Գերմանացիների 93 տոկոսը Մերկելին Է մեղադրում Բեռլինի ընտրություններում նրա կուսակցության ձախողման համար
Գերմանացիների բացարձակ մեծամասնությունը կարծում Է, որ Գերմանիայի կանցլեր եւ Քրիստոնեադեմոկրատական միության (ՔԴՄ) ղեկավար Անգելա Մերկելը լիակատար պատասխանատվություն Է կրում Բեռլինի երկրամասային խորհրդարանի ընտրություններում իր կուսակցության անհաջողության համար: Հարցման տվյալների համաձայն, որն անցկացվել Է N-TV նորությունների հեռուստաալիքի կողմից, այս կարծիքը պաշտպանում Է հարցվածների 93 տոկոսը, եւ ը նդամենը 7 տոկոսն Է կարծում, որ մեղավորը տարածաշրջանային կուսակցական ղեկավարությունն Է, տեղեկացնում Է«Արմենպրես»-ը:
Ինչպես արդեն հաղորդվել Է, Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը (ԳՍԴԿ), ինչպես եւ կանխատեում Էին քաղաքագետները, հաղթում Է երկրամասի խորհրդարանի (Պատգամավորների պալատի)՝ Բեռլինում կայացած  ընտրություններում՝ հավաքելով քվեների ընդամենը 21,6 տոկոսը:
17,6 տոկոսով երկրորդ տեղն զբաղեցնում Է Անգելա Մերկելի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միությունը (ՔԴՄ)՝ Գերմանիայի մայրաքաղաքում ցույց տալով ամենավատ արդյունքն իր պատմության ընթացքում: «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (ԱԳՀ) աջ հանրամետ կուսակցությունն ստացել Է քվեների 14,2 տոկոսը եւ անցել 16 երկրամասային խորհրդարաններից արդեն 10-րդում:
Ընտրությունների արդյունքները նշանակում են տեղական «մեծ («կարմիր-սեւ»՝ (ԳՍԴԿ եւ ՔԴՄ) կուսակցությունների գույներով) կոալիցիայի» կրախը, որը կազմում Է գործող երկրամասային կառավարությունը: Ինչպես կարծում են քաղաքագետները, ամենայն հավանականությամբ, սոցիալ-դեմոկրատներն այժմ «ձախերի» եւ «կանաչների» հետ կոնսուլտացիաներ կսկսեն նոր կաբինետ կազմելու շուրջը: Քվեարկությունն անցել Է ընտրողների ակտիվ մասնակցությամբ՝ շուրջ 67 տոկոս: 2011 թվականին այն կազմել Է 60,2 տոկոս:
Գերմանիայի մայրաքաղաքի ընտրությունների արդյունքները կանցլերի համար հերթական իմիջային պարտությունն Է: Արդյունքների բարելավմանը չի օգնել նույնիսկ նրա անձնական մասնակցությունը նախընտրական արշավին: Դեռ ավելին, սեպտեմբերի 14-ին Բեռլինի արեւմտյան շրջաններից մեկում կայացած հանրահավաքում, որտեղ ՔԴՄ-ին աջակցությունն ավանդաբար առավել մեծ Է, նրա ելույթն ուղեկցվել Է մասնակիցների դժգոհ բացականչություններով եւ սուլոցներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը: