ՀՔԾ-ն կուսումնասիրի իրավական համագործակցության կազմակերպման եվրոպական փորձը
ՀՀհատուկ քննչական ծառայության պետ,արդարադատության գեներալ-լեյտենանտ Վահրամ Շահինյանըսեպտեմբերի 2-ին ընդունել է ՀայաստանումԵվրոպական միությանպատվիրակության ղեկավարդեսպանՊյոտր Սվիտալսկուն և պատվիրակության քաղաքական հարցերով պատասխանատու Անդրեա Խալուպովային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության լրատվական ծառայությունից, Վահրամ Շահինյանը Պյոտր Սվիտալսկու խնդրանքով ներկայացրել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության դերն ու առանձնահատկությունները իրավապահ այլ մարմինների համակարգում՝ ընդգծելով, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը հանդիսանում է օրենքի հիման վրա ստեղծված, անկախ և գերատեսչական կախվածությունից զերծ նախաքննական մարմին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ։
Մասնավորապես՝ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել իրավական համագործակցության կազմակերպման և քննության մեթոդիկայի կատարելագործման եվրոպական փորձի ուսումնասիրման վերաբերյալ, ինչպես նաև կողմերը կարևորել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության և Եվրամիության երկրների համապատասխան կառույցների միջև կառուցողական համագործակցություն ծավալելու անհրաժեշտությունը:
Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Պ. Սվիտալսկին հետաքրքրվել է Երևանում տեղի ունեցած հուլիսյան իրադարձություններին առնչվող քրեական գործերի նախաքննության ընթացքից:
Զրույցի ընթացքում ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Վ. Շահինյանը փաստել է, որ հարուցված և քննվող քրեական գործերով կատարվում է լրիվ, անաչառ և բազմակողմանի քննություն: «Նշեմոր հանրությանը պարբերաբար ԶԼՄ-ներիմիջոցով տրամադրվում է տեղեկատվություն՝ իրականացվող անհետաձգելի քննչական և դատավարականգործողությունների մասինԿատարված առերևույթ հանցագործությունների բոլոր հանգամանքները մանրակրկիտուսումնասիրվում ենլայնածավալ աշխատանքներ են տարվում մեղավոր անձանց հայտնաբերելու և քրեականպատասխանատվության ենթարկելու համար»,- ընդգծել է Վահրամ Շահինյանը:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին՝ կարևորելով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության առաքելությունն ընգծել է.  «Բարձր եմ գնահատում ՀՀ հատուկ քննչականծառայության աշխատանքը և հորդորում եմ  ՀՀ իշխանություններին  արժանահավատարդյունավետ և թափանցիկքննություն իրականացնել հուլիսյան դեպքերի առնչությամբԿարևորում եմ նաև քրեական գործերին վերաբերողթույլատրելի տեղեկատվությունը հանրությանը ներկայացնելու անհրաժեշտությունը»: