպանություն, ինչպես նաև 7 անձանց նկատմամբ սպանության փորձ կատարած անձի ինքնությունը «Նոայի» հաղթանակը ճանաչվել է լավագույնը Կոնֆերենցիաների լիգայի անցումային փլեյ-օֆֆում Լույս աշխարհ է եկել ընտանիքի 11-րդ բալիկը Տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Զիմբաբվեյի Հանրապետության միջև առաջին քաղաքական խորհրդակցությունները ԱՄՆ դեսպանատունը կարևոր հայտարարություն է տարածել Փետրվարի տաքացումը դեռ գարուն չէ. գյուղատնտեսական աշխատանքները վաղ է սկսել․ Լևոն Ազիզյան Տարեվերջին պարտքի գումարն արդեն իսկ ճշգրտվել է․ ՏԿԵՆ Աջափնյակի զինված միջադեպի գործի շրջանակներում Երեւանում լայնամասշտաբ խուզարկություններ են շուրջ 40 հասցեներում Ի՞նչ հիվանդության նշան է քայլելիս ոտքերի ցավը, ինչու՞ է վտանգավոր Ոչ ոք չի կարող չեղարկել Արցախյան նոր շարժման հնարավորությունը. Աննա ԿոստանյանՓաշինյանը գրեթե ամեն օր ֆեյսբուքով սրտիկ է ցույց տալիս, ձեզ վերագրո՞ւմ եքՆորարար տեխնոլոգիաներով ուժեղացող Հայաստան. Ուժեղ ՀայաստանՄեզ ինչպիսի՞ ղեկավար է պետք․ հարցում Տավուշի մարզումԵրևանում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են իրականացվում․ ՆԳՆ Իրենց մեծ պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն ծախսելու տեղ չունի՞ և ծախսելու ձևը չգիտի՞