Թուրքիայում ձերբակալվել են սահմանադրական դատարանի աշխատակիցներ
Այսօր ձերբակալվել են Թուրքիայի սահմանադրական դատարանի 5 աշխատակիցներ:
Այս մասին հայտնում է «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը:
Ձերբակալվածները կասկածվում են ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգում վտարանդիության մեջ բնակվող թուրք իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի շարժման հետ կապեր ունենալու մեջ, որին Անկարան մեղադրում է հուլիսի 15-ին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձ կազմակերպելու եւ մասնակցության մեջ:
Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների դատարանը Ֆեթուլլահ Գյուլենին ձերբակալելու որոշում է ընդունել: Թուրքիայի իշխանությունները ԱՄՆ-ի կառավարությանը երկու հարցում են ուղարկել Ֆեթուլլահ Գյուլենին Թուրքիա արտահանձնելու խնդրանքով:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության կայքը հայտնել է, որ պետական հեղաշրջման փորձից հետո որոշում է ընդունվել երկրի ԶՈւ կազմից պահուստ ուղարկել 586 գնդապետների:
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Ֆիքրի Իշըքը «Անատոլու» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում էլ հայտնել է, որ երկրի ԶՈւ-ն մաքրվել է դավաճանների մեծ մասից, որոնք մասնակից են ռազմական հեղաշրջման փորձին: Նա հավելել է, որ ներկա դրությամբ Թուրքիայի ԶՈւ շարքերից ազատված զինվորականների թիվը հասել է 3725 մարդու: