Հիմնանորոգվել է Լոռու մարզի տասը համայնքներն իրար կապող ավտոճանապարհը
Համաշխարհային բանկի «Կենսական նշանակության ճանապարհացանցի բարելավում» վարկային ծրագրով և ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ` ավարտվել են Լոռու մարզի Ագարակ - Յաղդան - Կողես - Մղարթ - Արևածագ - Կարմիր Աղեկ - Ծաթեր - Այգեհատ - Արդվի - Օձուն ավտոճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքները: Անդրադառնալով հիմնանորոգված ճանապարհին` ՀՀ տրանսորտի և կապի նախարարության «Տրանսպորտի ԾԻԳ» պետական հիմնարկի տնօրեն Էմիլ Սարգսյանը նշեց, որ այն ռազմավարական կարևոր նշանակություն ունի։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Հիմնանորոգված ճանապարհահատվածը Մարգարա - Վանաձոր - Տաշիր - Վրաստանի սահման (Մ-3) միջպետական նշանակության ավտոճանապարհը կապում է  Ստեփանավանի, Թումանյանի տարածաշրջանների համայնքների,  միջպետական նշանակության Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման  (Մ-6) ավտոճանապարհի, ինչպես նաև Ստեփանավան և Ալավերդի քաղաքների հետ։
«Ճանապարհի երկարությունը կազմում է շուրջ 39,6 կմ: Այս ծրագրով հիմնանորոգվել է տասը համայնք միմյանց կապող ճանապարհը: Ներդրվել է գրեթե 3 միլիարդ 476 միլիոն դրամ: Ճանապարհահատվածի հիմնանորոգումը բաժանված է եղել հինգ հատվածների։ Շինարարությունն իրականացրել են  «Ճանապարհ», «Արգիշտի-1» և «Խաչհար» ընկերությունները, իսկ  տեխնիկական հսկողությունը՝ գերմանական «Կոքս Քոնսալթ» ընկերությունը:  Այսօր ունենք շատ գեղեցիկ ճանապարհ և, կարծում եմ, որ այն 15 տարուց ավելի կծառայի մեր բնակչությանը», - նշեց Է. Սարգսյանը:
Գերմանական «Կոքս Քոնսալթ» ընկերության տեխնիկական հսկողության խմբի ղեկավար Կնուտ Մյուլլերը նույնպես ընդգծեց, որ ճանապարհահատվածի հիմնանորոգման աշխատանքները բարձր մակարդակով են արված:
«Մենք, իսկապես, պետք է շնորհակալություն հայտնենք բոլոր շինարարներին, ովքեր կառուցեցին այս ճանապարհները, ինչպես նաև ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությանը:  Այսօր ոչ միայն ուրախ ենք, այլ նաև հպարտ, որ մասն ենք կազմել այս աշխատանքների իրականացման: Ուզում եմ բոլորին շնորհակալություն հայտնել գեղեցիկ համագործակցության համար», - ասաց Կ. Մյուլլերը:
Գերմանացի մասնագետի դիտարկմամբ` բնակչության համար շատ կարևոր գործ է արվել. «Շինարարության ընթացքում բազմիցս այստեղ եղել եմ և հիմա նկատում եմ տարբերությունը: Երթևեկությունն աշխուժացել է, նույնիսկ մի քանի խանութներ նկատեցի, որոնք նոր են բացվել: Այնպես որ՝ ճանապարհի կառուցումը նպաստել է համայնքների կյանքի որակի բարելավմանը»:
Համայնքներում ճանապարհահատվածի հիմնանորոգումը պարզապես հրաշք են համարում:
«Նման հրաշք ոչ մի անգամ չէր եղել, որովհետև սա երկար սպասված գործ էր, որը մի քիչ անհավատալի էր, բայց այսօր մեզ համար դարձավ իրողություն: Գյուղացու համար ճանապարհն անհրաժեշտություն է, որպեսզի կարողանա իր արտադրած բերքն ու բարիքը շուկա հասցնել: Իսկ հիմա մենք շուկա չենք տանում, արդեն շուկայից են գալիս մեր արտադրանքը տանելու», - անկեղծացավ Ագարակ համայնքի ղեկավար Ռուբեն Բարխուդարյանը` հիշեցնելով, որ դեռ 90-ական թվականներից այս ճանապարհն ուղղակի անանցանելի էր:
Ասվածը փաստեց նաև Արևածագ համայնքի ղեկավար Սամվել Սարգսյանը. «Նախկինում ճանապարհ չենք ունեցել, դաշտերով ենք երթևեկել։ Այս ճանապարհը շատ վատ վիճակում էր: Ճանապարհի վերանորոգումը մեզ համար երազանք էր,  չպատկերացնելու բան էր, որ ստացվեց: Սա մեր գյուղի համար մեծ նշանակություն ունի, գյուղի փողոցները դարձել են երթևեկելի: Մեր արտադրանքը արդեն կարողանում ենք արտահանենք»:
Ծաթեր համայնքի ղեկավար Բագրատ Ղալայանն էլ նշեց, որ նախկինում ճանապարհն այնքան վատն էր, որ նույնիսկ շտապօգնություն չէր գալիս. «Հիմա արդեն շարժը կա, շտապ օգնությունն էլ է գալիս-գնում: Ժողովուրդն էլ գոհ և շնորհակալ են»:
Արդյունքներից գոհ են նաև վարորդները: «Շատ գոհ ենք, առաջ եթե մեկը հիվանդանում էր, մինչև Ալավերդի էինք հասցնում մի ժամ տևում էր, հետն էլ մեքենաները շարքից դուրս էին գալիս, հիմա 15 րոպեում գնում-գալիս ենք: Ճանապարհը ժամանակին գրեթե   անանցանելի էր: Կարելի էր այստեղ մրցումներ անցկացնել վատ ճանապարհների մասով: Հիմա շատ լավ է, շատ գոհ ենք, աշխատանքները շատ լավ են կատարվել»,- ասաց Արևածագի բնակիչ, վարորդ Կարեն Մելիքսեթյանը:
Արևածագ, Ծաթեր, Կարմիր Աղեկ, Արդվի, Այգեհատ և Մղարթ համայնքներում ճանապարհաշինական աշխատանքներ իրականացրած «Ճանապարհ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Բեզոյանը վստահեցրեց, որ այն, ինչ պահանջվում էր ճանապարհի հիմնանորոգման համար, բոլորն արված է. «Մայթերով, ջրահեռացման համակարգով ամբողջությամբ աշխատանքներն ավարտել ենք: Բացի այդ, 6 կմ երկարությամբ այս ճանապարհահատվածում լրացուցիչ իրականացրել ենք նաև մակերեսային մշակում, որպեսզի երկարացնենք ճանապարհի ծածկի երկարակեցությունը: Այդ ընթացքում կատարվել են հողային աշխատանքներ , արհեստական կառուցվածքներ են ապահովվել, գյուղատնտեսական մեքենաների համար 7 տեղ անցումներ ենք կառուցվել»:
Ի դեպ, ընդառաջելով Լոռու մարզպետի, համայնքների ղեկավարների և բնակչության խնդրանքներին` նախատեսված ավազակոպճային ծածկի փոխարեն, Արևածագ-Ծաթեր ճանապարհահատվածում 2,1 կմ ճանապարհահատվածն ասֆալտապատվել է: Ըստ կապալառու ընկերության ղեկավարի՝ այն հաջողվել է իրականացնել նախագծային փոփոխությունների  և  նոր տեխնոլոգիայի կիրառմամբ`  լրացուցիչ տնտեսումների հաշվին:
Սեպտեմբերի 14-ից մեկնարկել են Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման ճանապարհահատվածի հիմնանորոգման աշխատանքները։ Ճանապարհի վերականգնման շինարարական աշխատանքների ընթացքում տրանսպորտային միջոցների ներհամայնքային երթևեկությունը դեպի Ալավերդի, Վանաձոր քաղաքներ և մոտակա բնակավայրեր կիրականացվի արդեն իսկ հիմնանորոգված Վանաձոր - Ստեփանավան - Ագարակ - Կողես - Այգեհատ - Օձուն - Ալավերդի - Վրաստանի սահման և Վանաձոր - Դսեղ - Մարց - Թումանյան ճանապարհահատվածներով:
«Ժամանակակից դառնալ նշանակում է առաջ գնալ, թե՞ դավաճանել սեփական եսին». FairWind ռոք խումբը՝ նոր երգի մասին Մասնակցելու ենք ընտրություններին, որ ժողովուրդը իրական այլընտրանք ունենա․ Ավետիք ՉալաբյանԱրարատԲանկն արժանացել է Mastercard-ի «Excellence in Strategic Marketing մրցանակին Ակցիա դատախազության դիմաց՝ ի պաշտպանություն ԿաթողիկոսիՉկա որևէ իրավական պետություն, որտեղ քրեական գործ հարուցվի հաղթանակած գեներալի կամ հոգևոր առաջնորդի նկատմամբ.«Համահայկական ճակատ» շարժման անդամ Ի՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՈւմ վարչապետը ասում է «ֆաս», բոլորը գնում են այդ ուղղությամբ․ Նաիրա ԳևորգյանՊայթյուն ռազմական ոստիկանության շենքում, մաhացել է 3 մարդ. ՌԴ Մենք միանշանակ հաղթելու ենք ընտրություններում․ «Ուժեղ Հայաստան»Կարևոր է ունենալ որակյալ մեծամասնություն. մեր ուժը նաև ներքին անկեղծության և մաքրության մեջ է. Դավիթ ՂազինյանԲժիշկը զգուշացրել է այրոցի թաքնված վտանգների մասին «Homplex Mall»-ում ինձ կեղծ ոսկի են վաճառել․ քաղաքացու ահազանգի հետքերով Ի տարբերություն հայաստանյան պաշտոնյաների և իրենց երեխաների` Սարգիս Կարապետյանը շրջում է Երևանում առանց թիկնապահների․ Ալեքսանյան Սպասվում է առանց տեղումների եղանակ. օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի ՔՊ ներքին ընտրության արդյունքները շոկի են մատնել խմբակցության պատգամավորներին Սենց բան չեմ տեսել, որ իշխանությունը հայտարարի, թե «3մլն մարդու գրպան են մտել», բայց 7 ամսից ավելի որևէ քրգործ չհարուցվի. գնալու են ՀԷՑ-ը գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Ղազինյան Թոշակառուներին ստիպում են գնալ առևտրային տարածքներ և հետվճար «վաստակել»․ Հրայր Կամենդատյան Ալիևի պատասխանը Վենսին. Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեցին Կարգավորող մարմինը նույնիսկ տեղյակ չէր, թե քանի բաժանորդ է հոսանքազրկված եղել Էրեբունու դեպքերի ժամանակ. ՂազինյանԳործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան» Ինքնավար արևային կայանների տեղադրման համակարգը կրկնակի թանկանալու է. Դավիթ ՂազինյանԱսում էին՝ Սամվել Կարապետյանը 5 օր չի դիմանա կալանավայրում, 5 ամսից ավել դիմացավ, վարկանիշը աճում է ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարաված. Արեգնազ ՄանուկյանՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան ՀԷՑ-ի կողմից հայցեր են գնացել ՏԿԵՆ-ի դեմ, բայց կառավարիչը հետ է վերցրել դրանք. Դրա իրավունքը չունի. Դավիթ ՂազինյանՈչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան ՀԷՑ-ում երկիշխանություն է, ինչպես «սքեչում» է ասվում՝ մենք ամեն ինչ գիտենք. Դավիթ Ղազինյան Հայաստանի մարզերի խոշոր հարկատուները․ Սյունիքի մարզի խոշոր հարկատուն ԶՊՄԿ-ն է Մոդուլային ատոմակայանով էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքը լինելու է 60-80 դրամ, սա շատ թանկ է․ Դավիթ ՂազինյանԳնալու են գերակա շահ ճանաչելու ճանապարհով. Կարապետյանի ռեյտինգի հետևանքով սրվում է իշխանության վարքը. Դավիթ Ղազինյան ՀԾԿՀ նախագահն ընդունեց, որ ՀԷՑ-ի վերցրած վարկերի տոկոսները վճարում է սեփականատերը՝ հիմնավորելով, որ ՀԷՑ-ը խլվել է. Դավիթ Ղազինյան Իշխանությունները չեն ցանկանում հայտարարել, որ սարքավորումները, որի արդյունքում վերացվեց Էրեբունիում վթարը, տրվել է «Տաշիր»-ի կողմից՝ պարոն Կարապետյանի համաձայնությամբ. ՂազինյանՀԷՑ-ում 40 տոկոսով ավելացել է վթարների թիվը, իրենք հայտարարում են, որ չի աճել. Դավիթ Ղազինյան Ի՞նչ սպառնալիքներ և հնարավորություններ ունի TRIPP-ը․ Նաիրի Սարգսյան Բաքվի բռնապետական տրիբունալը 20 տարի ազատազրկման է դատապարտել Ռուբեն Վարդանյանին. Ավետիք ՉալաբյանԳետն ընկած երեխայի որոնումները շարունակվում ենԹոշակառուների անկանխիկ ծախսերը նվազագույն են, հետվճարի այդ մեխանիզմը՝ անարդյունավետ․ Դավիթ ՀակոբյանԲաժանիր, որ տիրես․ մեր ժողովրդին միտումնավոր են պառակտել․ Լիլիթ ԱրզումանյանՎթար՝ Կոտայքում, 50-ամյա վարորդը ոչ սթափ վիճակում «Samand»-ով հայտնվել է կամրջի տակ, վիրավnր կա Դավիթ Ղազինյանի ասուլիսը. ուղիղ Հայրը սպանել է իր չորս ամսական երեխային՝ մոր աչքի առաջՖասթ Բանկը 600 միլիոն դրամից ավելի աջակցություն է տրամադրել տարբեր նախագծերի Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին 2024 թվականին ՀՀ-ում հանրաքվե չի եղել, առանց հանրաքվեի այդ տարածքները Ադրբեջանին փոխանցելը հանձնում անվանելը, մեղմ ասած, արդարացված է․ Մելոյանը՝ Կիրանցի մասինՋրի ուժից «թռչող տախտակ» կամ թռիչք ջրի վրայով. «Փաստ»Ադրբեջանցի գործարարն ու նրա կինը Մոսկվայում բարձրահարկ շենքի պատուհանից ըն կել ենՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ)․ Բազմամարդ հանրահավաք Երևանում, քաղաքական կոալիցիայի ստեղծում. «Փաստ»Ինչո՞ւ է ոսկին թանկանում․ ի՞նչ սպասել առաջիկայումԲացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են. Արման ԱբովյանՌուբեն Վարդանյանը դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման