Վերջին շրջանում տարածում են գտել, այսպես կոչված, «քաղաքացիություն՝ ներդրումի դիմաց» կամ տնտեսական քաղաքացիության ծրագրերը, որոնք զարգացած կամ զարգացնող երկրների քաղաքացիներին հնարավորություն են տալիս օրինական կերպով անձնագրեր ստանալ։ Ինչպես գրում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, արդյունքում՝ այսպիսի ծրագրեր իրականացնող երկրները լուրջ ներդրումներ են ունենում։
Այդպիսի ծրագրեր առաջարկում են Եվրոպայում և Կարիբյան ավազանում գտնվող մի շարք փոքր երկրներ։ Որոշ երկրներում այսպիսի ծրագրեր գործում են դեռևս 1984թ., որոշ երկրներում էլ դրանք նոր են ներդրվել։ Գոյություն ունեն ծրագրեր, որոնց արդյունքում հնարավոր է քաղաքացիություն ձեռք բերել, ինչպես նաև՝ ծրագրեր, որոնց արդյունքում կարելի է բնակության իրավունք ստանալ։
1. Անտիգուա և Բարբուդա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 250.000 դոլար։ Պահանջվում է 5 օրից մինչև 5 տարվա բնակության շրջան, քաղաքացիություն ստանալ հնարավոր է անմիջապես։
2. Կիպրոս։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 2.5 մլն եվրո, երկրում որոշակի շրջան բնակվելու պահանջ առկա չէ, քաղաքացիություն ստանալ հնարավոր է անմիջապես։
3. Դոմինիկա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 100.000 դոլար, երկրում որոշակի շրջան բնակվելու պահանջ առկա չէ, քաղաքացիություն ստանալ հնարավոր է անմիջապես։
4. Գրենադա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 250.000 դոլար, երկրում որոշակի շրջան բնակվելու պահանջ առկա չէ, քաղաքացիություն ստանալ հնարավոր է անմիջապես։
5. Մալթա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 1.15 մլն եվրո։ Պահանջվում է մինչև 6 ամիս ժամկետով բնակության շրջան, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 1 տարվա ընթացքում։
6. Սենտ Կիտս և Նևիս։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 250.000 դոլար, երկրում որոշակի շրջան բնակվելու պահանջ առկա չէ, քաղաքացիություն ստանալ հնարավոր է անմիջապես։
7. Ավստրալիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 5 մլն ավստրալական դոլար, առկա է 40 օրից մինչև 40 տարվա բնակության պահանջ, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 5 տարվա ընթացքում։
8. Բուլղարիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 500.000 եվրո, երկրում որոշակի ժամկետով բնակության պահանջ առկա չէ, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 5 տարվա ընթացքում։
9. Կանադայի որոշ շրջաններ։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 800.000 կանադական դոլար։ Պահանջվում է 730 օրվանից մինչև 5 տարվա բնակության շրջան։ Քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 3 տարվա ընթացքում։
10. Կանադա, Էդուարդ արքայազնի կղզի։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 350.000 կանադական դոլար։ Պահանջվում է 730 օրվանից մինչև 5 տարվա բնակության շրջան։ Քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 3 տարվա ընթացքում։
11. Կանադա, Քվեբեկ։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 800.000 կանադական դոլար։ Պահանջվում է 730 օրվանից մինչև 5 տարվա բնակության շրջան։ Քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 3 տարվա ընթացքում։
Գոյություն ունեն նաև բնակության իրավունք ստանալու ծրագրեր։
12. Ֆրանսիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 10 մլն եվրո, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 5 տարվա ընթացքում։
13. Հունաստան։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 250.000 եվրո, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 7 տարվա ընթացքում։
14. Հունգարիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 250.000 եվրո, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 8 տարվա ընթացքում։
15. Իռլանդիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 500.000 եվրո։
16. Լատվիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 35.000 եվրո, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 10 տարվա ընթացքում։
17. Նոր Զելանդիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 1.5 մլն նոր զելանդական դոլար, պահանջվում է նվազագույնը 146 օրվա բնակություն, իսկ քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 5 տարվա ընթացքում։
18. Պորտուգալիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 500.000 եվրո, պահանջվում է 7 օրից մինչև 7 տարվա բնակություն, իսկ քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 6 տարվա ընթացքում։
19. Սինգապուր։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 2.5 մլն սինգապուրյան դոլար, որոշակի ժամկետով բնակության պահանջ առկա չէ, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 2 տարվա ընթացքում։
20. Իսպանիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 500.000 եվրո, որոշակի ժամկետով բնակության պահանջ առկա չէ, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 10 տարվա ընթացքում։
21. Շվեյցարիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 250.000 շվեյցարական ֆրանկ յուրաքանչյուր տարի, որոշակի ժամկետով բնակության պահանջ առկա չէ, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 12 տարվա ընթացքում։
22. Մեծ Բրիտանիա։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 1 մլն ֆունտ։ Պահանջվում է 185 օրից սկսած բնակության շրջան, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 6 տարվա ընթացքում։
23. ԱՄՆ։ Նվազագույն ներդրումը կազմում է 500.000 դոլար, Պահանջվում է 180 օրից սկսած բնակության շրջան, քաղաքացիություն հնարավոր է ստանալ 7 տարվա ընթացքում։