ՀԱՊԿ-ն ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործունեության մեջ ներգրավվելու ճանապարհային քարտեզ Է պատրաստում
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը ՄԱԿ-ի հետ առարկայական բանակցություններ Է վարում կոնկրետ տարածաշրջաններում իր խաղաղապահ ուժերի օգտագործման շուրջ, թեեւ որոշում առայժմ չկա: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
«Մենք պայմանավորվել ենք ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործունեության մեջ ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահներին ներգրավվելու նման ճանապարհային քարտեզի ստեղծման շուրջ»,-ասել Է Բորդյուժան: Նա նշել Է, որ «կան մի քանի փուլեր, որոնք մեզ թույլ կտան մտնել մեզ համար դեռ նոր այդ գործունեության մեջ»:
«Սկսելու ենք մեր ներկայացուցիչներին, խորհրդարանականներին ուղարկելուց, պետությունների կամ ոչ մեծ ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների եզակի մասնակցությունից՝ զորակազմի ուժերի հետագա գործարկմամբ»,-հավելել Է նա:
Արդեն կոնկրետ առաջարկներ կան, թե ինչպես Է դա տեսնում ՄԱԿ-ը, կոնկրետ գլխավոր գլխավոր քարտուղարի տեղակալը, որը ղեկավարում Է ՄԱԿ-ի խաղաղապահ գործունեությունը: «Նա մեզ արդեն առաջարկել Է այն քայլերը, որոնք մենք պետք Է ձեռնարկենք, մեր միջեւ բավականին ակտիվ երկխոսություն Է ընթանում»,-պատմել Է ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարը: