Թբիլիսին պրագմատիկ քաղաքականություն է վարում Մոսկվայի նկատմամբ. Կվիրիկաշվիլի
Վրաստանը «պրագմատիկ եւ մտածված քաղաքականություն» Է վարում Ռուսաստանի նկատմամբ: Այդ մասին հայտարարել Է հանրապետության վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին՝ ելույթ ունենալով Մեստիա սահմանամերձ քաղաքի բնակիչների առջեւ, որը գտնվում Է երկրի հյուսիս-արեւմուտքու մ:
Նրա խոսքով՝ «վերջին տարիներին Վրաստանի կառավարությունը մտածված քաղաքականության շնորհիվ Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում կարողացել Է հասնել լարվածության մեղմացման եւ կշարունակի դրանց նորմալացմանն ուղղված քայլերը, բայց դա տեղի չի ունենա ի վնաս Վրաստանի տարածքային ամբողջականության՝ երկրի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում»:
Կվիրիկաշվիլին կարեւոր Է համարել ռուս զբոսաշրջիկների թվի աճը Վրաստանում, հայտարարելով, որ «դա Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում լարվածության մեղմացման ուղղությամբ Թբիլիսիի պրագմատիկ քաղաքականության արդյունքներից մեկն Է»:
Ինչպես հայտնել են Վրաստանի զբոսաշրջության ազգային վարչակազմում, 2016 թվականի յոթ ամսվա ընթացքում հանրապետություն են այցելել 3,4 մլն օտարերկրացիներ, ինչը 11 տոկոսով ավելի Է 2015 թվականի համապատասխան ժամանակաշրջանի ցուցանիշից: Հունվարից մինչեւ հուլիս Վրաստան են ժամանել, մասնավորապես, ՌԴ-ի 533 հազար 634  քաղաքացիններ: Դա 105,3 տոկոսով ավելի Է անցյալ տարվա  համապատասխան ցուցանիշից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: