Դեսպան Մկրտչյանը Լիտվայի Սեյմասում քննարկել է հայ-լիտվական հարաբերությունների օրակարգի հարցեր
Լիտվայի խորհրդարանում սեպտեմբերի 5-ին կայացել է Լիտվայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի հանդիպումը Լիտվայի Սեյմասի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բենեդիկտաս Յուոդկայի հետ: Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչու թյունից` հավելելով. «Բենեդիկտաս Յուոդկան շնորհավորեց դեսպան Մկրտչյանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթեց ամենայն հաջողություն իր առաքելության իրականացման գործում:
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց հայ-լիտվական հարաբերությունների օրակարգի մի շարք հարցերի և առանձնահատուկ ընդգծվեց այդ գործընթացում խորհրդարանական դիվանագիտության կարևոր դերը:
Սեյմասի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը մեծապես կարևորեց Հայաստան-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների հաջող ընթացքը։ Իր հերթին դեսպան Մկրտչյանն ընդգծեց, որ Հայաստանն ակնկալում է մոտ ապագայում ավարտին հասցնել ՀՀ-ԵՄ բանակցությունները: Դեսպանը նշեց, որ Հայաստանի վարում է բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականություն, որի նպատակն է բարեկամ և գործընկեր երկրների թվի ավելացումը աշխարհի տարբեր մասերում:
Սեյմասի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի խնդրանքով դեսպան Մկրտչյանն անդրադարձավ արցախյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի հետևանքների հաղթահարմանն ուղղված ջանքերին։
Սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ դեսպանը հանդիպեց Սեյմասի փոխնախագահ, խորհրդարանում եվրոպական հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, նախկին վարչապետ Գեդիմինաս Կիրկիլասի հետ։ Վերջինս բարձր գնահատեց Եվրոպական Միություն-Հայաստան բանակցությունների հաջող ընթացքը։
Զրուցակիները մտքեր փոխանակեցին տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման հեռանկարների շուրջ: Անդրադարձ կատարվեց հայ-լիտվական առևտրատնտեսական հարաբերություններին՝ այդ համատեքստում գոհունակություն հայտնելով առևտրի ակտիվացման կապակցությամբ և ընդգծելով այդ ոլորտում առկա մեծ ներուժը:
Սեյմասի փոխնախագահի խնդրանքով՝ դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրեց Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը»: